
Bąblowica – niebezpieczna choroba
Czas czytania: 4 min

Do środowiska larwy tych tasiemców przedostają się wraz z wydalanym kałem. Najczęstszym żywicielem tasiemca powodującego Bąblowicę są psy oraz koty, z tym, że koty oraz inne zwierzęta z rodzin psowatych oraz kotowatych mogą być źródłem rozprzestrzeniania się larw tego pasożyta.
Istnieje kilka źródeł, którymi w łatwy sposób można przenieść larwy do swojego organizmu. Należy zwracać uwagę na to jak kontaktujemy się ze zwierzętami domowymi i unikać ich całowania. Kolejną drogą, prostą do zakażenia się bąblowicą jest spożywanie pokarmu bez wcześniejszego, dokładnego umycia rąk. Ważną kwestią pozostaje również uważanie na to co jemy. Larwy tasiemca mogą znajdować się na owocach lub warzywach, najczęściej tych zbieranych prosto z ziemi. Należy pamiętać o bezwzględnym myciu roślin bezpośrednio przed ich spożyciem. Ważną kwestią jest także ogrodzenie własnej posesji, aby unikać przedostawania się na nią zwierząt dzikich, takich jak lisy czy jenoty. Zwierzęta domowe należy regularnie odrobaczać (nawet co 3 miesiące).
Bąblowica jest bardzo ciężką do wykrycia, a jednocześnie groźną dla organizmu chorobą. Najczęściej atakowana jest wątroba, ale larwy pasożyta zagnieżdżają się niemal w każdym organie powodując torbiel, który stale narasta i zaczyna uciskać okoliczne tkanki. Bywają przypadki, że Bąblowica nie daje o sobie znać nawet przez kilkanaście lat. Często jest również mylona z nowotworami.
Objawy, które mogą wskazywać na ten rodzaj choroby zależą od tego, na jakim narządzie larwy się umiejscowiły. Szacuje się, że w 90% przypadków larwy tasiemca lokalizują się w wątrobie. Jeśli mamy niepokojące bóle w okolicy umiejscowienia wątroby, to nie powinniśmy czekać. Szczególnie, kiedy dużo spacerujemy po lesie, zbieramy patyki, szyszki lub mamy jakikolwiek inny kontakt z naturą. Cysta zawierająca larwy jest łatwa do wykrycia zwykłym prześwietleniem, badaniem USG jamy brzusznej, tomografem komputerowym lub nawet rezonansem magnetycznym.

W przypadku zaatakowania płuc możemy się spotkać z dusznościami, krwiopluciem, kaszlem, brakiem możliwości złapania głębokiego wdechu czy też bólami w okolicy klatki piersiowej. Gorzej sytuacja przedstawia się, kiedy larwy docierają do mózgu i tam tworzą cystę. W takim przypadku oprócz oczywistych bóli głowy, często nasilających się wraz ze wzrostem torbiela, mogą pojawić się zaburzenia psychiczne, które wynikają z nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Jeśli chodzi o nerki, to sytuacja przedstawia się podobnie jak w przypadku innych organów – występuje ból, ale także w zaawansowanej fazie można dostrzec krwiomocz.
Rozpoznanie Bąblowicy w odpowiednim momencie może uratować życie. Kiedy torbiel (cysta) jest zamknięta, to wystarczy usunąć ją chirurgicznie i przeprowadzić chemioterapię, aby być pewnym, że usunęło się wszystkie larwy z organizmu pacjenta. Po takich zabiegach zaleca się przeprowadzanie badań kontrolnych, ponieważ larwy lubią się ukryć i nie pokazywać np. przez 10 lat. Kiedy dochodzi do pęknięcia torebki wypełnionej larwami sytuacja staje się bardzo niebezpieczna dla organizmu, ponieważ larwy w błyskawicznym tempie rozsiewają się po całym organizmie kumulując się w innych narządach, zagrażając ich funkcjonowaniu. Istnieje również ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. W Polsce choroba ta została wykryta w 1994 roku. Zauważono ją wówczas u lisów. W 2007 i 2008 roku odnotowano ok.60 zakażeń organizmów ludzkich. Choroba określana jest mianem „choroby brudnych rąk“. Niestety jaja tasiemca ciężko jest wytępić ze środowiska, ponieważ nie zabija ich mróz ani upał. W środowisku są w stanie przeżyć około jednego roku. Nie ma również możliwości wyczyszczenia i odkażenia skażonego terenu. Gdyby ktoś wykrył jaja tasiemca na swoim podwórku, to musiałby wykopać ziemię na głębokość kilkunastu centymetrów, ponieważ do takiej głębokości jaja tasiemców mogą się przedostać.
Bardzo ważne jest zatem, aby konsekwentnie przestrzegać zasad higieny i nie doprowadzić do zarażenia się zoonozą.
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj