Co można robić z kotem w domu?

Czas jesienno-zimowy to ten okres w roku kiedy więcej czasu spędzamy w domu ponieważ pogoda często zniechęca nas do aktywności na zewnątrz. Z tego względu to idealny czas na zwrócenie uwagi na kocie potrzeby, których często zabiegani nie dostrzegamy, a nie ma chyba lepszej metody na budowanie relacji z kotem niż wspólne spędzanie czasu, w tej roli najlepiej sprawdzi się zabawa. Czas ze swoim kotem możesz spędzić na kocich projektach DIY. To doskonała okazja do pobudzenia kreatywności i zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ bardzo fajne zabawki możesz zrobić z tego co najprawdopodobniej masz w domu, a efekty Twojej pracy sprawią Twojemu kotu dużo dobrej zabawy, a Tobie dużo satysfakcji. Pamiętaj tylko o jednym każdy kot jest inny, dlatego zawsze szukaj idealnego rozwiązania dla swojego kota.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

5 pomysłów na wspólne spędzenie czasu z kotem

Zabawka z korka po winie

Potrzebujesz:

 • korek po winie
 • piórka
 • wstążeczki, sznureczki
 • nożyczki, nóż, wiertarka

Wykonanie:

Proponuję dwa warianty tej zabawki w zależności od tego czy posiadasz wiertarkę.

Jeżeli nie masz wiertarki wtedy wydrąż dziurkę, możesz wykorzystać tą, która została po korkociągu i umieść w niej piórka, które możesz przynieść chociażby ze spaceru po lesie.

Najprawdopodobniej nie wszystkie formy wspólnej aktywności przypadną kotu, czy Tobie do gustu, jeżeli jednak uda się Wam znaleźć choćby jedną aktywność, która da wiele satysfakcji Tobie i Twojemu kotu to warto to wykorzystać i taką zabawę stosować częściej.

Szukanie “skarbów”

Potrzebujesz:

 • wytłoczka po jajkach
 • bibułka, papier
 • piłeczki
 • kawałki materiału

Wykonanie:

W otwartym pojemniku  w miejscach gdzie normalnie są jajka umieść kocie przysmaki, możesz umieścić przysmak w każdym otworze, albo tylko w niektórych. Teraz przykryj to co ukryłeś, w tym także puste miejsca jeżeli takie zostawiłeś. Użyj do tego bibułki, papieru, piłeczek i kawałków materiałów.


Wypadające smaczki

Potrzebujesz:

 • kartonowa rolka (najlepiej od ręcznika kuchennego – jest dłuższa)
 • nożyczki

Wykonanie:

Wytnij na długości rolki kilka niewielkich otworów( niewiele większych niż przysmaki, które chcesz umieścić w środku). Włóż do środka przysmaki i złóż do środka papier po obu stronach rolki, tak aby zawartość nie wypadała. Krańcowe otwory możesz też zatkać papierem lub materiałem.

Modyfikuj wspólne aktywności, ponieważ element zaskoczenia też tworzy dobrą zabawę.

Zamiast maty węchowej

Potrzebujesz:

 • ścierka, kawałek materiału (dobrze ja nie jest błagi)

Wykonanie:

Na rozłożonej ścierce ułóż smakołyki, fajnie jeżeli Twój kot obserwuje Cię podczas tych czynności, wtedy łatwiej mu zrozumieć zasady tej zabawy. Następnie złóż ścierkę tak, aby smaczki nie były na wierzchu, utrudniając tym samym zadanie kotu. Uwaga! Jeżeli Twój zwierzak nie miał wcześniej styczności z tego typu zabawami związanym ze smaczkami dostosuj poziom trudności do jego umiejętności. Jeżeli do tej pory wszystko dostawał jak na tacy, możesz wykorzystać powyższe formy zabawy, ale staraj się, żeby na początek były one łatwe, czyli np. wytnij więcej większych dziur w rolce po papierze, albo nie przykrywaj wszystkich otworów w wytłaczanki po jajkach. Zależy nam na dobrej zabawie z kotem, a nie na wzbudzaniu jego frustracji. Nie każdy kot jest w stanie zrozumieć od razu wszystkie mechanizmy, dlatego wprowadzając ten rodzaj zabawek zaczynamy  od najprostszych i stopniowo zwiększamy poziom trudności.

Zgodnie z zaleceniami dietetyków zwierzęcych co najmniej jeden posiłek powinien być podawany w sposób kreatywny, a więc takie zabawy to nie tylko rozrywka, ale także dbanie o dobrostan kota. Pamiętaj jeszcze o jednym. Jeżeli w powyższych zabawach stosujesz przysmaki, to nie mogą one stanowić więcej niż 10% dziennej dawki pokarmowej.

Nauka kocich sztuczek: podawanie łapy

Aktywność kota związaną z zabawą można urozmaicić dzięki nauce kota prostych sztuczek, np. podawanie łapy.

Potrzebujesz:

 • ulubione smaczki Twojego kota
 • zapał
 • cierpliwość

Wykonanie:

Wybierz nagrodę, która zmotywuje Twojego kota do zaangażowania i pamiętaj, że pozytywna nagroda jest najlepszą formą nauki. Oczywiście na samym początku kot nie poda Ci łapy, ale jeżeli będzie odpowiednio wzmacniał pożądane zachowania uda Ci się wypracować tą sztuczką na komendę.

Do nauki potrzebny Ci będzie kliker, który kupisz w sklepie zoologicznym. Na początek weź kocią łapę do dłoni, pogłaszcz i powiedz słowo które wybrałeś na komendę do tego zadania. Kliknij i daj kotu nagrodę.

Uwaga! No komendę najlepiej wybrać na komendę jedno, krótkie słowo.

Następnie powiedz komendę i poczekaj na reakcję kota. Nie dawaj nagrody za każdym kliknięciem, a tylko gdy kot wykona ruch, który przybliża go do  naszego celu. Stopniowo zwiększaj wymagania w tym zakresie, żeby nie nagradzać kota zbyt często i tym samym eliminować zachowania kota, które nie przybliżają nas do celu. Jeżeli będziesz wytrwale ćwiczyć i umiejętnie korzystać z klikera i smaczków, kot z całą pewnością nauczy się podawać łapkę na komendę. Podawanie łapki na komendą na pewno da Ci ogromną satysfakcję, ale też zmusi kota do myślenia co też jest bardzo ważne.  Powodzenia!

Wybane dla Ciebie

Kot wydrapuje się, robiąc sobie rany, co może mu dolegać?

Koty podobnie jak ludzie muszą od czasu do czasu się podrapać. Jeżeli takie zachowanie jest sporadyczne i powoduje urazów skóry, wtedy należy uznać je za normalne zachowanie. W przypadku, gdy nadmierne wydrapywanie prowadzi do powstawania ran, obowiązkiem opiekuna jest ustalenie przyczyny, dlatego wizyta u lekarza weterynarii w takim przypadku to konieczność.

czytaj

Masaż dla konia?

Wierzchowce to niezwykłe zwierzęta, które odnalazły swoje miejsce w świecie ludzi. Dzięki odpowiedniej budowie mogą nosić człowieka na swoim grzbiecie, a ich niezwykła siła umożliwia ciągnięcie bryczki. Konie lubią partnerstwo i współpracę z człowiekiem, jeżeli odbywa się ona we wzajemnym szacunku. Jednym z jego elementów jest zadbanie o swojego pupila, kiedy tak pięknie dla nas pracuje. W jaki sposób? Między innymi poprzez wprowadzenie rutyny masażu do stajni!

czytaj

Pomysł na prezent świąteczny dla psa

Świąteczne prezenty to nasza polska tradycja. Podarowanie komuś nawet małego drobiazgu zawsze wywołuje duży uśmiech. Co zatem sprawić naszemu czworonożnemu przyjacielowi?

czytaj

Szylkretowe koty – fakty i mity

Szylkrety to koty piękne, niezwykłe i niepowtarzalne, a także trochę tajemnicze za sprawą czego narosło na ich temat sporo mitów. Szylkret jest określeniem jednego z kocich umaszczeń, połączenia dwóch barw które nie tworzą wyodrębnionych plam ale łączą się ze sobą bardzo nieregularnie. Najczęściej są to rudo – czarne, od takiej kombinacji zresztą pochodzi nazwa. Nieregularne czarno rdzawe plamy przypominają żółwią skorupę, w języku niemieckim żółw to Schildkröte.

czytaj

 • ZDROWY PUPIL

 • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz