Czy królik odczuwa smutek?

Króliki to zwierzęta zdolne do przeżywania i okazywania wielu emocji. W trakcie konsultacji behawiorystycznej konieczne jest przeprowadzenie analizy zachowań oraz emocji towarzyszących im na każdym etapie.
AUTOR: Sylwia Rogowska

Czas czytania: 4 min

NA CZYM POLEGA ANALIZA ZACHOWAŃ I EMOCJI KRÓLIKA?

Ocenia się między innymi nastrój i dąży do uzyskania emocjonalnej równowagi. Niepożądane są skrajne odchylenia w każdym zakresie. Długotrwałe obniżenie nastroju jest składową zaburzeń depresyjnych.

Depresja u królików to złożony temat, ponieważ diagnoza depresji w świecie zwierząt jest trudna i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Króliki mogą wykazywać zmniejszoną aktywność i inne zachowania, które przypominają objawy depresji u ludzi.

W 2020 roku, na uczelni weterynaryjnej w Glasgow przeprowadzono ankietę wśród opiekunów królików. Z uzyskanych wyników jasno wynika, iż deprywacja potrzeb czy samotność ściśle korelują ze spadkiem nastroju u tych zwierząt.

Czy królik odczuwa smutek?

CZYNNIKI PREDYSPONUJĄCE DO ROZWOJU ZABURZEŃ NASTROJU U KRÓLIKA

– Wspomniana wyżej samotność znacząco wpływa na pogorszenie jakości życia. Króliki są zwierzętami społecznymi. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują towarzystwa innych królików. Większość królików czuje się dobrze także w towarzystwie człowieka. Można zaobserwować zmiany nastroju po stracie przyjaciela ze stada.

– Problemy zdrowotne. Ból, dyskomfort fizyczny czy psychiczny wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie królika.

– Zmiana hierarchii w stadzie także może wpływać na nastrój.

– Deprywacja potrzeb, ograniczenie aktywności, nieprawidłowa dieta, hałas, traumy z przeszłości – to dodatkowe czynniki zaburzające homeostazę.

W JAKI SPOSÓB KRÓLIKI OKAZUJĄ SMUTEK?

– Zmiany codziennej aktywności. Królik zazwyczaj aktywny, może wydawać się ospały i mniej zainteresowany otoczeniem.

– O spadku nastroju może świadczyć zmniejszenie zainteresowania otoczeniem, brak chęci do zabawy, skakania, biegania, eksploracji.

– Izolacja. Królik, który wcześniej chętnie przebywał w towarzystwie, może unikać interakcji z innymi zwierzętami lub opiekunem.

– Zmiana wzorców żywieniowych. Odmowa jedzenia lub zmniejszone spożycie pokarmu może być objawem obniżonego nastroju.

– Zmiana rytmów dobowych. Zmniejszone lub nadmierne zapotrzebowanie na sen mogą wskazywać na stres lub smutek.

– Załatwianie się poza kuwetą. Zmiana nawyków higienicznych to kolejny czynnik, któremu warto się przyjrzeć podczas oceny nastroju.

– Zaniedbanie higieniczne. Zmniejszona potrzeba dbania o kondycję futerka.

Jak królik okazuje smutek?

JAK WSPOMÓC KRÓLIKA W REGULOWANIU EMOCJI?

  1. Zadbaj o zdrowie swojego podopiecznego. Pierwsze kroki skieruj do gabinetu weterynaryjnego. Dokładne badanie lekarskie pozwoli wykluczyć podłoże zdrowotne. Czasami może być potrzebna farmakoterapia.
  2. Zadbaj o prawidłową dietę bogatą w siano i zioła. Jeśli to możliwe, ogranicz spożycie granulatu a już na pewno wyeliminuj z diety musli.
  3. Zadbaj o prawidłowa aktywność fizyczną. Zorganizuj uszakowi ciekawe wybiegi. Zabezpiecz przestrzeń, żeby zwierzak nie zrobił sobie krzywdy i zapewnij mu wielogodzinny pobyt na „placu zabaw”. Przygotuj zabawki, tunele, norki. Możesz wykorzystać kule smakule albo maty węchowe.
  4. Zapewnij mu odpowiednie towarzystwo. Wspieraj go tak jak potrafisz i tak jak lubi. Siedź z nim na podłodze, głaskaj, mów spokojnym głosem. Możesz zrobić mu masaż, jeśli Twój królik akceptuje dotyk.
  5. Znajdź równowagę pomiędzy odpoczynkiem a zabawą.
  6. Zapewnij pupilowi spokojne otoczenie.

PODSUMOWANIE

Moja praktyka pokazuje, że poprawa relacji na linii królik- opiekun pozytywnie wpływa na samopoczucie obu stron. Zainwestuj swój czas na edukację i zrozumienie potrzeb swojego podopiecznego. Jest to inwestycja, która zawsze się zwraca.

Monitorowanie zachowań królika i dostosowywanie opieki do jego potrzeb to klucz do utrzymania dobrego samopoczucia i zapobiegania obniżonemu nastrojowi u tego delikatnego zwierzęcia.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Sen królików

Jak króliki okazują miłość?

6 powodów, dla których króliki tupią

Dlaczego warto wykastrować królika?

ABC opieki nad zwierzętami domowymi

Mit przyjaźni międzygatunkowej gryzonia i królika z drapieżnikiem

Wybrane dla Ciebie

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

Najlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

czytaj

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz