
Ciekawostki o kotach
Czas czytania: 2 min

- Koty są śpiochami! Przesypiają niemal 2/3 całego swojego życia. Dodatkowo uwielbiają ciepłe miejsca – kaloryfery, piece i wszelkie rzeczy niosące ciepło, to istny raj dla kota.
- Szczęka kota nie porusza się na boki, dlatego przeżuwanie jest dla niego niewykonalne. Pamiętaj, aby podawać kotu małe kawałki jedzenia, będzie mu łatwiej!
- Koty o umaszczeniu szylkretowym, to zawsze kocice. A w umaszczeniu rudym, to prawie zawsze kocury. Nie wiedząc jak odróżnić płeć w miocie kociąt, możemy śmiało sugerować się kolorem.
- Jeśli kotu przejdzie przez coś głowa, to prawdopodobnie przejdzie również reszta ciała. Dzieje się tak dlatego, że koty nie posiadają obojczyka.
- U białych kotów z niebieskimi oczami prawie zawsze występuje głuchota. Jeśli biały kot ma niebieskie prawe oko, to prawdopodobnie nie słyszy również na prawe ucho i odwrotnie.

- Koty nie mają problemów z poceniem się. Na ich ciele pocą się tylko opuszki łapek.
- Nie ma dwóch takich samych nosów! Kocie noski są tak samo unikalne jak ludzkie linie papilarne na dłoniach.
- Koty są dalekowidzami. Oznacza to, że często nie widzą kawałka jedzenia przed swoim nosem, ale są w stanie zauważyć małą mysz, która znajduje się nawet 36 metrów dalej.
- Wygięte w jedną stronę pazurki kota powodują, że ciężko im zejść z drzewa. Jedynie zejście tyłem nie stanowi dla nich problemu.
- Zmysł równowagi jest u kotów nieprawdopodobnie rozwinięty, dlatego mówi się, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Oczywiście nie jest to prawdą, ale często są w stanie łatwo zmienić pozycję w trakcie skoku i przygotować się do lądowania.
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj