Chipowanie, czyli zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila

Chipowanie jest jedną z najpopularniejszych obecnie metod znakowania zwierząt, nie tylko domowych.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Chipowanie psa polega na wszczepieniu malutkiego mikrochipu bezpośrednio pod skórę. Każdy chip zawiera niepowtarzalny 15-cyfrowy numer. Jest to więc skuteczna metoda ewidencji zwierząt. Co ważne mikrochip nie zawiera danych właściciela jak nazwisko czy numer telefonu, jest tylko nośnikiem numer identyfikacyjnego, więc jeśli nie był zarejestrowany w żadnej bazie, ustalenie danych zwierzęcia oraz jego właściciela będzie niemożliwe.

GDZIE ZAREJESTROWAĆ MIKROCHIP?

Jeśli znajdziemy zwierzę za pośrednictwem bazy, będziemy wiedzieć, w jakim wpisie się znajduje. Dzięki temu może skontaktować się z właścicielem i pomóc zagubionemu zwierzakowi w powrocie do domu. Dlatego bardzo ważne jest zarejestrowanie chipu w wybranej przez nas bazie danych. Następnie numer mikrochipu przypisujemy do danych właściciela zwierzęcia, co pozwala zidentyfikować zwierzę na przykład odłowione przez schronisko.

Wiele miast prowadzi darmowe akcje chipowanie zwierząt. Jeśli zdecydujemy się na dołączenie do akcji, warto sprawdzić, czy akcja gwarantuje również wpisanie chipu do rejestru którejś z baz. Często musimy, to zrobić samodzielnie.

LOKALNA BAZA W TWOIM MIEŚCIE

Niektóre miasta prowadzą również swoje lokalne bazy, do których trafiają numery oznakowanych zwierząt. Niestety nie są one ogólnopolskie. Jeżeli nasz zwierzak zgubi się poza miejscem zamieszkania lub ktoś go wywiózł, osoba, która go znajdzie może mieć problem ze zlokalizowaniem jego właściciela. Warto sprawdzić, co wchodzi w usługę darmowego chipowania. Jeśli nie obejmuje ona rejestracji mikrochipu, zróbmy to samodzielnie.

Prawdopodobnie pies, którego adoptowaliśmy ze schroniska lub fundacji, został już oznakowany mikrochipem. Podczas adopcji upewnijmy się, czy jego chip jest zarejestrowany. Oprócz tego dopilnuj, aby podczas podpisywania umowy adopcyjnej dane właściciela w bazie zostaną zaktualizowane na nasze dane.

Chipowanie psa

OBECNIE NA POLSKIM RYNKU ISTNIEJE KILKA DUŻYCH BAZ

Obecnie istnieje kilka baz danych, które możemy wybrać. Warto zwrócić uwagę, czy jest to baza krajowa czy ogólnoeuropejska. W przypadku kiedy często podróżujemy za granicę albo posiadamy psa rzadkiej rasy, który może paść ofiarą kradzieży i zostać wywieziony poza granice kraju warto skorzystać z bazy międzynarodowej.

Najpopularniejszymi bazami mikrochipów są:

Identyfikacja.pl

Jest to międzynarodowa i największa baza oznakowanych zwierząt w Polsce. Działa w Europetnet, czyli europejskiej bazie rejestracji zwierząt. Jeśli zwierzak zaginie na terenie jednego z krajów Europy, szansa na odnalezienie jest znacznie większa. Rejestracja zwierzaka w tej bazie to jednorazowy koszt 49 zł za każde zwierzę (stan na listopad 2023).

Safe Animal

Kolejną z baz jest międzynarodowa Safe Animal, która również znajduje się w Europetnet. Jest to jedna z najczęściej wybieranych baz przez miasta i gminy przy akcjach darmowego chipowania. Podczas akcji dostęp do danych jest bezpłatny za pośrednictwem lekarza weterynarii, który wszczepił mikrochip.

Odpłatna jest subskrypcja, dzięki której właściciel ma dostęp do aplikacji i prywatnego konta. Dzięki nim ma możliwość szybszych zmian w swoich danych przypisanych do numeru mikrochipu zwierzęcia umożliwia do znacznie szybszy kontakt z właścicielem zgubionego zwierzęcia posiadającego chip.

CBDZOE

Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie jest jedyną bazą, która umożliwia rejestrowanie oraz rozpoznanie zwierząt nie tylko za pomocą mikrochipu,. Jedną z możliwości są tatuaże, których używa się między innymi do znakowania psów rasowych. Jest to baza ogólnopolska, a koszt rejestracji wynosi 40 zł niezależnie od liczby rejestrowanych zwierząt (stan na listopad 2023).

ZOBACZ TEŻ

Nasze zwierzę zaginęło! Co dalej?

Jesienne i zimowe spacery z psem

Adresówka czy lokalizator? Co wybrać?

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz