Znakowanie moczem u kotów

Oddawanie moczu poza kuwetę nadal nierzadko określane jest jako „złośliwe sikanie”. Jest to częsty problem, z którym zgłaszają się opiekunowie kotów do lekarzy weterynarii i behawiorystów. Kot jednak nie robi tego złośliwie, w ten sposób sygnalizuje opiekunowi, że coś zwyczajnie jest nie tak. Konsultacja dotycząca oddawania moczu poza kuwetę jest niczym śledztwo – czynników powodujących ten stan jest wiele. To niczym puzzle, które trzeba połączyć w całość.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Na początku trzeba ustalić, czy kot oddaje mocz, czy może znakuje teren? Wbrew pozorom są to dwie różne sytuacje.


Dlaczego w ogóle koty znakują teren?

W ten sposób zostawiają informację w otoczeniu, którą odczytają inne koty (jeśli są w danym otoczeniu). Nierzadko przyczyną znakowania są kocie konflikty. Kot w ten sposób zaznacza, że dane otoczenie to jego terytorium. Znakowanie terenu jest naturalnym zachowaniem, wpisanym w kocią naturę. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy to znakowanie jest zbyt częste. Znakowanie moczu nazywane jest również ostrzykiwaniem, opryskiwaniem terenu, osób lub zwierząt. Częstotliwość znakowania jest bardzo zmienna, może mieć miejsce od kilku do kilkunastu razy dziennie. Zwykle jest to niewielka ilość moczu oddawana pod dużym ciśnieniem. Znakowanie moczem często przypisuje się niekastrowanym kocurom, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że może to dotyczyć również kotów kastrowanych, zarówno samic jak i samców. Ponadto zdarza się ono również w okresie dojrzewania płciowego. Często kotki w rui również znakują teren. Takie zachowanie jest bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne – o ile obserwuje się swoje zwierzę. Kot podchodzi do jakiegoś ważnego dla niego miejsca, obwąchuje je, po czym odwraca się i na wyprostowanych nogach opryskuje obiekt niewielkimi ilościami moczu potrząsając przy tym ogonem.  

W przypadku, kiedy kot chce po prostu opróżnić pęcherz moczowy będzie kucał i ilość oddanego moczu zwykle jest większa. Poza tym kot zakopuje to, co zostawił w kuwecie.


Jakie miejsca zwykle mogą być znakowane moczem przez kota?

Ramy okien, zasłony, firany, drzwi, obiekty, na których znajdują się feromony i zapachy, miejsca, w których znajdują się inne zwierzęta i ludzie. Kot może znakować teren, kiedy widzi np. przez szybę innego kota lub w otoczeniu kota doszło do jakiś zmian. Ponadto odczuwanie stresu, czy głodu również może przyczynić się do tego, że kot będzie znakował teren.


Co zrobić jeśli nasz kot znakuje teren?

Trzeba się zastanowić, co powoduje takie zachowanie u kota. Być może w jego otoczeniu pojawił się jakiś czynnik stresogenny, o których wspomniano powyżej. Jeśli są to przyczyny behawioralne, to trzeba podjąć działania, które poprawią samopoczucie kota. Należy również pamiętać, żeby nie karać kota za znakowanie terenu. Warto udać się do lekarza weterynarii w celu wykluczenia problemów natury zdrowotnej.


Jak można przeciwdziałać znakowaniu?

Poza obserwacjami i konsultacjami ze specjalistami można dodatkowo zastosować preparaty zawierające syntetyczne odpowiedniki feromonów policzkowych kota. Pomagają one redukować stres u kota i przywracają poczucie bezpieczeństwa.

Wybrane dla Ciebie

Relacja z otwarcia nowego marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Lesznie (podcast)

Przed 3 tygodniami nasi przyjaciele z Family Pets & Zoo otworzyli kolejny market zoologiczny. Nowy punkt na mapie sieci sklepów, którego powierzchnia wynosi aż 400 metrów kwadratowych, pojawił się w Lesznie. Materiał wideo z tego dnia jest na etapie montażu. A dziś posłuchaj rozmów z klientami i pracownikami nowego marketu zoologicznego w Lesznie!

czytaj

ABC myszy

Każdy z nas zna myszy. Te będące pupilami i te postrzegane jako szkodniki. Do przygarnięcia tych gryzoni zachęca nas na ogół przyjazne usposobienie, małe rozmiary i pokaźna liczba odmian barwnych. Jak opiekować się myszką, by była szczęśliwa w naszym domu i aby jak najdłużej cieszyła nas swoją obecnością?

czytaj

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz