Nasze zwierzę zaginęło! Co dalej?

Ogłoszenia o zagubionych i znalezionych zwierzętach widujemy przez cały rok ale w okresie zimowym jest ich więcej. Niestety, zdarzają się tacy pupile, którzy potrafią uciec między nogami. Jak się przed tym zabezpieczyć? Co zrobić, żeby jak najszybciej odnaleźć swojego psa lub kota kiedy zaginie?
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

ZMIANA SPRZĘTU

Kiedy nas pies ucieka podczas spacerów (o tym pisaliśmy wczoraj) warto pomyśleć o zmianie sprzętu spacerowego. Zamienić, przynajmniej na jakiś czas, obrożę na szelki, zwłaszcza na takie typu guard lub tzw. szelki antyucieczkowe, z których nawet najsprytniejszy zbieg będzie miał problem się wydostać.  Sprawdzić sprzęt który już mamy: czy karabińczyk nie jest pęknięty, smycz przetarta bądź popruta, a zapięcie w szelkach samoistnie się nie wypina. Dobrym pomysłem jest wyprowadzanie psa na dwóch smyczach, jednej przypiętej do obroży a drugiej do szelek. Prawdopodobieństwo, że obie metody jednocześnie nas zawiodą jest dużo mniejsze niż gdybyśmy używali tylko szelek lub tylko obroży. Jeżeli wyczerpaliśmy już pomysły na to jak zabezpieczyć się przed ucieczką naszego futrzaka musimy zastanowić się co zrobić kiedy jednak do tego dojdzie.

PRZEZORNY ZAWSZE UBEZPIECZONY

Podstawą szybkiego powrotu zwierzaka do domu jest dobry identyfikator, taki który wskaże osobie która znalazła naszego psa osobę z którą powinna się skontaktować. Najpopularniejsze wciąż są adresatki przyczepiane do obroży czy szelek. Pamiętajmy, że powinien się na niej  znaleźć przede wszystkim nasz numer kontaktowy, ewentualnie adres mailowy. Imię zwierzaka jest w tej sytuacji drugorzędne, w żaden sposób nie pomoże ono osobie która spotkała zagubionego psa w znalezieniu jego właściciela. Podobnie zadziałają lyssetky (od grupy wrusów Lyssavirus) czyli metalowe blaszki które dostajemy wraz z zaświadczeniem o zaszczepieniu psa przeciwko wściekliźnie. Jest na nich wybity numer identyfikacyjny oraz nazwa i adres gabinetu w którym zaszczepiliśmy naszego czworonoga. Osoba która znajdzie psa będzie mogła skontaktować się z gabinetem a dzięki numerowi na lyssetce lekarz będzie mógł odnaleźć w dokumentacji dane właściciela.

CHIPOWANIE ZWIERZĄT

Najnowocześniejszym i coraz powszechniejszym, głównie dzięki bezpłatnym akcjom, staje się chipowanie zwierząt. Sam zabieg przypomina podanie zastrzyku, specjalną igłą pod skórę zwierzaka wprowadza się mikrochip zawierający numer identyfikacyjny który można sprawdzić zbliżając do ciała zwierzęcia specjalny czytnik. Sam zabieg jest raczej bezbolesny, może sprawić jedynie krótkotrwały dyskomfort. Co ważniejsze jest to chyba najbardziej skuteczna metoda znakowania zwierząt, chip zostaje ze zwierzakiem na całe życie (żywotność mikrochipu to ok 20 lat), nie da się go zgubić, może się jedynie nieznacznie przemieścić pod skórą (miejsce wszczepienia to zazwyczaj okolica lewej łopatki). Najistotniejszą kwestią przy wyborze tej metody identyfikacji jest rejestracja chipu w jednej z baz. Przy chipowaniu spytajmy lekarza weterynarii czy rejestruje on chipy czy obowiązek ten spada na nas. Na podstawie samego numeru, bez przypisanych do niego danych bardzo ciężko znaleźć właściciela znalezionego psa.

DŁUGA DROGA DO DOMU

A jednak stało się. Mimo zabezpieczeń i naszej wzmożonej ostrożności pies się zgubił. Przede wszystkim nie możemy panikować tylko starać się działać racjonalnie i metodycznie. Naszym ogromnym sprzymierzeńcem są media społecznościowe, ich zasięgi w takich sytuacjach są nie do przecenienia. Dobrze sprawdzą się też tradycyjne, papierowe ogłoszenia rozwieszane w okolicy domu czy codziennych spacerów. Warto również zostawić informację o zaginionym psie w najbliższych gabinetach weterynaryjnych i w okolicznym schronisku dla zwierząt. Kiedy minie pierwszy szok pies może próbować wrócić do domu można więc sprawdzać miejsca znane psu takie jak parki czy wybiegi dla psów.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz