Jak ekologicznie utylizować żwirek i kocie odchody?

Kupowanie produktów, które pochodzą z innego kraju może wprowadzać spore zamieszanie i tak właśnie stało się z kocim żwirkiem. Jak się okazuje, instrukcje, które czytamy na opakowaniach nie są całkowicie zakłamane, ale mogą nie stanowić całkowitej prawdy dla mieszkańców danego regionu. W takim razie co robić ze żwirkiem i jak utylizować kocie odchody?
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min


Toaleta – czy można do niej wyrzucać żwirek?

Wielu popularnych producentów zapewnia, że ich żwirek jest biodegradowalny i bez problemu rozpuszcza się w toalecie, a w związku z tym można go w niej spuszczać. To prawda, z którą ciężko się nie zgodzić, ale niestety polskie prawo zabrania utylizacji kociego żwirku w ten sposób. Spowodowane jest to tym, że nasz system kanalizacyjny nie jest przystosowany do tego typu surowca i w najgorszym wypadku może on spowodować zator, który zaś doprowadzi do wybicia się kanalizy i np. zalania łazienki.

Co istotne, w tym momencie mówimy o żwirku w jego czystej postaci, natomiast nie ma większych przeciwwskazań, by w toalecie spuszczać kocie odchody bez nadmiaru dodatkowego surowca, który może doprowadzić do zatoru.


Kontener BIO – a czy to jest dobre miejsce na utylizację żwirku bądź odchodów?

Kocie odchody wydają się być czymś naturalnym, co potrafi łatwo się rozłożyć i związku z tym powinno trafić do dedykowanego śmietnika – otóż nie. Z pewnego powodu nie wrzucamy do BIO mięsa, tym bardziej nie powinniśmy tam wyrzucać kociego kału. Spowodowane jest to tym, że odchody naszych milusińskich mogą zawierać w sobie szereg bakterii, wirusów oraz innych niewiadomych chorób czy pasożytów, które staną się dla naszej planety po prostu niebezpieczne. Nie jest to więc ekologiczne i rozsądne rozwiązanie.

Istnieje tylko jedno dobre miejsce na utylizację odchodów oraz żwirku

Jak się okazuje, właściciele mruczków nie mają zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o utylizację, czy to żwirku, czy to kocich odchodów. Rekomendowanym do tego miejscem jest po prostu kontener na śmieci zmieszane. To właśnie tutaj powinien trafić każdy (bez wyjątków) rodzaj żwirku, a także kocie odchody. Osobiście wyznaję zasadę, że jeśli mamy ku czemukolwiek wątpliwości, to lepiej wybrać najprostsze rozwiązanie, które w zupełności nie zepsuje pracy innych, w tym prawidłowej segregacji odpadów.

Odchody naszych pupili mogą okazać się prawdziwą zmorą, jeśli chodzi o ich utylizację, ale wierzę, że poznanie poprawnej odpowiedzi odnośnie tego, jak to robić i gdzie dokładnie, to pierwszy krok ku temu, by ostudzić emocje i w końcu utylizować żwirek oraz kał tak, jak należy.

Uważajcie na to, by na przekór wszelkim zasadom nie pójść na skróty i tym samym nie szkodzić naszej planecie. Wierzę w to, że każdy z nas jest w stanie zmienić swoje nawyki i wprowadzić te kilka złotych zasad do swojej rutyny.

Wspólnie możemy więcej – to jak, od dziś wszyscy wyrzucamy odpady do kontenera na śmieci zmieszane? Mam nadzieję, że tak.

Wybrane dla Ciebie

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz