Nasze zwierzę zaginęło! Co dalej?

Ogłoszenia o zagubionych i znalezionych zwierzętach widujemy przez cały rok ale w okresie zimowym jest ich więcej. Niestety, zdarzają się tacy pupile, którzy potrafią uciec między nogami. Jak się przed tym zabezpieczyć? Co zrobić, żeby jak najszybciej odnaleźć swojego psa lub kota kiedy zaginie?
AUTOR: Anna Siennicka

Zmiana sprzętu

Kiedy nas pies ucieka podczas spacerów (o tym pisaliśmy wczoraj) warto pomyśleć o zmianie sprzętu spacerowego. Zamienić, przynajmniej na jakiś czas, obrożę na szelki, zwłaszcza na takie typu guard lub tzw. szelki antyucieczkowe, z których nawet najsprytniejszy zbieg będzie miał problem się wydostać.  Sprawdzić sprzęt który już mamy: czy karabińczyk nie jest pęknięty, smycz przetarta bądź popruta, a zapięcie w szelkach samoistnie się nie wypina. Dobrym pomysłem jest wyprowadzanie psa na dwóch smyczach, jednej przypiętej do obroży a drugiej do szelek. Prawdopodobieństwo, że obie metody jednocześnie nas zawiodą jest dużo mniejsze niż gdybyśmy używali tylko szelek lub tylko obroży. Jeżeli wyczerpaliśmy już pomysły na to jak zabezpieczyć się przed ucieczką naszego futrzaka musimy zastanowić się co zrobić kiedy jednak do tego dojdzie.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Podstawą szybkiego powrotu zwierzaka do domu jest dobry identyfikator, taki który wskaże osobie która znalazła naszego psa osobę z którą powinna się skontaktować. Najpopularniejsze wciąż są adresatki przyczepiane do obroży czy szelek. Pamiętajmy, że powinien się na niej  znaleźć przede wszystkim nasz numer kontaktowy, ewentualnie adres mailowy. Imię zwierzaka jest w tej sytuacji drugorzędne, w żaden sposób nie pomoże ono osobie która spotkała zagubionego psa w znalezieniu jego właściciela. Podobnie zadziałają lyssetky (od grupy wrusów Lyssavirus) czyli metalowe blaszki które dostajemy wraz z zaświadczeniem o zaszczepieniu psa przeciwko wściekliźnie. Jest na nich wybity numer identyfikacyjny oraz nazwa i adres gabinetu w którym zaszczepiliśmy naszego czworonoga. Osoba która znajdzie psa będzie mogła skontaktować się z gabinetem a dzięki numerowi na lyssetce lekarz będzie mógł odnaleźć w dokumentacji dane właściciela.

Chip

Najnowocześniejszym i coraz powszechniejszym, głównie dzięki bezpłatnym akcjom, staje się chipowanie zwierząt. Sam zabieg przypomina podanie zastrzyku, specjalną igłą pod skórę zwierzaka wprowadza się mikrochip zawierający numer identyfikacyjny który można sprawdzić zbliżając do ciała zwierzęcia specjalny czytnik. Sam zabieg jest raczej bezbolesny, może sprawić jedynie krótkotrwały dyskomfort. Co ważniejsze jest to chyba najbardziej skuteczna metoda znakowania zwierząt, chip zostaje ze zwierzakiem na całe życie (żywotność mikrochipu to ok 20 lat), nie da się go zgubić, może się jedynie nieznacznie przemieścić pod skórą (miejsce wszczepienia to zazwyczaj okolica lewej łopatki). Najistotniejszą kwestią przy wyborze tej metody identyfikacji jest rejestracja chipu w jednej z baz. Przy chipowaniu spytajmy lekarza weterynarii czy rejestruje on chipy czy obowiązek ten spada na nas. Na podstawie samego numeru, bez przypisanych do niego danych bardzo ciężko znaleźć właściciela znalezionego psa.

Długa droga do domu

A jednak stało się. Mimo zabezpieczeń i naszej wzmożonej ostrożności pies się zgubił. Przede wszystkim nie możemy panikować tylko starać się działać racjonalnie i metodycznie. Naszym ogromnym sprzymierzeńcem są media społecznościowe, ich zasięgi w takich sytuacjach są nie do przecenienia. Dobrze sprawdzą się też tradycyjne, papierowe ogłoszenia rozwieszane w okolicy domu czy codziennych spacerów. Warto również zostawić informację o zaginionym psie w najbliższych gabinetach weterynaryjnych i w okolicznym schronisku dla zwierząt. Kiedy minie pierwszy szok pies może próbować wrócić do domu można więc sprawdzać miejsca znane psu takie jak parki czy wybiegi dla psów.

Wybane dla Ciebie

Co mój pies chce mi zakomunikować?

Każdy psiak posługuje się ruchami bądź dźwiękami, które nie są do końca zrozumiałe dla człowieka. To jednak nie oznacza, że takie zachowanie nie posiada większego sensu – otóż wręcz przeciwnie! Dziś krok po kroku przeanalizujemy z Wami najbardziej charakterystyczne rzeczy, które robią czworonogi i jak się okazuje, próbują one w ten sposób coś przekazać właścicielowi.

czytaj

Rasy królików: Hermelin

Rasa o nazwie Hermelin jest wersją królika pochodzącego z Anglii, białego o czerwonych lub niebieskich oczach, o dumnie brzmiącej nawie „polish”. Tak wiem, ale to tylko nazwa królika. Występował tam już w pierwszej połowie XIX wieku.

czytaj

Rasy kotów: Maine coon

Osoby stojące przed wyborem kota rasowego często stają przed dylematem, jaką rasę wybrać. Może dobrym wyborem byłby Maine Coon? Te sporych rozmiarów koty domowe w związku ze swoim łagodnym usposobieniem są zwane “łagodnymi gigantami” czy też “psami świata kotów” – wydaje mi się, że te dwa określenia bardzo dużo mówią czego możemy się spodziewać zapraszająca kota tej rasy pod swój dach.

czytaj

Kiedy kot nie sika do kuwety to… ?

Każdy właściciel kota, choć raz zada sobie to pytanie: Dlaczego mój pupil zsikał się poza kuwetą? Odpowiedzi może być kilka. Ale zanim zaczniemy panikować, zadajmy sobie kilka pytań. Może to my popełniliśmy błąd? A może to zmiana, która spowodowała stres? Z nami na pewno znajdziesz rozwiązanie!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz