Adopcja bez tajemnic

Adopcja zwierzęcia, to cudowne przeżycie. Dając dom, miłość, opiekę zwierzakowi z historią robimy dla niego najpiękniejszą rzecz. W Polsce bezdomność zwierząt sięga kolosalnych rozmiarów. Szacuje się, że co trzeci zwierzak nigdy nie opuści schroniskowej klatki i zakończy swój żywot będąc niczyim. Zanim jednak zdecydujesz się na adopcję powinieneś wziąć pod uwagę kilka kwestii.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Zwierzęta będące pod opieką fundacji i schronisk zazwyczaj przechodzą pełną profilaktykę – szczepienie, odrobaczenie, odpchlenie, czipowanie, kastracje (w schronisku ten zabieg jest obligatoryjny, a jedynym odstępstwem są problemy zdrowotne oraz wiek, ponieważ nie kastruje się zbyt młodych osobników). Niektóre schroniska pobierają opłatę adopcyjną. Zanim pojedziesz po zwierzaka upewnij się czy taka opłata występuje oraz jaka jest jej wysokość, aby uniknąć niespodzianek. Niektóre organizacje zaznaczają, że oczekują dobrowolnej darowizny w kwocie, którą sam uznasz za stosowną. Pamiętaj, że o ile schroniska prywatne są finansowane ze środków gminnych o tyle fundacje utrzymują się tylko i wyłącznie z dobrowolnych darowizn. Sama profilaktyka zwierząt to koszty rzędu 300-600zł. Jeśli możesz – wesprzyj organizację. Dzięki twojemu datkowi będą mogli uratować kolejne, potrzebujące pomocy zwierzęta. Podczas adopcji pracownicy lub wolontariusze przeprowadzą z tobą wywiad. Większość fundacji oraz stowarzyszeń przeprowadza wizyty przedadopcyjne w twoim domu. Nie ma w tym nic złego. Jest to standardowa procedura na której poznaje się przyszłą rodzinę adopcyjną, sprawdza zabezpieczenia domu (w przypadku kotów). To również czas dla ciebie. Właśnie na tej wizycie możesz zadać konkretne pytania odnośnie zwierzaka oraz dowiedzieć się jak będzie przebiegał dalszy proces adopcyjny oraz ile będzie on trwał. Wielu ludzi ma negatywne nastawienie do takich spotkań, ale musisz pamiętać, że osoby, które powierzą ci nowego członka rodziny chcą być pewne, że trafi w dobre ręce. Organizacje ratujące zwierzęta wymagają również podpisania umowy.

Jest to dokument potwierdzający przekazania pupila z uwzględnionymi wytycznymi odnośnie dalszej profilaktyki, leczenia oraz tego, czego nie możesz lub musisz zrobić po przyjęciu psa lub kota. Taki dokument, to również zabezpieczenie dla ciebie. Możesz wymagać zapisu, że w razie choroby lub śmierci organizacja zaopiekuje się twoim zwierzakiem i nie wyląduje on z powrotem na ulicy. Niektóre podmioty zajmujące się adopcjami wyznaczają w umowach kary finansowe dla osób oddających zwierzęta. Nie jest to częsta praktyka. Warto czytać dokumenty, które podpisujemy i omawiać je z osobą odpowiedzialną za cały ten proces.

Decyzja o adopcji musi być przemyślana. To czujące istoty, które bardzo szybko przywiązują się do ludzi. Raz skrzywdzone potrafią pamiętać przez długi okres. Ważne jest, aby przed decyzją przyjęcia konkretnego zwierzaka pod swój dach poznać go najlepiej jak się da. Odpowiedzialnym działaniem w tej kwestii wydaje się być zabranie takiego zwierzaka kilkukrotnie na spacer. Podczas tej aktywności poznasz lepiej zwierzę, zobaczysz jego wady oraz zakochasz się w zaletach. Niektórzy podczas zapoznawczych spacerów proszę o pomoc behawiorystów, którzy znają się na psiej psychice jak nikt inny. To oni mają rzeczową wiedzę i potrafią określić czy dany pies nadaje się do twojego trybu życia. Niektóre organizacje zgadzają się wydać te trudniejsze przypadki na warunku domu tymczasowego, określając czas trwania takiej opcji. Po określonym czasie zdecydujesz czy zwierzę zostanie u ciebie czy wróci do schroniska.

Nie podejmuj pochopnych decyzji, rozmawiaj z rodziną oraz z osobami odpowiedzialnymi za zwierzę, którym jesteś zainteresowany, rozważ wszelkie opcje. Patrz w przyszłość! Psy małych ras dożywają do 18-20lat, średnich i dużych do 12-16lat. Koty nawet do 22lat. Adopcja, to decyzja na długie lata. Podejmuj ją świadomie.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz