Apteczka dla zwierząt – co powinna zawierać ?

Nie zależnie czy przebywamy w domu czy wybieramy się na wycieczkę z naszym pupilem powinniśmy zaopatrzyć się w apteczkę, która pozwoli nam na szybką pomoc zwierzakowi gdy tylko będzie tego potrzebował. Warto o tym pamiętać, jednak co powinno się w niej znajdować?
AUTOR: Magdalena Filek

Najważniejsze co powinno się znaleźć to rzeczy do pierwszej pomocy gdy pies się skaleczy, zje coś niedozwolonego, zatruje się lub zostanie ugryziony. Jeżeli jedziemy na wycieczkę lub wczasy, wcześniej powinniśmy się zapoznać z adresami miejsc, które pomagają w stanach nagłych całodobowo jak i adresami pobliskich weterynarzy aby być przygotowanym w nagłych przypadkach. Po co marnować cenny czas na szukanie lub pytanie o tego typu miejsca, skoro możemy wcześniej je sprawdzić.

Kompletowanie apteczki, co powinno się w niej znaleźć ?

 • Paczka kompresów jałowych i niejałowych, ich wielkość będzie zależała od rany wiec przygotujmy się na co najmniej dwa rodzaje. Niejałowe przydadzą się do przetarcia rany lub zatamowanie krwawienia. Jałowe do zaopatrzenia rany i opatrunku.
 • Środek do dezynfekcji w spreju aby szybko i dobrze oczyścić ranę zaraz po skaleczeniu. Warto pamiętać aby był to środek odpowiedni dla psów, by nie zawierał alkoholu by po spryskaniu rany nie szczypała.
 • Bandaż dla psów. To specjalne bandaże, które są elastyczne i samoprzylepne dzięki temu nie trzeba ich wiązać ani używać spinek. Dobrze również przygotować się na przynajmniej dwie różne szerokości.

Możemy również zaopatrzyć się w bandaż wodoodporny aby zabezpieczyć ranę przed zamoczeniem.

 • Plaster na rolce, może być pomocny do mocowania opatrunków aby zapobiec ściągnięciu go przez psa
 • Rękawiczki jednorazowe aby nie zabrudzić dodatkowo rany
 • Pęseta do wyciągania kleszczy, w okresie letnim należy zabezpieczyć psa przed kleszczami (obroża, tabletki lub krople) jednak jeśli kleszcz się wbije należy go w odpowiedni sposób usunąć
 • Strzykawka może się również przydać do podawania leku lub przemycia oczu
 • Węgiel aktywny, przy biegunce móc podać psu aby toksyny zostały związane w jelitach i wydalone wraz z kałem. Należy podawać 1 tabletkę na 5 kg masy ciała psa lub według zaleceń lekarza. Reguluje on również procesy trawienne.
 • Po biegunce lub wymiotach aby zadbać odpowiednią mikroflorę przewodu pokarmowego psa, dobrze mieć ze sobą probiotyk.
 • Tabletki ziołowe na obniżenie stresu lub tabletki wstrzymujące wymioty dla psów mocno zestresowanych podczas jazdy lub z chorobą lokomocyjną. Tabletki na stres mogą być przydatne przy adaptacji w nowym miejscu.
 • Nożyczki do bandażu lub kompresów
 • Plastry do uśmierzenia bólu po ukąszeniu
 • Woreczek chłodzący
 • Termometr aby móc w razie potrzeby zmierzyć gorączkę psu
 • Koc ratunkowy

Myślę iż wymienione powyżej elementy to podstawowe i bardzo ważne wyposażenie każdej apteczki. Powinniśmy mieć ją zawsze przy sobie. Jeżeli wybieramy się na pieszą wycieczkę obok apteczki dla siebie powinna znajdować się apteczka dla psa jeżeli zabieramy go ze sobą.

Możemy również zakupić dobrze wyposażoną apteczkę już skompletowaną specjalnie dla naszego psa ale pamiętajmy aby zawierała wszystkie potrzebne elementy. Trzeba być przygotowanym na każdą sytuację.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

 • ZDROWY PUPIL

 • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz