Co mój pies chce mi zakomunikować?

Każdy psiak posługuje się ruchami bądź dźwiękami, które nie są do końca zrozumiałe dla człowieka. To jednak nie oznacza, że takie zachowanie nie posiada większego sensu - otóż wręcz przeciwnie! Dziś krok po kroku przeanalizujemy z Wami najbardziej charakterystyczne rzeczy, które robią czworonogi i jak się okazuje, próbują one w ten sposób coś przekazać właścicielowi.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Podawanie łapy

Gdy pies podaje łapę bez wydanej wcześniej komendy to oznacza, że o coś nas prosi. W momencie gdy do takiego zachowania dochodzą następujące elementy: ugięte łapy, skulona postawa ciała oraz opuszczony ogon i uszy to ewidentnie sugeruje, że czworonóg wyczuwa złość swojego właściciela i czuje się winny. Pamiętajmy, że psy doskonale wyczuwają emocje swojego Pana czy Pani i są bardzo na nie podatne.

Leżenie na plecach

Kiedy pies pokazuje brzuch swojemu właścicielowi – czyli kładzie się na plecach – oznacza to, że podkreśla swoją uległość względem swojego Pana bądź Pani. Natomiast, jeśli zauważymy np. mrużenie oczu to psiak dodatkowo podkreśla, że czuje się w tym momencie naprawdę “błogo”. 

Nastroszenie się

W momencie gdy wychodzimy z psiakiem na spacer, może zdarzyć się taka sytuacja, że pies spotka swojego czworonogiego przyjaciela i zacznie naprężać łapy, a jego sierść “stanie dęba”. To nic innego jak intuicyjna samoobrona i pokazanie swojego rywalowi, że “ja tu rządzę”.

Psi uśmiech

Pewnie wielokrotnie mieliście wrażenie, że Wasz przyjaciel się uśmiecha. Czy jednak mieliście rację? Otóż tak! Doskonale czytacie tę reakcję. Czworonogi starają się za wszelką cenę pokazać swoje emocje – zwłaszcza wtedy, kiedy są szczęśliwe. Po czym poznać psi uśmiech? Po podniesionym ogonie, stojących uszach oraz po wesoło otwartym pysku.

Ziewanie

Nad ziewaniem nie warto się rozczulać, bo zazwyczaj oznacza ono nic innego jak po prostu – zmęczenie i znużenie. To naturalny sposób psiaków na uspokojenie się i relaks. Ziewanie występuje również w chwilach silnego stresu – np. podczas wizyty u weterynarza i jest to oznaka chęci uspokojenia swoich nerwów.

Merdanie ogonem

Przyjęło się, że merdanie = zadowolenie psiaka. W większości przypadków rzeczywiście tak jest, ale oczywiście nie zawsze. Luźno poruszający się ogon oznacza radość, natomiast kiedy jest on “napięty” to może być to oznaka stresu lub co gorsza – gotowości do ataku. Pamiętajmy jednak, że co rasa to inny zwyczaj, dlatego warto znać swojego psiaka i indywidualnie analizować jego zachowanie!

Każdy psiak jest inny, jednak są cechy, których żaden z nich się nie wyprze! I tak jest wśród każdego gatunku: czy to kociego, czy np. małpiego. Warto wiedzieć, co chce przekazać Twój zwierzęcy przyjaciel, bo to genialnie wpływa na relację i wzajemne zrozumienie potrzeb. Nie bój się sięgać po dodatkowe lektury bądź czerpać wiedzę od specjalistów – im więcej wiesz, tym bardziej Wasza więź będzie nie do zastąpienia. 

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz