Czy kot może żyć bez ogona?

Koci ogon to niewątpliwie bardzo ważny narząd, który pełni w życiu zwierzęcia wiele funkcji. Podstawową i najważniejszą rolą tej części ciała jest niewerbalna komunikacja z innymi osobnikami. Za pomocą ogona koty przekazują swoje emocje, ostrzegają o ataku czy informują inne zwierzęta o swoich zamiarach. Przykładowo naprężony jak struna ogon może oznaczać, że kot jest bardzo pewny siebie oraz odważny, a ogon z nastroszoną na nim sierścią to zazwyczaj ostrzeżenie i próba pokazania, że dany osobnik tak łatwo nie zrezygnuje z walki. U młodych kotów nastroszoną sierść można zaobserwować podczas intensywnej zabawy. W takich momentach będzie to oznaką dużej ilości nagromadzonych emocji.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Ogon pełni również inną, ogromnie ważną rolę w organizmie – zapewnia stabilizację i równowagę ciała. Przydaje się podczas skakania, biegania czy pokonywania przeszkód, szczególnie na wysokościach. Podczas szybkiego biegu ogon służy do sterowania ciałem i pozwala płynniej wchodzić w zakręty.

Kolejną ważną funkcją jest pełnienie termoregulacji. Zapewne każdy w swoim życiu widział kota zwiniętego w kłębek podczas snu. W takich momentach ogon zazwyczaj pozostaje owinięty dookoła ciała. Dzięki temu kot może się lepiej ogrzać. W lecie, kiedy temperatury są bardzo wysokie koty noszą ogony wyżej – umożliwiając lepszą cyrkulację temperatury.

Co zatem dzieje się z organizmem kota, kiedy ten w wyniku wypadku lub choroby straci ogon? Wobec przytoczenia tak istotnych kwestii niewyobrażalne wydaje się życie kota bez tego narządu. To mylne wyobrażenie. Koty potrafią świetnie radzić sobie bez niego. Kiedy rodzą się lub tracą ogon w dorosłym życiu zostaje uruchomiony proces komunikacji do którego zwierzę włącza inne części ciała. O ile z przekazywaniem emocji zwierzak nie będzie miał większym problemów, tak z utrzymaniem równowagi może być większy problem. Zaleca się, aby koty bez ogona zostały kotami niewychodzącymi. W naturze te futrzaki mają wielu wrogów. W pełni sprawne są w stanie się im przeciwstawiać lub uciekać. Niestety w przypadku braku tak ważnego narzędzia usprawniającego aparat ruchu może się okazać, że kot nie będzie w stanie wdrapać się na wysokie drzewo czy potknie się uciekając przed zagrożeniem. Zatrzymanie zwierzaka w domu może okazać się zbawienne i ustrzec go przed wieloma upadkami, a co za tym idzie – także urazami.

Sam ogon nie jest jednak najważniejszy. Cały układ równowagi znajduje się w uchu wewnętrznym. Tam wytwarzane impulsy ściśle współpracują z ogonem. Kotom, które tracą ogon w późniejszej fazie życia oczywiście jest ciężej nauczyć się żyć bez niego, ale nie jest to niemożliwe. Istnieją rasy kotów, które w wyniku mutacji rodzą się bez nich. Takim kotom o wiele łatwiej jest nauczyć się życia nie używając tego narządu.

Niewątpliwie zwierzętom posiadającym ogony żyje się po prostu łatwiej i przyjemniej, ale brak tej części ciała niczego nie przekreśla.

Istnieje wiele mitów na temat kocich ogonów. Wielu właścicieli, nawet w obliczu cierpienia zwierzęcia nie chce decydować się na jego całkowitą amputację, ponieważ twierdzą, że kot bez ogona umrze, straci słuch czy przestanie polować. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą, co można łatwo udowodnić przez obserwację ras kotów bezogoniastych, które przychodzą na świat w wielu hodowlach. Nikt z federacji felinologicznych nie pozwoliłby na rozmnażanie cierpiących istot.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz