Co widzi mój kot?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak wygląda świat kocimi oczami? Chcielibyśmy wiedzieć, jak kot widzi otaczającą go rzeczywistość, czy widzi tak samo jak my, czy może inaczej? Oczywiście wciąż istnieje wiele spekulacji w tym zakresie, ponieważ nie jesteśmy w stanie spojrzeć na świat kocimi oczami w sposób dosłowny, jednak jeśli zaufać postępującej nauce możemy przyjąć, że znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 3 min

Kocie zmysły

Wszystkie kocie zmysły mają jeden cel: umożliwić kotu przetrwanie. Koty domowe nie potrzebują ich już tak bardzo jak ich dzicy kuzyni, jednak nie oznacza to, że są pozbawione zmysłów, które pierwotnie jak przystało na drapieżnika, służyły do łapania zdobyczy. Jakie zatem zmysły ma kot? Koty posiadają pięć podstawowych zmysłów, podobnie jak człowiek, są to: wzrok, słuch, węch, smak i dotyk, choć ich możliwości znacznie przekraczające możliwości zmysłów człowiek. Dzięki zmysłom koty doskonale sobie radzą z dostrzeżeniem najmniejszego ruchu, usłyszeniem szmerów niesłyszalnych dla człowieka, czy potrafią sobie dobrze radzić w ciemności. Warto podkreślić, że zdaniem ekspertów, koty przebywające z nami w domu mają najprawdopodobniej delikatnie stępione zmysły w stosunku do dziko żyjących kotów, które same muszą zabiegać o swoje przerwanie. To kocie zmysły warunkują, że koty są wrażliwe na hałasy, czy gwałtowne ruchy.

Koci wzrok

Umiejętność postrzegania barw z całą pewnością nie jest u kotów tak dobrze rozwinięta jak u ludzi, nie stanowi to jednak dla nich żadnego problemu. Koty nie postrzegają tak szerokiego spektrum barw, ponieważ ilość komórek czuciowych wyspecjalizowana na widzenie barw (mowa o tak zwanych czopkach) jest znacznie mniejsza niż pręcików reagujących na zmiany jasności. Koty widzą barwy jednak nie wszystkie, odróżniają dwa kolory – żółty i niebieski, jednak postrzeganie koloru czerwonego i zielonego stanowi dla nich problem. Za to doskonale sobie radzą z szarościami. Choć kocie oko nie pozwala na widzenie niektórych kolorów, za to ma bardzo ważną z punktu widzenia drapieżnika właściwość, szybką reakcję na ruch. Według naukowców w przeciwieństwie do człowieka koty mają szersze pole widzenia. Człowiek jest w stanie objąć wzrokiem 180 stopni, koty mogą zobaczyć o 20 stopni więcej od nas, czyli pole ich widzenia obejmuje aż 200 stopni. Koty najlepszą ostrość widzenia mają w promieniu 6 metrów, potrafią też świetnie określić odległość, co pozwala im na sprawne i skuteczne polowanie.

Jak koty widzą w nocy?

W dzień koty nie mają tak dobrej ostrości widzenia jak ludzie, za to zdecydowanie lepiej widzą w ciemności. Choć koty widzą mniej kolorów od nas, to należy stwierdzić, że koty nie potrzebują widzieć wszystkich kolorów. Koty w naturze polują zazwyczaj o świcie i o zmierzchu, kiedy większość ofiar, czyli gryzonie, jest aktywna, a przy polowaniu o tych porach pomaga im dobre widzenie w ciemności. Dobre widzenie w ciemności jest związane z posiadaniem większej niż u ludzi ilości pręcików, które umożliwiają kotom widzenie w bardzo słabym oświetleniu. To anatomiczna budowa kocich oczu pozwala widzieć w sześciokrotnie ciemniejszym świetle niż oczom ludzkim, prawdopodobnie zmierzch dla kotów wydaje się tym, czym dla nas jest jasny dzień.

Oko kota składa się także z błony odblaskowej, zwanej makatą, czyli warstwy tkanki, która znajduje się w tylnej części gałki ocznej. Makata działa jak lustro – odbija światło z powrotem do warstwy nabłonka wzrokowego, co wzmacnia widzenie w przyciemnionym świetle. Błona odblaskowa powoduje charakterystyczne świecenie oczu światłem odbitym w ciemnościach. Na koniec warto dodać, że nie prawdą jest, że koty potrafią widzieć wszystko w ciemności, jednak kocie źrenice mogą się bardzo rozszerzyć, przez co dają dobrą widoczność nawet przy bardzo słabym świetle.

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz