Ciekawostki o kotach

Koty są śpiochami! Przesypiają niemal 2/3 całego swojego życia. Dodatkowo uwielbiają ciepłe miejsca – kaloryfery, piece i wszelkie rzeczy niosące ciepło, to istny raj dla kota.
AUTOR: Kinga Piłat

 • Koty są śpiochami! Przesypiają niemal 2/3 całego swojego życia. Dodatkowo uwielbiają ciepłe miejsca – kaloryfery, piece i wszelkie rzeczy niosące ciepło, to istny raj dla kota.
 • Szczęka kota nie porusza się na boki, dlatego przeżuwanie jest dla niego niewykonalne. Pamiętaj, aby podawać kotu małe kawałki jedzenia, będzie mu łatwiej!
 • Koty o umaszczeniu szylkretowym, to zawsze kocice. A w umaszczeniu rudym, to prawie zawsze kocury. Nie wiedząc jak odróżnić płeć w miocie kociąt, możemy śmiało sugerować się kolorem.
 • Jeśli kotu przejdzie przez coś głowa, to prawdopodobnie przejdzie również reszta ciała. Dzieje się tak dlatego, że koty nie posiadają obojczyka.
 • U białych kotów z niebieskimi oczami prawie zawsze występuje głuchota. Jeśli biały kot ma niebieskie prawe oko, to prawdopodobnie nie słyszy również na prawe ucho i odwrotnie.
 • Koty nie mają problemów z poceniem się. Na ich ciele pocą się tylko opuszki łapek.
 • Nie ma dwóch takich samych nosów! Kocie noski są tak samo unikalne jak ludzkie linie papilarne na dłoniach.
 • Koty są dalekowidzami. Oznacza to, że często nie widzą kawałka jedzenia przed swoim nosem, ale są w stanie zauważyć małą mysz, która znajduje się nawet 36 metrów dalej.
 • Wygięte w jedną stronę pazurki kota powodują, że ciężko im zejść z drzewa. Jedynie zejście tyłem nie stanowi dla nich problemu.
 • Zmysł równowagi jest u kotów nieprawdopodobnie rozwinięty, dlatego mówi się, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Oczywiście nie jest to prawdą, ale często są w stanie łatwo zmienić pozycję w trakcie skoku i przygotować się do lądowania.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

 • ZDROWY PUPIL

 • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz