Ciąża urojona u psa – objawy i leczenie

Ciąża urojona czy też rzekoma jest stanem w którym samice zaczynają naśladować objawy ciąży, zarówno fizyczne jak i behawioralne. Występowanie ciąży urojonej u psów jest związane z bliskim pokrewieństwem psa i wilka. U wilków ma ona na celu zwiększenie przeżywalności szczeniąt, rodzi je jedną, dominującą samica ale karmieniem i opieka nad nimi zajmują się także pozostałe samice, właśnie dzięki pojawieniu się u nich ciąż urojonych.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

U niewysterylizowanych suk ciąża urojona pojawia się na około 45 – 80 dni po ciecze (mniej więcej 2 miesiące po) czyli w czasie kiedy doszłoby do porodu jeśli nastąpiło by zapłodnienie.

U większości suk ciąża urojona przebiega bezobjawowo lub z bardzo słabo wyrażonymi objawami I ustępuje po około 20 dniach.

Powszechnie uważa się, że ciąża rzekoma częściej występuje u suk o bardziej wrażliwych charakterze. Predysponowane do wystąpienia ciąży urojonej są suki takich ras jak beagle, chart afgański czy jamnik.

Objawami pojawiającymi się u niektórych suk mogą do złudzenia przypomina prawdziwa ciążę. Nasilenie objawów może mieć związek z charakterem suki. Jedne z nich będą bardziej nerwowe i wrażliwe na bodźce, inne mogą domagać się więcej uwagi i pieszczot. Suka może zachować się tak jakby rzeczywiście przygotowywała się do porodu, będzie próbowała budować gniazdo z legowiska czy koca. Jeśli ma dostęp do ogrodu bardzo prawdopodobne, że zacznie kopać dziury chcąc przygotować bezpieczna norę dla nieistniejących szczeniąt. Suka może zacząć także wykazywać silne opiekuńcze uczucia do przedmiotów, na przykład zabawek czy pluszaków ale też chociażby kapci czy poduszek. Może traktować je jak swoje dzieci wylizywać czy nosić ze sobą. Niektóre suki mogą również zacząć wykazywać agresję obronną.

Objawy fizyczne pojawiają się rzadziej ale są łatwiejsze do zauważenia dla właściciela. U niektórych suk pojawia się zwiększony obrys brzucha a także obrzęk gruczołów mlekowych, może także pojawić się w nich mleko.

Biorąc pod uwagę objawy i ich nasilenie może stwierdzić że ciąża urojona u psa, w przeciwieństwie do tej u wilka jest zjawiskiem raczej niepożądanym. Przedłużającą się ciąża rzekoma może prowadzić do zaburzeń między innymi behawioralnych, a mleko nie mając ujścia z gruczołów mlekowych może powodować stany zapalne które w rezultacie mogą doprowadzić nawet do miejscowej martwicy, a także sepsy.

Leczenie ciąży urojonej opiera się głównie na hamowaniu wydzielania prolaktyny, a także ograniczanie stany zapalnego. Leczenie powinno być dobrane przez lekarza weterynarii lepiej nie stosować żadnych preparatów na własną rękę.

Wspomagająca działać będzie również terapia behawioralna. Najlepiej ograniczyć suce możliwość budowania gniazda, zabrać zabawki czy przedmioty które może objąć zachowaniami opiekuńczymi. Nie należy całkowicie ograniczyć kontaktu z zabawkami ale nie zostawiać psa z nimi sam na sam, a aktywnie się z nim bawić. Na ograniczanie objawów ciąży urojonej dobrze wpływa również delikatne zwiększenie aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach dobrze sprawdza się również zmniejszenie ilości białka w diecie. Jedynym całkowicie skutecznym sposobem na uniknięcie pojawienia się ciąży urojonej jest kastracja – chirurgiczne usunięcie zarówno jajników jak i macicy.

Kiedy zauważymy wyżej opisane objawy mogące wskazywać na pojawienie się u naszej suki ciąży urojonej udajmy się do lekarza weterynarii. Objawy te są mimo wszystko dość niespecyficzne, mogą również wskazywać na infekcje (np bakteria E. coli), choroby tarczycy lub łagodny guz przysadki mózgowej. Warto wykonać dokładna diagnostykę różnicową żeby ustalić co tak naprawdę jest przyczyną zmian w zachowaniu i fizjologii naszego psa.

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz