Agresja wewnątrzgatunkowa. Co robić, gdy koty się biją?

Koty, jak na prawdziwych łowców przystało, potrafią dosadnie pokazać do kogo należy dane terytorium oraz sygnalizują, gdy ktoś przekroczy postawioną przez nich niewidzialną granicę. Mimo wszystko, agresja pomiędzy mruczkami zawsze wprowadza pewnego rodzaju dyskomfort, a nas stawia w zakłopotaniu odnośnie do tego, w jaki sposób można im pomóc. Jak w takim razie temu zapobiec oraz co możemy zrobić? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na to pytanie.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Wyróżniamy dwa rodzaje agresji

Wbrew pozorom, w kocim stadzie nie zawsze może dochodzić do bójek. A to wciąż nie oznacza, że koty się lubią. Behawioryści wyróżniają dwa rodzaje agresji: bierną i czynną.

Ta pierwsza polega na natarczywym wpatrywaniu się w drugiego osobnika. Przez co ten słabszy odczuwa mocny dyskomfort, traci poczucie bezpieczeństwa i zamyka się w sobie. Nawet swobodne poruszanie się może być dla niego ciężkim wyzwaniem.

Natomiast drugi typ przejawia się formą fizyczną, czyli prychaniem, warczeniem, a w najgorszym wypadku przejściem do czynów, tj. atakiem.

W jaki sposób reagować?

Ku zaskoczeniu – najgorsze co możemy zrobić, to nie reagować. Bez naszej pomocy koty nigdy nie dojdą do porozumienia. W tym wypadku czynnik ludzki jest bardziej niż wskazany.

Jeśli kociaki zaczynają się ze sobą kłócić na tyle mocno, że dochodzi do “łapkoczynów”, warto spróbować je w bezpieczny dla siebie sposób rozdzielić. I tym samym, bez agresji, czy krzyków z naszej strony, pokazać, że jesteśmy przeciwni takiemu zachowaniu.

Jakie kroki podjąć w kierunku zdiagnozowania problemu?

Za każdym razem, gdy kocie zachowanie wykracza poza granice normy – zarówno w przypadku agresji wewnątrzgatunkowej, jak i dziwnego zachowania kociego jedynaka, należy umówić się na wizytę weterynaryjną.

Agresywny kociak powinien przejść serię badań. W pierwszej kolejności pokażą one, czy aby na pewno swoim zachowaniem nie pokazuje, że po prostu źle się czuje. I tym samym woła o pomoc.

Wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że ze zdrowiem agresywnego kota jest wszystko w porządku? W takim przypadku należy udać się po poradę do behawiorysty. Zadaniem tego ostatniego będzie spojrzenie na problem profesjonalnym okiem.

Nie powinniśmy dopuścić do naszej bierności, bo możemy doprowadzić do długotrwałych problemów. Wśród nich należy wymienić problemy zdrowotne lub behawioralne, które ignorowane przez długi czas mogą być ciężkie do wyeliminowania.

Zdarza się również, że po wielu próbach znalezienia dobrego rozwiązania okazuje się, że kociak swój charakter i temperament wyniósł z innego miejsca. Może to być hodowla, schronisko. Powodem może też być trauma, którą przeżył. Nawet w tego typu sytuacji istnieją leki, które mogą przynieść zaskakujące efekty. Oczywiście podawane we współpracy z dedykowanym do tego lekarzem weterynarii.

Podsumowanie

Agresja, jakkolwiek zagadkowa i zaskakująca dla właściciela by nie była, zawsze ma drugą stronę medalu – i po tej stronie powinien pojawić się właściciel, który zareaguje i pomoże. Pamiętajmy, że żadne zwierzę nie jest złośliwe. Każde z nich po prostu czeka, aż zauważmy sygnały, które nam wysyła i wyciągniemy pomocną dłoń.

Wybrane dla Ciebie

Waleczny i odważny – chomik europejski

Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.

czytaj

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz