
Cukrzyca kotów
Czas czytania: 3 min

U kotów wyróżnia się dwa typy cukrzycy: 1 i 2. Cukrzyca typu 1 jest spowodowana brakiem insuliny lub jej niedostatecznym wydzielaniem przez trzustkę. Dzieje się tak, ponieważ komórki β wysp trzustki zostają uszkodzone. Ten typu u kotów występuje dość rzadko. Niestety o cukrzycy typu 2 nie można powiedzieć tego samego. W ostatnich latach diagnozuje się coraz więcej przypadków cukrzycy typu 2 u tych zwierząt. Ten typ związany jest z niekontrolowanym wydzielaniem insuliny oraz obniżoną wrażliwością tkanek na jej działanie. Istnieje też cukrzyca wtórna, która jest następstwem, m.in. zapalenia i nowotworu trzustki, akromegalii czy nadczynności tarczycy. Objawy cukrzycy u kota są dość typowe: częstomocz (poliuria), przyjmowanie dużej ilości płynów (polidypsja), nadmierne i nieposkromione uczucie głodu (polifagia). Jak wygląda diagnozowanie? Podstawą są badania krwi. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, że u kotów może wystąpić gwałtowna hiperglikemia w wyniku stresu. Stężenia glukozy u zestresowanego kota może przekraczać 300 mg/dl. W takiej sytuacji poza badaniem stężenia glukozy, należy wykonać badanie stężenia fruktozaminy i hemoglobiny glikolowanej. Parametry te pozwalają wykryć hiperglikemię nie spowodowaną stresem. Trzeba uwzględnić także badanie tarczycy, ponieważ objaw jej niedoczynności jest podobny do cukrzycy, a czasami obie choroby mogą występować jednocześnie. Istotnych informacji dostarczają także badania moczu. Jednocześnie wykonuje się wszystkie pozostałe podstawowe parametry, w celu wykluczenia innych chorób współistniejących. Leczenie składa się z trzech głównych elementów: dietoterapii, podawania insuliny oraz stosowania leków przeciwcukrzycowych.

Celem dietoterapii jest zminimalizowanie wahań poposiłkowego stężenia glukozy we krwi oraz wzmocnienie działania insuliny. Dieta to podstawa sukcesu leczenia. Kot jest bezwzględnym mięsożercą, w jego naturalnym pożywieniu węglowodany stanowią ok. 2% diety. Bardzo ważne jest sprawdzanie składów karm, ponieważ w diecie kota powinny znajdować się produkty bogate w mięso. Te zawierające wysokie zawartości węglowodanów powinny być omijane szerokim łukiem, nie tylko w przypadku kotów chorych na cukrzycę. Niektóre dane literaturowe podają, że u ok. 68% kotów żywionych dietą o niskiej zawartości węglowodanów i włókna następuje remisja choroby. Koty z cukrzycą to często koty otyłe, więc poza zbilansowaną dietą, należy zapewnić kotu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest monitorowanie wagi zwierzęcia. U kotów z cukrzycą stwierdzono także ogólne zmniejszenie różnorodności mikrobioty jelitowej, co również ma ogromny wpływ na zdrowie zwierzęcia. Zaburzenie równowagi mikrobioty może przyczynić się do rozwoju innych poważnych chorób, co dodatkowo utrudnia leczenie. Bardzo ważna jest insulinoterapia. Wielu lekarzy uważa, że najlepsze rezultaty przynosi u kotów stosowanie analogów ludzkiej insuliny o przedłużonym działaniu. Leczenie zawsze wymaga zastosowania dietoterapii, często łączonej z podawaniem insuliny. Współpraca opiekuna zwierzęcia z lekarzem weterynarii i stosowanie się do jego zaleceń to podstawa walki z cukrzycą. O ile samo rozpoznanie cukrzycy nie jest bardzo trudne, o tyle jej leczenie wymaga sporej pracy i wytrwałości. Cukrzyca wpływa nie tylko na zwierzę, ale także na opiekuna. Terapia wymaga zaangażowania oraz zmiany przyzwyczajeń. Nieodłącznym elementem terapii są wizyty kontrole i monitorowanie pacjenta. Dzięki temu można ocenić postępy leczenia oraz wprowadzić jego modyfikację, jeśli jest konieczna. Wszelkie odchylenia od normy powinny być zgłaszane przez opiekuna.
Wybrane dla Ciebie
Najbardziej inteligentne zwierzęta świata – ranking i przykłady
Inteligencja w królestwie zwierząt manifestuje się na wiele poziomów. To fascynujący temat, który od lat budzi zainteresowanie naukowców. Czym jest inteligencja?
czytajŚlimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?
Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.
czytajJak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytaj