Kynologopedia – pies terapeuta w logopedii

Rozwój mowy dziecka trwa od narodzin do 7 roku życia. Mowa ta dzieli się na kilka okresów: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej. Wiele dzieci w okresie kształtowania się i rozwoju mowy ma problemy z artykulacją i jest to rzecz naturalna. Nauka mówienia nie jest prostą rzeczą na początku. U niektórych dzieci problem braku mowy lub nieprawidłowej wymowy jest niestety często długo bagatelizowany. Zdarza się, że dziecko wymaga pomocy logopedy. W ostatnich latach coraz bardziej popularna staje się kynologopedia. Na czym polega ten rodzaj logopedii?
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 2 min

Kynologopedia jest połączeniem kynoterapii i logopedii. To rodzaj terapii logopedycznej, która polega na obecności i czynnego udziału odpowiednio przygotowanego do zajęć psa. Pies podczas takich zajęć pełni przede wszystkim rolę motywatora. Dzięki obecności psa podczas zajęć stają się one bardziej atrakcyjne i urozmaicone, dzięki czemu dzieci stają się bardziej zaangażowane i aktywne na zajęciach. Dziecko może pracować przy psie bez stresu – pies nie ocenia dziecka, nie naśmiewa się z niego i nawet największy błąd popełniony w nauce przez dziecko nie będzie miał większego znaczenia. Dzięki temu nauka stanie się dla dziecka bardziej przyswajalna i efekty terapeutyczne mogą być osiągane szybciej. Ponadto rozwój relacji dziecka ze zwierzęciem w trakcie terapii może prowadzić do pozytywnych zmian w poznaniu i zachowaniu dziecka dzięki nabyciu nowych umiejętności. Obecność psa podczas zajęć logopedycznych ma stanowić impuls do podejmowania różnych działań przez uczestnika zajęć – dziecko. Kontakt z psem motywuje dziecko do działań i nie rzadko dziecko wykonując dobrze swoje zadanie chce psa uszczęśliwić.

Pomaga również w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności okazywania emocji i uczuć. Trzeba podkreślić, że taka forma terapii nie musi być dla wszystkich dzieci odpowiednia. Nie każde dziecko da się namówić do pracy z psem, ponadto czynnikiem ograniczającym może być alergia.

Jak nie powinny wyglądać takie zajęcia? Leżenie na psie, dotykanie łap, nieodpowiednie głaskanie psa, przypinanie przypinek do sierści psa to sytuacje, które są niekomfortowe dla psa i nie powinno się ich wykonywać. Należy pamiętać, że pies ma być motywatorem i  nie jest zabawką, którą daje się w nagrodę za dobrze wykonane zadanie. Pies nie jest również lekiem na całe zło. Niestety nadal można spotkać się z opinią, że pies jest lekarzem, lekiem lub terapią. Nie jest. To żywe zwierzę, które choć odpowiednio przygotowane, jest pewnego rodzaju dodatkiem w terapii. Pies musi mieć zapewnione odpowiednie warunki podczas przeprowadzanej terapii.

Wybrane dla Ciebie

Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?

Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.

czytaj

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

Jak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz