Koty i ich szósty zmysł

Koty od zarania dziejów słyną ze swojej mistyczności. Już w średniowieczu były bowiem uważane ze sprzymierzeńców “czarownic”, przez co na równi z kobietami oskarżanymi o czary, były okrutnie mordowane. Wszystko wskazuje na to, że głównym elementem tej mistyczności jest ich niebywale tajemniczy szósty zmysł, który pomimo rozwoju nauki wciąż pozostaje zagadką.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Jakie zmysły posiada kot?

Kot, którego oczywiście zaliczamy do ssaków, posiada takie same zmysły, jak wszystkie inne zwierzęta tego gatunku, czyli: wzrok, słuch, węch, smak, dotyk oraz odczuwanie temperatury. Natomiast istnieje wiele innych charakterystycznych kocich cech, które ciężko zdefiniować. Popularne spadanie na cztery łapy, czy posiadanie siedmiu żyć to pojęcia, które zdecydowanie nie wzięły się znikąd. Spowodowane są one wieloma intrygującymi przypadkami, które sprawiły, że mruczki uważane są za bóstwa skomplikowane w zrozumieniu.

Czy kot posiada zmysł proroctwa?

Wiele sytuacji z udziałem naszych kocich przyjaciół sprawiło, że można śmiało uznać ich za czworonożnych proroków. W zapisach historii przeczytamy bowiem, że mruczki potrafią wyczuć nadchodzące kataklizmy. Często, gdy takowe nadchodziły (powódź, trzęsienie ziemi, erupcja wulkanu) to miasta pustoszały, bo koty przed tym konkretnym wydarzeniem uciekały do bezpiecznego dla nich schronienia. Mówi się, że gdyby ludzie częściej zwracali uwagę na koci instynkt to cywilizacja miałaby się znacznie lepiej.

Za co jest odpowiedzialny szósty zmysł?

Tak naprawdę naukowcy wciąż dwoją się i troją, by zrozumieć skąd bierze się nadprzyrodzona inteligencja naszych mruczków. Podejrzeń jest wiele: być może posiadają mocno wyczulone receptory w podniebieniu lub wibrysach. A może to coś więcej, czego nigdy nie będzie dane nam odkryć?

Mówi się, że szósty zmysł jest także kocim GPS-em, który pozwala bez problemu wracać do domu. To także on ma być odpowiedzialny za ich elastyczność i jeśli zachodzi taka potrzeba to zmieniają ciało w ciecz, by móc się przecisnąć tam, gdzie poprowadzi ich instynkt.

Jedno jest pewne – te stworzenia wciąż nie przestają zachwycać swoją tajemniczością. Może to właśnie sprawia, że są tak bardzo magiczne i wielu z nas pragnie mieć je w swoim domu?

Kociak to najlepszy przyjaciel człowieka

Cokolwiek by się nie mówiło o naszych mruczkach, to trzeba przyznać, że kociaki od zawsze starają się pomóc człowiekowi. Może nadszedł już ten czas, kiedy warto wyciągnąć z historii pewne wnioski i zacząć zwracać uwagę na to, co pupil próbuje nam przekazać? Koty absolutnie nie są wrednymi stworzeniami, które jedyne co robią człowiekowi to na złość. Wręcz przeciwnie. Ich charakter jest źle odbierany, a sygnały są zazwyczaj ignorowane. Mam do Was prośbę – spróbujcie spojrzeć na swoich pupili inaczej, zwracajcie uwagę na to, w jaki sposób się z Wami komunikują, a nóż odkryjecie ich własny, indywidualny szósty zmysł? Udanej zabawy!

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz