Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.
AUTOR: Adrianna Iwan

U kotów wyróżnia się dwa typy cukrzycy: 1 i 2. Cukrzyca typu 1 jest spowodowana brakiem insuliny lub jej niedostatecznym wydzielaniem przez trzustkę. Dzieje się tak, ponieważ komórki β wysp trzustki zostają uszkodzone. Ten typu u kotów występuje dość rzadko. Niestety o cukrzycy typu 2 nie można powiedzieć tego samego. W ostatnich latach diagnozuje się coraz więcej przypadków cukrzycy typu 2 u tych zwierząt. Ten typ związany jest z niekontrolowanym wydzielaniem insuliny oraz obniżoną wrażliwością tkanek na jej działanie. Istnieje też cukrzyca wtórna, która jest następstwem, m.in. zapalenia i nowotworu trzustki, akromegalii czy nadczynności tarczycy. Objawy cukrzycy u kota są dość typowe: częstomocz (poliuria), przyjmowanie dużej ilości płynów (polidypsja), nadmierne i nieposkromione uczucie głodu (polifagia). Jak wygląda diagnozowanie? Podstawą są badania krwi. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, że u kotów może wystąpić gwałtowna hiperglikemia w wyniku stresu. Stężenia glukozy u zestresowanego kota może przekraczać 300 mg/dl. W takiej sytuacji poza badaniem stężenia glukozy, należy wykonać badanie stężenia fruktozaminy i hemoglobiny glikolowanej. Parametry te pozwalają wykryć hiperglikemię nie spowodowaną stresem. Trzeba uwzględnić także badanie tarczycy, ponieważ objaw jej niedoczynności jest podobny do cukrzycy, a czasami obie choroby mogą występować jednocześnie. Istotnych informacji dostarczają także badania moczu. Jednocześnie wykonuje się wszystkie pozostałe podstawowe parametry, w celu wykluczenia innych chorób współistniejących. Leczenie składa się z trzech głównych elementów: dietoterapii, podawania insuliny oraz stosowania leków przeciwcukrzycowych.


Celem dietoterapii jest zminimalizowanie wahań poposiłkowego stężenia glukozy we krwi oraz wzmocnienie działania insuliny. Dieta to podstawa sukcesu leczenia. Kot jest bezwzględnym mięsożercą, w jego naturalnym pożywieniu węglowodany stanowią ok. 2% diety. Bardzo ważne jest sprawdzanie składów karm, ponieważ w diecie kota powinny znajdować się produkty bogate w mięso. Te zawierające wysokie zawartości węglowodanów powinny być omijane szerokim łukiem, nie tylko w przypadku kotów chorych na cukrzycę. Niektóre dane literaturowe podają, że u ok. 68% kotów żywionych dietą o niskiej zawartości węglowodanów i włókna następuje remisja choroby. Koty z cukrzycą to często koty otyłe, więc poza zbilansowaną dietą, należy zapewnić kotu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest monitorowanie wagi zwierzęcia. U kotów z cukrzycą stwierdzono także ogólne zmniejszenie różnorodności mikrobioty jelitowej, co również ma ogromny wpływ na zdrowie zwierzęcia. Zaburzenie równowagi mikrobioty może przyczynić się do rozwoju innych poważnych chorób, co dodatkowo utrudnia leczenie. Bardzo ważna jest insulinoterapia. Wielu lekarzy uważa, że najlepsze rezultaty przynosi u kotów stosowanie analogów ludzkiej insuliny o przedłużonym działaniu. Leczenie zawsze wymaga zastosowania dietoterapii, często łączonej z podawaniem insuliny. Współpraca opiekuna zwierzęcia z lekarzem weterynarii i stosowanie się do jego zaleceń to podstawa walki z cukrzycą. O ile samo rozpoznanie cukrzycy nie jest bardzo trudne, o tyle jej leczenie wymaga sporej pracy i wytrwałości. Cukrzyca wpływa nie tylko na zwierzę, ale także na opiekuna. Terapia wymaga zaangażowania oraz zmiany przyzwyczajeń. Nieodłącznym elementem terapii są wizyty kontrole i monitorowanie pacjenta. Dzięki temu można ocenić postępy leczenia oraz wprowadzić jego modyfikację, jeśli jest konieczna. Wszelkie odchylenia od normy powinny być zgłaszane przez opiekuna.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz