Co zrobić z kotem podczas wyjazdu?

Planujesz wyjazd przed świętami? A może wybierasz się na krótki urlop? Przypominamy co zrobić z kotem podczas wyjazdu.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 4 min

Kocia natura

Podejmując decyzję co zrobić z kotem podczas wyjazdu, powinniśmy rozważyć najlepsze możliwości z punktu widzenia kociego behawioru oraz indywidualnych predyspozycji naszego kota. Dlatego powinniśmy uwzględnić potrzeby konkretnego kota, ponieważ koty między sobą potrafią się bardzo różnić i to, co będzie idealnym rozwiązaniem dla jednego, będzie najgorszym rozwiązaniem dla drugiego, dlatego podejmując decyzję, zastanówmy się, co będzie najlepsze dla MOJEGO KOTA.

Zabrać, czy zostawić?

Podstawowy dylemat każdego kociego opiekunka, który planuje wyjazd to odpowiedź na pytanie: zabrać kota ze sobą, czy zostawić? Jednak, gdy zapadnie decyzja o pozostawieniu kota, pytania mnożą się nieubłaganie: Czy zostawić kota w domu?, Czy zawieść kota do rodziny lub przyjaciół? Poszukać catsittera? A może zarezerwować kotu specjalny koci hotel? Pytań jest wiele i niestety nie ma jednej dobrej odpowiedź, ponieważ bardzo dużo zależy od samego kota i tego, jakie mamy możliwości opieki nad nim.

Kot zostaje w domu pod opieką zaprzyjaźnionej osoby lub profesjonalnego catsittera

Najlepsza opcja z punktu widzenia kociego behawioru i dobrostanu. W tym przypadku w życiu kota występuje tylko jedna zmienna, znika Opiekun, a pojawia się inna osoba, która przejmuje jego obowiązki. Cała reszta, czyli znane i bezpieczne otoczenie pozostaje bez zmian. Pojawia się tylko dylemat kogo poprosić o taka dochodzącą opiekę. Zasadniczo mamy dwa rozwiązania: kotem zaopiekuje się ktoś znajomy, albo przekażemy go pod profesjonalną opiekę catsittera. Kogo wybrać? To zależy. Jeżeli mamy zaprzyjaźnioną osobę, zwłaszcza taką, którą nasz kot zna i przynajmniej toleruje, ta osoba zna się na kotach, to wybór jest prosty. Jeżeli jednak ma to być to znajomy, który nie zna się na kotach, nie bardzo za nimi przepada i w dodatku nasze koty go nie znają, to raczej wybrałabym opiekę catsittera.  Catsitter co do zasady powinien znać się na swojej pracy i zająć kotem w sposób profesjonalny. Warto poprosić go o referencje  i przedstawienie kwalifikacji. Oczywiście koniecznością będzie umowa, regulująca warunki współpracy, obowiązki i ewentualną odpowiedzialność catsittera. Jeżeli catsitter nie chce podpisać umowy, przedstawić referencji i kwalifikacji zalecam poszukanie innego. Musimy wybrać odpowiedzialnie w końcu to osoba, która ma zadbać o naszego kota pod naszą nieobecność i chcemy, aby kot był zadowolony.

Niezależnie kto przejmie opiekę nad naszym kotem, powinien odwiedzić kota minimum raz dziennie.

Kot jedzie do innego, zaprzyjaźnionego domu

Ta zmiana będzie się wiązała ze stresem środowiskowym, jednak bardzo dużo zależy od tego, do kogo i gdzie pojedzie kot. Jeżeli kot trafi do zaprzyjaźnionego domu, który być może już wcześniej odwiedził (chociażby podczas naszego innego wyjazdu), dodatkowo zna osoby, do który trafi, to takie rozwiązanie nie powinno wiązać się z dużym stresem i szczególnie przy dłuższych wyjazdach może być korzystniejsze niż opieka dochodząca, ponieważ mamy kota ciągle na oku.

Problematyczne mogą być jednak inne zwierzęta zamieszkujące dom, do którego kot trafił na nasz wyjazd. Jeżeli kot nie zna rezydentów i nie tworzy z nimi grupy społecznej, nie powinien mieć z nimi kontaktu.

Kot spędza wakacje w hotelu dla zwierząt

Niestety nie każdy może skorzystać ze wsparcia rodziny lub znajomych, czy to przyjmujących kota pod swój dach podczas naszej nieobecności, czy dochodzących. Mamy wtedy możliwość skorzystanie z hotelu dla zwierząt.

W przypadku hotelu podobnie jak przy wyborze catsittera koniecznie sprawdź kwalifikacje personelu. Niezbędne jest też sprawdzenie warunków i wyczucie nastroju personelu w stosunku do zwierząt. Koniecznie zapoznaj się z zasadami i regulaminami obowiązującymi w danym hotelu, a także podpisz stosowną umowę. Warto też ustalić sposób kontaktu i kontroli realizacji umowy. Jeżeli jakieś zapisy budzą Twoje wątpliwości, wyjaśnij wszystko przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Kot jedzie ze swoją ludzką rodziną na wakacje

Niestety to optymalne rozwiązanie, tylko dla nielicznych kotów. Jeżeli Twój kot ma z Tobą bardzo silną więź, bez problemów znosi zmiany otoczenia i podróże, jest przyzwyczajony do szelek, to możesz go zabrać ze sobą. Ważne, aby taki wyjazd był dla niego ciekawą przygodą, a nie źródłem stresu.

Kot sam w domu

Kiedy jesteśmy opiekunem zdrowego kota, to przy jednodniowym wyjeździe możemy kota zostawić samego w domu bez opieki. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ilości pokarmu i wody, a także dodatkowej kuwecie. Nigdy nie zostawiaj kota samego na dłużej niż dobę!

Niezależnie od wyboru, jeżeli jeszcze Twój kot nie jest zaczipowany, zalecam nadrobić to jeszcze przed wyjazdem.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz