Czym jest trening medyczny?

Trening medyczny czy też trening kooperacyjny to metoda pracy z psem która na bazie wypracowanego porozumienia pozwala na wykonywanie czynności medycznych i pielęgnacyjnych za świadoma zgodą psa. Początkowo trening medyczny był stosowany w ogrodach zoologicznych. Dzięki częstym ćwiczeniom i stopniowemu przyzwyczajaniu zwierząt do dotyku i różnych dźwięków opiekunowie mają możliwość mierzenia, ważenia czy wykonywania prostych czynności medycznych bez konieczności siłowego poskramiania czy znieczulania zwierzęcia do każdego nawet najprostszego zabiegu.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Trening medyczny w przypadku pracy ze zwierzętami domowymi pozwala na przyzwyczajenie psa do wykonywania prostych procedur jak przycinanie pazurów, czyszczenie uszu czy też prostych zabiegów medycznych pozwalających na skuteczną profilaktykę – spokojne pozwalanie na pobranie krwi, wytrwanie w pozycji pozwalającej na badanie czy podanie szczepienia lub leków.

Podstawa treningu kooperacyjnego, jak zresztą wskazuje nazwa, jest współpraca i wybór. Nie powinniśmy zmuszać psa do wykonywania ćwiczeń. Jeśli widzimy, że jest zniecierpliwionych lub znudzony zróbmy przerwę, jeśli nie radzi sobie z kolejnymi etapami ćwiczenia być może zbyt szybko przeszliśmy do kolejnego kroku. Uszanujemy jego tempo nauki i wróćmy do kroku z którym pies dobrze sobie radzi i dopiero po jakimś czasie spróbujmy znowu pójść o krok dalej.

Na początku pracy warto wprowadzić. Jakieś zachowanie które dla psa będzie jasnym sygnałem rozpoczęcia- wielu trenerów wykorzystuje tutaj targetowanie nosem bądź całą głową. Pies w momencie kiedy jest gotowy do rozpoczęcia dotyka nosem do ściany, określonego przedmiotu albo kladzie głowę na ręce człowieka lub jego kolanach. Pokazuje w ten sposób że zgadza się na wykonanie jakiejś czynności, zerwanie pozycji oznacza natomiast, że pies niechęć żebyśmy kontynuowali zabiegi.

Jeżeli pies zmienił pozycję lub odszedł od nas starajmy się nie zachęcać go do kontynuowania. On sam ma podjąć decyzję o tym czy chce kontynuować pracę. Pozwalając psu decydować o przerwaniu treningu wzmacniamy poczucie bezpieczeństwa. Kiedy zorientuje się on, że może przerwać nieprzyjemna dla niego czynność prawdopodobnie nie będzie tego nadużywał, zwłaszcza że na koniec będzie na niego czekał przysmak albo nagradzanie ulubiona zabawą.

Początkowo treningi przeprowadzamy w otoczeniu znanym psu, ubogim w bodźce które mogą go rozpraszać. Najlepiej robić to w domu. W zależności od tego do jakiej czynności chcemy przyzwyczaić psa najpierw oswajamy go z delikatnym dotykiem – łap, okolicy uszu albo pyska. Następnie można wprowadzać narzędzia do których chcemy przyzwyczaić psa – pilnik, cążki do pazurów, chusteczki lub watę do uszu. Po osiągnięciu oczekiwanego przez nas rezultatu możemy powoli zmieniać otoczenie przeprowadzania treningu, najpierw zmieniając pokój w domu, następnie wychodząc na zewnątrz i dopiero wtedy kiedy w każdej lokalizacji pies pozwala na swobodne wykonywanie czynności spróbujmy przeprowadzić trening początkowo na zewnątrz a następnie także wewnątrz lecznicy. Gabinet weterynaryjny jest dla psa specyficznym miejsce, jest tam wiele zapachów, dziwnych dźwięków, zazwyczaj jest tam mocne oświetlenie dlatego nie warto się spieszyć z treningiem tam.

Nawet jeśli początkowo nie wszystko będzie się udawało w lecznicy ale w domu pies będzie pozwalał na przycięcie pazurów czy czyszczenie uszu to i tak odniesiemy sukces. Będziemy mogli ograniczyć stresujące dla psa wizyty na wykonanie tylko takich podstawowych, kosmetycznych czynności.

Sama idea treningu medycznego jest słuszna. Warto przyzwyczajać psa do dotykania przez nas i inne osoby a także wykonywania dziwnych, nie zawsze przyjemnych dla niego czynności. Problem może pojawić się w momencie kiedy musimy wykonać jakiś zabieg nagle, pies nie jest przygotowany i zdecydowanie nie zgadza się na współpracę. W przypadku zagrożenia zdrowia, a czasem nawet życia na przykład po wypadku, przy silnej relacji alergicznej czy pogryzieniu przez innego psa nie możemy czekać aż pies pozwoli na chociażby podanie leku przeciwbólowego, lekarz musi wykonać niektóre czynności nawet jeśli nie będzie to dla naszego psa nieprzyjemne. Ratowanie zdrowia i życia jest zdecydowanie ważniejsze niż jego chwilowy dyskomfort.

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz