BOAS, czyli Brachycephalic Obstruction Airway Syndrome

BOAS, czyli Brachycephalic Obstruction Airway Syndrome, po polsku zwany też zespołem oddechowym ras krótkoczaszkowych, jest częstym problemem dotykającym psy o skróconej kufie, czyli tak zwane brachycefaliczne. Są to rasy między innymi takie jak buldożki francuskie, pekińczyki, buldogi angielskie, shih tzu, mopsy czy boksery. Choroba ta nazywana jest syndromem, ponieważ składa się na nią szereg wrodzonych nieprawidłowości, które znacznie utrudniają zwierzęciu oddychanie. Syndrom występuje również u kotów ze spłaszczonym pyskiem, takich jak np. koty perskie lub himalajskie.
AUTOR: Maja Jerzewska

Na czym polega problem? U zwierząt dotkniętych tym zespołem występują wady wrodzone, uniemożliwiające prawidłowe oddychanie. Należą do nich min:

 • Zwężenie nozdrzy,
 • Wydłużone podniebienie miękkie,
 • Zapadnięcie krtani,
 • Hipoplazja tchawicy, czyli zmniejszenie światła tchawicy (bardzo powszechny problem szczególnie u buldogów angielskich).

Niektóre z tych problemów, jak chociażby zapadnięcie krtani, może wystąpić wtórnie, czyli nie jako przyczyna BOAS, lecz jako jeden ze skutków, który dodatkowy pogorszy stan pacjenta.

Jak więc oddychają psy z tym syndromem? Spróbuj zacisnąć palcami swoje nozdrza tak, aby zmniejszyć ich otwarcie o połowę lub nawet więcej. Tak właśnie oddycha zwierze dotknięte tym problemem. Niezbyt przyjemnie, prawda?

Zwężone nozdrza są jednym z głównych problemów. Dramatycznie zwiększają one opór przepływu powietrza, a co za tym idzie, wysiłek, aby wziąć wdech jest znacznie większy. Niestety, prowadzi to to rozwoju szeregu innych komplikacji, bezpośrednio związanym ze wzmożonym wysiłkiem wdechowym oraz ze wzrostem podciśnienia. Są to min:

 • Zapadnięcie krtani, najczęściej postępujące,
 • Przerost migdałków, dodatkowo utrudniający przepływ powietrza,
 • Przerost mięśni gardła,
 • Refluks, czyli przemieszczenie kwaśnej treści żołądka do przełyku, co skutkować może między innymi zapaleniem przełyku, a nawet wrzodami żołądka,
 • Niewydolność serca.

Jak widać, problem jest poważny. Jak więc rozpoznać, czy dotyczy ono naszego zwierzęcia? Objawy są dość specyficzne i z pewnością zwrócą naszą uwagę. Są to:

 • Chrapanie,
 • Nietolerancja wysiłkowa, niechęć do ruchu,
 • Świsty, charczenie,
 • „Uśmiechanie się”, czyli oddychanie przez otwarty pysk,
 • Wymioty po posiłku, ulewanie, czy też wymioty po wysiłku,
 • Omdlenia,
 • Krztuszenie się jedzeniem czy piciem,
 • Ataki duszności, szczególnie w nocy
 • Nawracające zapalenia dróg oddechowych,
 • Możemy też zaobserwować, że skrzydełka nozdrzy nie poruszają się w czasie oddychania tak jak powinny.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nie są to cechy gatunkowe! Twierdzenie że „buldożki już tak mają” przyczynia się to powielania szkodliwych stereotypów i do cierpienia tych zwierząt. Żaden z wymienionych objawów nie jest stanem normalnym i powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Jak diagnozowany jest BOAS? Najczęściej informacje zebrane w wywiadzie powinny znacznie nakierować klinicystę w odpowiednim kierunku. Badanie kliniczne oraz dodatkowe badanie laryngoskopem pomoże potwierdzić diagnozę.

Czy każde zwierze brachycefaliczne cierpi z powodu BOAS? Nie, ale duża większość. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca, z którego kupujesz psa, oraz upewnienie się, że jest on i jego rodzice są wolni od wad genetycznych. Czy wiesz, że w niektórych krajach Unii Europejskiej (np. w Norwegii) hodowla buldogów francuskich została całkowicie zakazana właśnie z tego względu? Biorąc pod uwagę dobrostan zwierząt, z pewnością była to dobra decyzja.

Pamiętaj, że jako opiekun ponosisz odpowiedzialność za zdrowie swojego pupila, dlatego upewnij się, że jego komfort życia jest odpowiedni. Jeśli podejrzewasz, że BOAS może być jego problemem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Chirurgiczna korekta nozdrzy oraz podniebienia miękkiego jest najczęściej wybieraną, a zarazem skuteczną opcją leczenia, która łagodzi objawy oraz znacznie podnosi komfort życia zwierzęcia.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

 • ZDROWY PUPIL

 • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz