7 rzeczy, które uwielbia Twój kot senior

Nasi koci przyjaciele będąc u naszego boku przechodzą trzy etapy w swoim mruczastym świecie: dorastanie, dorosłość oraz seniorstwo. Każde z wymienionego stadium zasługuje na specjalne traktowanie z uwagi na różne potrzeby naszych futrzaków. Dziś, poświęcimy czas temu trzeciemu, czyli byciu kocim seniorem. Jeśli zastanawiałeś się na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę oraz jak umilać czas Twojemu mruczkowi, to dziś poznasz na to odpowiedź.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Stagnacja

Najgorsze, co może się przytrafić kociemu seniorowi to zmiana. Futrzaki w podeszłym wieku oczekują przede wszystkim braku zmian, czyli tej samej karmy co zawsze, nie zmieniającej się rutyny, spokoju i braku jakichkolwiek zaskoczeń, nawet w postaci przemeblowania. Obserwuj jednak, czy jego zachowanie również pozostaje takie samo, bo może się okazać, że mimo wszystko potrzebuje on dedykowanej karmy dla seniora z uwagi na problemy z jelitami bądź nie jest w stanie tak samo długo jak zazwyczaj się bawić, czy też legowisko pod ścianką przestało być już dla niego atrakcyjnym miejscem. Podążaj za sygnałami, którymi Twój pupil się z Tobą dzieli.


Smaczki

Każdy kot uwielbia smaczki, a seniorzy tym bardziej. Warto w tym czasie oprócz jego ulubionych wprowadzić jeszcze dodatkowe, które będą zawierały witaminy dedykowane futrzakom w podeszłym wieku. Tym sposobem mruczek będzie zadowolony podwójnie, w końcu kto by się obrażał na szczodre nagradzanie.


Wizyty u weterynarza

Pewnie ten punkt totalnie Cię zaskoczył prawda? Pomimo że kociak może nie być w humorze, gdy zabierzesz go do weterynarza, to uwierz, że nie istnieje nic bardziej dla niego męczącego niż problemy zdrowotne, których nie zauważamy. Senior wymaga regularnych kontroli – pamiętaj, by mu je zapewniać. Mówi się, że takie wizyty powinny mieć miejsce minimum raz na pół roku, a podczas nich należy wykonać szczegółówe badanie krwi oraz usg jamy brzusznej.


Dodatkowa kuweta

Nawet jeżeli Twój koci senior wciąż tupta ochoczo po schodach na samą górę mieszkania, to jest to doskonały moment, by pomyśleć o dodatkowej kuwecie i najlepiej ulokować ją blisko miejsca, gdzie zazwyczaj przybywa. Jeśli jego ciało będzie odczuwało szybkie zmęczanie się, to kot może zacząć załatwiać się poza kuwetą z uwagi na jej odległość.


Drapak w wersji “dla seniora”

Cokolwiek by się nie działo, musimy pamiętać o tym, że dawanie upustu kociemu instynktowi to podstawa. Upewnijmy się więc, że nasz futrzak pomimo swojej starości bez problemu będzie mógł wejść na szczyt swojego ulubionego drapaka, czy też po prostu, że będzie mógł dosięgnąć “drzewka” i wbić w niego pazury. Nie ma nic bardziej frustrującego dla mruczków niż brak możliwości załatwiania swoich potrzeb – także tych wynikających z instynktu.


Wygodne miejsce do spania

Koci senior będzie spał o wiele więcej niż zazwyczaj, a w związku z tym jego wymagania wzrosną. W tym czasie warto zapewnić mu wygodne i przede wszystkim ciepłe miejsce na drzemkę. Do tego typu potrzeb doskonale sprawdza się legowisko w postaci wielkiej “poduchy” oraz mięciutkie koce. Dodatkowym rozwiązaniem godnym rozważenia jest mata podgrzewająca, która wytwarza przyjemne dla mruczka ciepło.


Higiena

Może nastać taki moment, kiedy nasz futrzak nie będzie dbał o swoją higienę, co stanie się nieprzyjemne dla obu stron. Warto więc rozważyć np. mokre chusteczki dedykowane dla zwierząt, czy suchy szampon do mycia zwierzaków. Tym sposobem zadbamy o dobre samopoczucie naszego pupila.


Istnieje szereg sposobów na to jak umilić czas naszego kociego seniora. Niemal jak przy każdym wyzwaniu najlepszym rozwiązaniem jest przyglądanie się naszemu pupilowi i reagowanie na jego aktualne potrzeby. Ten etap kociego życia może wymagać dodatkowego zaangażowania, ale czego nie robi się dla naszych futrzaków, prawda?

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz