Czy koty lubią pływać?
Czas czytania: 3 min
Każdy kot to urodzony pływak
Mogłoby się wydawać, że niechęć do wody może być skutkiem np. silnego lęku przed utonięciem. Nic bardziej mylnego! Nasze kociaki już od urodzenia doskonale wiedzą, jak poradzić sobie w przypadku wpadnięcia do zbiornika z wodą i co więcej nie uczy ich tego ani mama, ani tata, to zdolność wrodzona, nabyta i przekazywana przez przodków.
Skoro nie o strach chodzi, to dlaczego woda to ich wróg?
Powodów zawsze szukamy w drobnostkach, natomiast nawet najwięksi naukowcy wciąż nie są w stanie jasno określić skąd u kotów zrodził się strach przed wodą. Najbardziej naturalnym więc uzasadnieniem jest ponownie ich historia, a dokładniej – ich przodków, którzy nie do końca byli fanami wody i przekazali to dalej swojemu potomstwu, a ono przekazuje to dalej. Genów niestety nikt z nas nie oszuka.
Jeżeli mój kot tak bardzo nie lubi wody, to dlaczego pije ją prosto z kranu?
Tak jak już wspomnieliśmy, temat mokrego mruczka ciągnie za sobą kolejne pytania i oczywiście nie mogło w tej analizie zabraknąć właśnie tego. Większość (lecz nie każdy z nich) kotów uwielbia pić prosto z kranu. Wynika to jednak wyłącznie z tego, że “tryskająca” woda przypomina im… naturalny proces polowania! Dokładnie tak. Przecież ona nieustannie leci, nie nalewa się do żadnej miseczki, więc trzeba samemu ją zdobyć, prawda? Umysł koci nie zna granic kreatywności, a ten fakt jest kolejnym tego dowodem.
Kot nad wodą przebiera łapkami
Zamykając już ten wątek i przytaczając Wam jednocześnie ważny argument – pamiętacie te filmy, które krążą po Internecie i ukazują kociaka nad wodą, który przygotowuje się w powietrzu do mokrej podróży? Pomimo że nie został on zanurzony, to jego umysł i wrodzona inteligencja podpowiadają mu, by przebierać łapkami i zabezpieczyć się przed ewentualnym skończeniem w wodzie. Nie zachęcamy Was do tego, by testować ten myk na swoim kocie, ponieważ zmuszanie zwierząt do tego typu “pokazów” wzbudza w nich sporo niepotrzebnego stresu, co może poskutkować obniżeniem ich odporności. Przytaczamy tę scenę wyłącznie w celach edukacyjnych.
Jedno jest pewne – kot i woda przyjaciółmi nigdy nie pozostaną, ale to, co dziś ustaliliśmy: potrafią one znakomicie pływać i poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach, chociaż nie życzymy im, by znaleźli się w takich okolicznościach.
Co więcej, chęć “upolowania” wody z kranu to genialny argument i sugestia, by zainwestować w domową fontannę, która zapewni mruczkowi ogrom atrakcji. To inteligentne rozwiązanie możemy potraktować jako inwestycję 2w1 – po pierwsze, woda jest bardzo ważnym elementem zdrowego odżywiania, a zwierzę zdecydowanie będzie spożywało jej więcej ze swojej nowej ulubionej zabawki. Po drugie – warto nabywać gadżety, które zaspokajają instynkt naszych drapieżnych domowych przyjaciół.
Kto by pomyślał, że kot to świetny pływak, prawda? Życie potrafi zaskakiwać!
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj