Jak ekologicznie utylizować żwirek i kocie odchody?

Kupowanie produktów, które pochodzą z innego kraju może wprowadzać spore zamieszanie i tak właśnie stało się z kocim żwirkiem. Jak się okazuje, instrukcje, które czytamy na opakowaniach nie są całkowicie zakłamane, ale mogą nie stanowić całkowitej prawdy dla mieszkańców danego regionu. W takim razie co robić ze żwirkiem i jak utylizować kocie odchody?
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min


Toaleta – czy można do niej wyrzucać żwirek?

Wielu popularnych producentów zapewnia, że ich żwirek jest biodegradowalny i bez problemu rozpuszcza się w toalecie, a w związku z tym można go w niej spuszczać. To prawda, z którą ciężko się nie zgodzić, ale niestety polskie prawo zabrania utylizacji kociego żwirku w ten sposób. Spowodowane jest to tym, że nasz system kanalizacyjny nie jest przystosowany do tego typu surowca i w najgorszym wypadku może on spowodować zator, który zaś doprowadzi do wybicia się kanalizy i np. zalania łazienki.

Co istotne, w tym momencie mówimy o żwirku w jego czystej postaci, natomiast nie ma większych przeciwwskazań, by w toalecie spuszczać kocie odchody bez nadmiaru dodatkowego surowca, który może doprowadzić do zatoru.


Kontener BIO – a czy to jest dobre miejsce na utylizację żwirku bądź odchodów?

Kocie odchody wydają się być czymś naturalnym, co potrafi łatwo się rozłożyć i związku z tym powinno trafić do dedykowanego śmietnika – otóż nie. Z pewnego powodu nie wrzucamy do BIO mięsa, tym bardziej nie powinniśmy tam wyrzucać kociego kału. Spowodowane jest to tym, że odchody naszych milusińskich mogą zawierać w sobie szereg bakterii, wirusów oraz innych niewiadomych chorób czy pasożytów, które staną się dla naszej planety po prostu niebezpieczne. Nie jest to więc ekologiczne i rozsądne rozwiązanie.

Istnieje tylko jedno dobre miejsce na utylizację odchodów oraz żwirku

Jak się okazuje, właściciele mruczków nie mają zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o utylizację, czy to żwirku, czy to kocich odchodów. Rekomendowanym do tego miejscem jest po prostu kontener na śmieci zmieszane. To właśnie tutaj powinien trafić każdy (bez wyjątków) rodzaj żwirku, a także kocie odchody. Osobiście wyznaję zasadę, że jeśli mamy ku czemukolwiek wątpliwości, to lepiej wybrać najprostsze rozwiązanie, które w zupełności nie zepsuje pracy innych, w tym prawidłowej segregacji odpadów.

Odchody naszych pupili mogą okazać się prawdziwą zmorą, jeśli chodzi o ich utylizację, ale wierzę, że poznanie poprawnej odpowiedzi odnośnie tego, jak to robić i gdzie dokładnie, to pierwszy krok ku temu, by ostudzić emocje i w końcu utylizować żwirek oraz kał tak, jak należy.

Uważajcie na to, by na przekór wszelkim zasadom nie pójść na skróty i tym samym nie szkodzić naszej planecie. Wierzę w to, że każdy z nas jest w stanie zmienić swoje nawyki i wprowadzić te kilka złotych zasad do swojej rutyny.

Wspólnie możemy więcej – to jak, od dziś wszyscy wyrzucamy odpady do kontenera na śmieci zmieszane? Mam nadzieję, że tak.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz