Aktywny opiekun, aktywny pies – jaka rasa psa nadaje się dla aktywnych ludzi?

Gdy w życiu człowieka pojawia się nowy członek rodziny, wesoło merdający ogonem, zmienia się tak naprawdę rutyna całego dnia. Zamiast leniuchowania nawet w najbardziej deszczowy dzień trzeba się w sobie zebrać i wyjść na spacer aby pies załatwił swoje niezbędne potrzeby fizjologiczne. To świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą być bardziej aktywni ale brakuje im towarzystwa i motywacji.
AUTOR: Karina Ubowska

Psiaki z natury uwielbiają zabawy, dzikie gonitwy po polach ale też spokojne spacery u boku swojego człowieka. A czy wiecie, że istnieją rasy psów, które kochają wszelkie możliwe aktywności? Są idealnymi kandydatami na towarzyszy w nie jednej małej i dużej podróży, dlatego właśnie im dedykowany jest dzisiejszy wpis. Poniżej dowiecie się o 5 najbardziej znanych rasach.

Jedną z ras, która jest bardzo popularna to – Owczarek niemiecki krótkowłosy. Owczarki to psy, które słyną ze swojej wszechstronności. Od początku były psami pasterskimi ale obecnie służą głównie jako psy pracujące, które poświęcają swoje życie dla dobra ludzi. Oprócz tego można je zauważyć na wielu wystawach ale biorą także czynny udział w sportach kynologicznych. Są to większe psiaki o wydłużonej lecz umięśnionej budowie ciała. Z charakteru są łagodne lecz nie ufają obcym i trzymają ich na dystans. Są niezależne lecz inteligentne a przy tym bardzo pewne siebie. Trzeba umiejętnie do nich podchodzić aby tresura przyniosła oczekiwane skutki.

Border collie to z kolei pies, który jest uważany za najlepszego psa pasterskiego. Ale to nie zmienia faktu, że jest świetnym sportowcem i członkiem rodziny. To pies, który jest bystry, szybko reagujący a do tego bardzo wytrzymały. Border collie ma niezwykłą budowę ciała ponieważ łączy ze sobą wdzięk oraz klasę. Ten psiak uwielbia towarzystwo ludzi a wiedzę chłonie jak gąbka. Aktywność jest wpisana w jego żywioł. Potrzebuje solidnego wysiłku fizycznego ale również psychicznego, który możemy mu przygotować w formie zabaw węchowych. Z racji tego, że jest on psem pasterskim uwielbia bieganie i zaganianie zwierzyny. Czasem instynkt bywa silniejszy od niego i zdarzy mu się udać w pogoń za jakimś zwierzęciem, dlatego warto jest być odpowiedzialnym opiekunem i zapewnić psu odpowiedni trening dostosowany do jego wieku oraz stanu zdrowia. Ten pies to ciągły pracoholik i zdecydowanie nie posiada żadnych wymówek aby udać się na wspólny spacer, bieganie czy wędrówkę po górach.

Kolejnym przedstawicielem ras aktywnych jest Labrador retriever. Z wyglądu są bardzo dobrze zbudowane, zwarte natomiast ich charakter pokazuje, że są łagodnymi psiakami. Uwielbiają wodę, są świetnymi pływakami ale ich wielką zaletą jest także dobry węch. Są cenione za to, że łatwo odnajdują się w różnym otoczeniu więc częste wycieczki i wypady poza miasto nie powinny być żadnym problemem i powodem do stresu. Planując wyjazd na pewno warto wziąć pod uwagę miejsca gdzie jest dostęp do wody. Labradory naprawdę ją uwielbiają i nie mogą przepuścić żadnej okazji aby się w niej zamoczyć, bez względu na pogodę czy wielkość zbiornika wodnego. Bo w razie potrzeby są skłonne zadowolić się choćby niewielką kałużą.

Pudel średni to najbardziej popularny pies francuski do towarzystwa człowieka. Jest średniego wzrostu o kręconej sierści, która nadaje się do stylizacji różnych fryzur. Porusza się lekko lecz skocznie, potrafi być wiernym i oddanym przyjacielem a równocześnie mieć w sobie ogrom zapału i dynamizmu. Pudel to wesoły i pocieszny czworonóg uwielbiający sport lecz jego ogromnym atutem jest to, że odnajduje się w pracy przy chorych – zarówno w dogoterapii jak i przy osobach niepełnosprawnych. Z powodzeniem można go wystawiać na wystawach, trenować psie sporty jak frisbee czy agility.

Golden retriever to rasa psów współczesnych, która jest popularna na całym świecie. Ich łagodny temperament o ufnym spojrzeniu sprawia, że wydają się być psami idealnymi. Zwłaszcza z tego względu, że są w stanie dopasować się do wielu aktywności jak i form pracy. Są rodzinne lecz także pracowite, uzdolnione, które radzą sobie w wielu warunkach. Tak jak Labradory są miłośnikami wody, które dodatkowo bez problemu w niej aportują. Te psiaki potrzebują wiele uwagi i miłości ze strony swojego opiekuna ale również wymagają aktywnego trybu życia. Na pewno zadowolą je spacery z różnymi zabawami węchowymi podczas których będą mogli pochwalić się nie jedną zdobyczą.

Wybane dla Ciebie

Rasy psów: Berneński Pies Pasterski

Pies, który będzie Twoim przyjacielem – to cecha, której poszukuje każdy, rozglądający się za swoim własnym czworonożnym pupilem. Rasa, o której dzisiaj powiemy nieco więcej, charakteryzuje się m.in. tym, że szybko przywiązuje się do drugiego człowieka – tego dorosłego, jak i tego, który stawia dopiero swoje pierwsze kroki na tym świecie – jednak to nie wszystko, co wyróżnia te piękne stworzenia!

czytaj

Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Do niedawna opieką nad zwierzętami zajmowały się osoby uczące się bądź studiujące traktując to jako formę dodatkowego zajęcia. Dzisiaj petsitter jest zawodem, którym zajmują się osoby profesjonalnie do tego przygotowane. Często są to osoby które poza petsittingiem są behawiorystami, technikami weterynarii czy zootechnikami.

czytaj

Bąblowica – niebezpieczna choroba

Bąblowica, to zoonoza, którą człowiek może zarazić się od zwierzęcia. Chorobę tą powodują larwy tasiemca: Echinococcus granulosus oraz Echinococcus multilocularis. Jest to niebezpieczna choroba, które może być utajona nawet kilkanaście lat.

czytaj

Rasy psów: Mops

Czy wiecie, że za hodowlę psów tej rasy poza Chińskim Pałacem Cesarskim groziła kara śmierci, a do dziś są kraje które zakazują ich hodowli. Z jednej strony nieduży, uroczy, wesoły pies z drugiej stworzenie z poważnymi problemami z oddychaniem Jakie naprawdę są mopsy i na co się przygotować decydując się akurat na tę rasę?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz