Czy można oddać zwierzę do schroniska po adopcji?

Adopcja psa, to niewątpliwie wspaniały moment w życiu każdego człowieka. Psy są naszymi wiernymi przyjaciółmi, na dobre i złe. Szacuje się, że co czwarty pies nigdy nie wyjdzie za schroniskowych krat. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad adopcją powinieneś wiedzieć kilka rzeczy i sprawić, aby ta chwila była tą najpiękniejszą zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego czworonoga. Jak się przygotować do adopcji zwierzaka, żeby uniknąć przykrych niespodzianek? A co zrobić, kiedy mimo starań zwierzę nie spełni naszych oczekiwań?
AUTOR: Kinga Piłat

Bezdomne psy w większości mają za sobą smutną przeszłość. Nie oznacza to jednak, że każdy z nich jest wypełniony problemami po brzegi. W dzisiejszych czasach jest wiele miejsc, gdzie przykłada się ogromną wagę do tego, aby poznawać zwierzęta i móc dopasować je do osób wyrażających chęć adopcji. Właśnie od tego powinieneś zacząć swoją przygodę. Poszukaj schroniska/azylu/fundacji, która ma dobre opinie, korzysta z usług wolontariatu, a na ich stronach internetowych opisy zwierząt obfitują w sporo szczegółów. To da gwarancję, że mimo przeciwności losu i ogromu podopiecznych ktoś czuwa i stara się, aby adopcja przebiegła pomyślnie. Kiedy wybierzesz konkretnego zwierzaka, zadzwoń pod podany w ogłoszeniu numer telefonu. Powiedz o swoich wymaganiach względem psa czy kota, ale również obszernie opowiedz o warunkach jakie możesz zapewnić oraz przedstaw wyraźnie zaznaczając to, czego najbardziej się obawiasz. Opiekun zwierzęcia będzie miał solidny obraz tego, czy dane zwierzę sprosta Twoim oczekiwaniom, ale też obiektywnie stwierdzi czy Ty nadajesz się na opiekuna tego konkretnego przedstawiciela gatunku.

Jeśli przejdziesz pozytywnie pierwszy etap koniecznie wybierz się do potencjalnego podopiecznego, aby poznać go w realnym świecie. Opisy zwierząt, nawet te najlepsze często są źle odbierane. Najlepiej pojechać, poznać, wziąć na spacer i wtedy podjąć tą ostateczną decyzję. Adoptujący często chcą zapewnienia, że zwierzę będzie się zachowywać dokładnie tak jak zostało to opisane w ogłoszeniu. Musisz pamiętać, że zwierzę czuje, myśli i tęskni. Okres zmiany miejsca zamieszkania, nowych bodźców, zapachów, dźwięków i ludzi jest dla niego wielkim stresem. Niektóre psy nie pokazują tego stresu, ale dla niektórych ten czas jest bardzo trudny. Przygotuj się na to, że pies, którego poznałeś w azylu może zacząć się zachowywać zupełnie inaczej, nawet od pierwszej sekundy w nowym domu. Nie ma w tym nic szokującego ani złego. Nikt z nas nie czuje się komfortowo w nowym miejscu, a na pewno nie pies, który ma inteligencję trzyletniego dziecka i bez Twoich wskazówek nie wie jak ma się zachowywać i na co sobie pozwolić. To jak poprowadzisz zwierzaka od pierwszych chwil po adopcji będzie miało ogromny wpływ na jego przyszłość. Jeśli nie czujesz się na siłach, to poproś o pomoc behawiorysty, który mając wiedzę i doświadczenie pomoże Ci wprowadzić nowego członka rodziny do Twojego domu i Twojego życia.

Fundacje i schroniska podpisują umowy w których zawierają punkt, że jeśli kiedykolwiek zechcesz oddać zwierzę, to nie może ono pójść do obcych osób. Każdą chęć oddania zwierzęcia musisz konsultować z osobami, które powierzyły Ci nad nimi opiekę. Oczywiście, te organizacje przyjmą do siebie zwierzaka, jeśli nie spełni Twoich oczekiwań, ale musisz wiedzieć, że to nie załatwi sprawy. Zwierzę oddawane z rąk do rąk traci psychiczną kontrolę nad sobą i każdy taki ruch jest dla niego emocjonalną huśtawką, dlatego decydując się na adopcję zacznij od jak najlepszego poznania zwierzaka, aby do takich sytuacji jak zwrot z adopcji nie dochodziło. Ty rozumiesz dlaczego oddajesz zwierzę, ale ono nie wie dlaczego tak się dzieje. Opieka nad zwierzętami wymaga wiele wyrzeczeń, a nad tymi „z drugiej ręki” czasami jeszcze więcej. Nie oznacza to, że każdy najmniejszy problem należy rozwiązywać oddaniem zwierzęcia. W dzisiejszych czasach jest ogrom behawiorystów i szkoleniowców, którzy pomagają i pokazują kierunek w którym należy iść, aby pomóc zwierzakowi się odnaleźć i rozwiązać jego problemy. Zanim zwrócisz zwierzę – skorzystaj z takiej pomocy. Być może jesteś ostatnią osobą w życiu tego zwierzęcia, która dała mu szansę i nie sprawi, że ten jedyny psiak będzie tym „co czwartym, który nigdy nie opuści betonowego kojca”. Postępuj odpowiedzialnie. Masz w rękach cudze życie.

Wybane dla Ciebie

Kot wydrapuje się, robiąc sobie rany, co może mu dolegać?

Koty podobnie jak ludzie muszą od czasu do czasu się podrapać. Jeżeli takie zachowanie jest sporadyczne i powoduje urazów skóry, wtedy należy uznać je za normalne zachowanie. W przypadku, gdy nadmierne wydrapywanie prowadzi do powstawania ran, obowiązkiem opiekuna jest ustalenie przyczyny, dlatego wizyta u lekarza weterynarii w takim przypadku to konieczność.

czytaj

Masaż dla konia?

Wierzchowce to niezwykłe zwierzęta, które odnalazły swoje miejsce w świecie ludzi. Dzięki odpowiedniej budowie mogą nosić człowieka na swoim grzbiecie, a ich niezwykła siła umożliwia ciągnięcie bryczki. Konie lubią partnerstwo i współpracę z człowiekiem, jeżeli odbywa się ona we wzajemnym szacunku. Jednym z jego elementów jest zadbanie o swojego pupila, kiedy tak pięknie dla nas pracuje. W jaki sposób? Między innymi poprzez wprowadzenie rutyny masażu do stajni!

czytaj

Pomysł na prezent świąteczny dla psa

Świąteczne prezenty to nasza polska tradycja. Podarowanie komuś nawet małego drobiazgu zawsze wywołuje duży uśmiech. Co zatem sprawić naszemu czworonożnemu przyjacielowi?

czytaj

Szylkretowe koty – fakty i mity

Szylkrety to koty piękne, niezwykłe i niepowtarzalne, a także trochę tajemnicze za sprawą czego narosło na ich temat sporo mitów. Szylkret jest określeniem jednego z kocich umaszczeń, połączenia dwóch barw które nie tworzą wyodrębnionych plam ale łączą się ze sobą bardzo nieregularnie. Najczęściej są to rudo – czarne, od takiej kombinacji zresztą pochodzi nazwa. Nieregularne czarno rdzawe plamy przypominają żółwią skorupę, w języku niemieckim żółw to Schildkröte.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz