Jak ćwiczyć propriocepcję?
Czas czytania: 5 min
CZYM JEST MISTYCZNA PROPRIOCEPCJA?
Na szczęście ta trudna nazwa kryje w sobie proste zagadnienia. Jest to inaczej czucie głębokie ciała lub świadomość ciała. W organizmie naszego psa, tak jak każdego zwierzęcia, włączając w to grono również ludzi, znajdują się proprioreceptory, czyli zakończenia nerwowe. Odbierają one sygnały dotyczące ułożenia ciała. Informują one o napięciu mięśni, naprężeniu ścięgien i ułożeniu stawów.
Takie informacje pozwalają poruszać się bez ciągłej potrzeby kontrolowania ułożenia ciała w przestrzeni. Jak możemy się domyślić, zaburzenia propriocepcji niosą za sobą spore problemy. Najczęściej obserwujemy, że nasze zwierzę jest, potocznie mówiąc, niezdarne. Objawia się to między innymi trudnościami z prawidłowym ustawieniem łap. Specjaliści oceniają stan psa po obserwacji chodu oraz przeprowadzając odpowiednie testy.
JAK POMÓC PUPILOWI Z ZABURZENIAMI PROPRIOCEPCJI?
Każda aktywność, która oddziałuje na układ ruchu, będzie pozytywnie wpływała na czucie ciała. Jednakże najskuteczniejsze są dedykowane ćwiczenia, które z reguły są jednocześnie bardzo proste w wykonaniu. Choć nie ukrywajmy, że wymagają cierpliwości oraz systematycznej, długoterminowej pracy.
Chód po zmiennym podłożu
Prowadząc psa po różnych terenach i fakturach dajemy bodźce do receptorów zlokalizowanych w łapach naszego pupila. Możemy do tego wykorzystać specjalne maty, dyski sensoryczne lub skorzystać z własnej kreatywności. Świetnie sprawdzą się materiały dostępne pod ręką takie jak różnego rodzaju dywany czy gumy antypoślizgowe. W tym przypadku niezbędne jest zadbanie o stabilność danego materiału na podłodze. Nie pozwólmy psu ślizgać się po powierzchni. Grozi to urazami w postaci uszkodzonych elementów układu ruchu. Szczególnie narażone są psy z zaburzeniami świadomości ciała. I to właśnie one najczęściej będą brały udział w tych ćwiczeniach.
Alternatywą może być zabranie pupila w plener. W wielu miejscach tworzone są tak zwane ścieżki sensoryczne, które są tworzone do wspomagania dziecięcej propriocepcji. Jednakże nie ma żadnych przeciwwskazań, by takie miejsca służyły też psiakom. Oczywiście takie tory możemy stworzyć sami. Możemy je też zastąpić po prostu prowadząc psa po piasku, liściach czy ściółce leśnej.
Ćwiczenia ruchów biernych
Ruchy bierne polegają na imitowaniu ruchu stawami naszego pupila. Ruch odbywa się w naturalnym zakresie, ale bez użycia mięśni. Ćwiczenia te są bardzo proste, jednak wymagają nabrania wprawy i poznania prawidłowej techniki. W tym celu najlepiej wybrać się do zoo fizjoterapeuty. Specjalista poinstruuje, jak wykonywać dane ruchy, aby nasza praca przynosiła jak najbardziej pożądane efekty. Duża zaleta tych ćwiczeń to fakt, że można je wykonywać u psów leżących, których uraz nie pozwala na pracę czynną.
Ćwiczenia czynne
Ćwiczenia czynne to takie, które korzystają z siły mięśni organizmu. Do tej kategorii możemy zaliczyć każdy ruch prowadzący do zmiany ułożenia ciała, jeśli wykonany był wyłącznie siłą mięśni. Do pracy z wykorzystaniem tego rodzaju ćwiczeń idealnie nadadzą się rozumiane przez naszego psa komendy. Najprostszymi przykładami będą komendy siad czy podaj łapę.
Dobrym rozwiązaniem będzie też chód, ale musi się on wiązać z kontrolą poprawnego ułożenia kończyn. Jeśli nie zauważymy nieprawidłowości w chodzie, pies może powielać wadliwe wzorce. Możliwości ćwiczeń czynnych jest nieskończenie wiele, dlatego włączmy kreatywne myślenie. Nie bójmy się łączyć ćwiczeń w dłuższe sekwencje. Im ciekawsze zadania, tym większe zaangażowanie naszego pupila, dlatego wykorzystajmy okazję i zmieńmy ćwiczenia w świetną zabawę.
Ćwiczenia równoważne
Koordynacja jest ściśle związana z równowagą, a praca nad nią doskonale wspiera zmysł propriocepcji. Prostym ćwiczeniem jest ustawienie psa przednimi łapami na dmuchanych poduszkach lub innych niestabilnych przedmiotach. Jedynym zadaniem psa jest utrzymanie się na przedmiotach. Innym ćwiczeniem może być balans na piłce do ćwiczeń. Stawiamy psa przednimi kończynami na piłce i, trzymając go za boki ciała, przesuwamy delikatnie w prawo i lewo.
W tych przypadkach koniecznie zadbajmy o asekurację. Nie pozwólmy psu się przewrócić. Jeśli nie jesteśmy pewni naszych działań, nie próbujmy na siłę. Możemy udać się do specjalisty, który poinstruuje nas jak mamy działać. W realizacji tych ćwiczeń może być niezbędna pomoc drugiej osoby, która zmotywuje psa do pracy. Możemy to zrobić, oferując mu smaczki lub ulubioną zabawkę. W tym czasie my zadbamy o prawidłowe ułożenie kończyn i asekurację pupila.
ĆWICZENIA JAKO ELEMENT PROFILAKTYKI PRZECIWKO POWSTAWANIU URAZÓW
Ćwiczenia propriocepcji są zaleceniem przy wielu urazach. Pamiętajmy jednak, że są one także świetnym elementem profilaktyki przeciwko ich powstawaniu. Pies, który świadomie stawia łapy na ziemi, będzie bardziej kontrolował swoje ruchy. Tym samym zmniejszymy ryzyko wystąpienia potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Ćwiczenia te są bardzo proste w wykonaniu, a alternatyw jest wiele. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie. A w przypadku propriocepcji każda zmiana pozycji ciała to wielkie wsparcie dla organizmu.
ZOBACZ TEŻ
Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów
Wybrane dla Ciebie
Które koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytajJak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?
czytajE. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?
Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.
czytaj