Bezpieczeństwo przede wszystkim! Jak zabezpieczyć dom i ogród?

Posiadając pupila trzeba dbać o jego bezpieczeństwo. Nie oznacza to jedynie zapewnienie zwierzęciu pożywienia i picia oraz regularnych wizyt u weterynarza. Bezpieczeństwo to także dbanie o przestrzeń zarówno tę wewnątrz jak i na zewnątrz. Tylko takie postępowanie uchroni naszych cennych przyjaciół od wypadków powodujących utratę zdrowia, a nawet życia.
AUTOR: Beata Różańska

Czas czytania: 4 min


Siatka zabezpieczająca balkon

Małe zwierzęta towarzyszące jak koty, psy czy króliki, które są wypuszczane na balkon powinny być pod stałą kontrolą opiekuna. Nie ważne czy to balkon na parterze, czy siódmym piętrze. Siatka zabezpieczająca jest konieczna. Oczywiście musi ona być założona na całej wysokości balkonu, nie tylko na barierkach. Montowanie siatki może okazać się problematyczne, szczególnie wtedy, kiedy nie można naruszać ścian, ani robić w nich żadnych otworów. Jednak na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w zakładaniu takiego ogrodzenia. Jest to już, na szczęście, na tyle popularne wśród opiekunów zwierząt, że odpowiednich fachowców można poszukać w każdym większym mieście. Jeśli jednak wybierzemy opcja montażu na własną rękę, to w sklepach zoologicznych znajduje się szeroki wybór siatek o różnych wielkościach i otworach wraz z potrzebnymi częściami.

Kratka zabezpieczająca okno

W sklepach zoologicznych znajdują się także kratki, które można montować na uchylone okno, zarówno z boku jak i od góry. To kolejna niezbędna rzecz, aby zadbać o bezpieczeństwo pupila, szczególnie w okresie wiosny i lata, kiedy częściej wietrzymy pomieszczenia. Niestety, uchylone okna są często lekceważone przez właścicieli psów i kotów. Jednak zwierzę, które spróbuje uciec, zapolować na coś, czy po prostu chcąc wyjść, może niefortunnie zawisnąć i stracić zdrowie a nawet życie.  Kratki są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, więc na pewno uda się dopasować je do okien w każdym domu. Montowane są na dwa sposoby. Pierwszy to użycie podkładek samoprzylepnych. Drugi sposób to specjalistyczne wkręty. Co ważne, jeden i drugi sposób nie wpływa negatywnie na ramę okna.

Woliera i ogrodzenie

Chcąc wypuszczać pupila na ogród należy zabezpieczyć całą przestrzeń. Wszystkie dziury w ogrodzeniu muszą zostać załatane.  Należy zwrócić także uwagę na furtkę i bramę – nie tylko dbać o to aby były ciągle zamknięte, ale także sprawdzić czy nie posiadają zbyt dużych otworów, przez które pupil może wyjść. Jeśli w naszym domu mamy dużego, skocznego psa to rozmiar ogrodzenia jest nie  bez znaczenia. Pies, który może przeskoczyć ogrodzenie stanowi duże niebezpieczeństwo dla innych ale i dla siebie. Z kotem jednak jest więcej problemu. Może on wspiąć się na drzewo i łatwo zrobić sobie krzywdę lub schować w trudno dostępnym miejscu.

Właścicielom kotów zaleca się wyprowadzanie ich na smyczy lub posiadanie w ogrodzie specjalnej woliery. Są one popularnym rozwiązaniem, również u właścicieli królików. Specjalne klatki i ogrodzenia nie tylko pomogą uniknąć ucieczce pupila, ale także ograniczą do zera ryzyko połknięcia niebezpiecznych roślin.

Rośliny

W ogrodzie, lub na balkonie często jest „zielono”. Piękne kwiaty nadają przestrzeni niepowtarzalny klimat. Chcąc mieć piękny ogród i balkon ozdobiony kwiatami należy sprawdzić czy nie stanowią one niebezpieczeństwa dla naszego pupila. Chociaż zwierzęta mają na zewnątrz dużo bodźców i raczej nie interesują się gatunkami toksycznymi, a ryzyko zatrucia jest niewielkie, lepiej dmuchać na zimne. Pupile przebywając w ogrodzie najczęściej obgryzają trawę. Należy więc ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Gatunki takie jak: hortensja, bukszpan, tojad czarny bez, ostrokrzew, wiciokrzew, hortensja, narcyz, bluszcz, cis, ligustr pospolity, złotokap zwyczajny, wawrzynek wilczełyko czy konwalia majowa stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Należy ich unikać, lub uniemożliwić kontakt pupila z tymi roślinami. Jeśli podejrzewasz u swojego zwierzęcia zatrucie, (objawy: wymioty, biegunka, bladość dziąseł i spojówek, tkliwość brzucha, osłabienie) niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii.

Lokalizatory, adresówki i chipy

Nasz pupil przebywając na zewnątrz musi posiadać chociaż jeden z kilku dostępnych na rynku sposobów lokalizacji. Pisaliśmy o tym dokładnie w poprzednim numerze. Sprawdź ten artykuł już teraz i dowiedz się co warto wybrać.

Rynek zoologiczny w Polsce oferuje właścicielom zwierząt dużo produktów do zabezpieczenia ogródka i domu. Ich kupno to niewielki koszt w porównaniu ze zdrowym i długim życiem pupila. Dobrej jakości sprzęt zabezpieczający to podstawa. Nie zapomnij o tym aranżując przestrzeń.

Wybrane dla Ciebie

Psi poligloci. Czy psy rozumieją różnice między językami?

Czy pies adoptowany z Polski do Niemiec lub Wielkiej Brytanii zorientuje się, że język niemiecki i język angielski brzmią inaczej niż język polski? A może nie tylko się zorientuje, ale też zrozumie, co mówi do niego nowy właściciel? Sprawdźmy, jak psy rozumieją różne języki!

czytaj

Zaburzenia ruchu u świnek morskich

Kawia domowa, znana również jako świnka morska to wyjątkowo uwielbiany gatunek gryzonia. Jest wciąż bardzo popularnym zwierzątkiem domowym, przyjaznym i inteligentnym. Z pozoru wygląda na spokojne zwierzę, ale tak naprawdę drzemie w nim ogromny wulkan energii. Jest to zwierzę wyjątkowo kontaktowe, które potrzebuje interakcji ze swoim opiekunem.

czytaj

Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt

Strefa Wykluczenia znajduje się nieopodal Czarnobyla. Miejsce to znane jest na całym świecie za sprawą katastrofy atomowej z 1986 roku. Czarnobyl opustoszał, stając się rezerwatem. Niektóre gatunki dziko żyjące posiadają obecnie zmiany związane z ekspozycją na promieniowanie.

czytaj

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Papugi to zwierzęta o niezwykłej inteligencji emocjonalnej i społecznej. Doskonale odczytują nasze emocje, są świetnymi obserwatorami naszej mowy ciała. Dlatego warto odwdzięczyć się im tym samym! Na jakiej podstawie możemy stwierdzić czy nasza papuga jest szczęśliwa?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz