Czy pies widzi cienie?

Jak zapewne już wiecie, paleta barw w której widzą świat nasze psiaki jest mocno okrojona, a więc pojawia się pytanie - czy w takim razie ich spektrum wzrokowe jest rozwinięte na tyle, by zauważyć grę cieni i się nią potencjalnie zainteresować? Oczywiście, że tak. Psiaki widzą cienie i co więcej, uważają, że może to być genialny towarzysz do zabawy, co nie oznacza, że jest to dobry pomysł na zaspokojenie psa i jego nadmiaru energii.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Czy pies wie co to cień?

Warto zacząć od tego, że nasze czworonogi interesują się cieniami, głównie dlatego, że nie mają absolutnie pojęcia czym one są. Nie dość, że zostawiają w różnych miejscach dziwną, niemal przezroczystą poświatę, to ba – nieraz się poruszają, a co gorsza, nie da się ich złapać. Tak intrygująca postać dla zwierzaka, jaką jest cień, skutecznie przykuwa jego uwagę, ale nie zawsze powinno nas to cieszyć.


Nie przyzwyczaj psa do “zabawy z cieniem”

Często te najbardziej niewinne na pierwszy rzut oka aktywności z psem, mogą przysporzyć nam sporo kłopotów. Pomimo że niektóre aktywności są dla nas zabawne, to mogą one nieść za sobą przykre konsekwencje w postaci problemów behawioralnych, które ciężko będzie zniwelować, a jak zapewne wszyscy właściciele jakichkolwiek zwierząt się zgodzą – lepiej działać zawczasu niż później szukać pomocy.

Zabawa z psem przy pomocy cienia, czy też lasera, który oznacza niemal to samo, bywa dla niego niebywale frustrująca z uwagi na to, że nigdy nie będzie w stanie zdobyć dla swojego Pana bądź też Pani, tego właśnie pojawiającego się i znikające elementu. Doprowadza więc to nieświadome zwierzę do sporego stresu, a nawet stanów depresyjnych, powiązanych z nerwicą.

Jeśli nasz zwierzak upierdliwie poluje na cienie, w tym np. reaguje, gdy tylko podniesiemy dłoń, a ona w sposób naturalny i niewymuszony rzuca poświatę na ścianę, warto jak najszybciej odwrócić uwagę pupila jego ulubioną zabawką. W ten sposób pokażemy mu, że cienie to nie jest element wspólnej aktywności, natomiast gonienie za piłeczką już tak.

Pies boi się swojego cienia – dlaczego?

Zdarza się, że zwierzęta nie tyle co gonią cienie, a boją się swojego własnego. Może to wynikać z ogromnych problemów z socjalizacją oraz z urazami z przeszłości. Ten problem zdecydowanie wymaga zaangażowania specjalisty, którym powinien być behawiorysta znający się na wspomnianym problemie. Ekspert zwróci uwagę na elementy zachowania, które naszym gołym okiem mogą być niezauważalne. Pamiętajmy, że im prędzej powierzymy rozwiązanie tego problemu osobie biegłej w danym temacie, tym szybciej zapobiegniemy rozwojowi zaburzenia.

Psie oko tak naprawdę widzi o wiele więcej niż nam się wydaje. Fascynujące jest dla niego odbicie słońca na ścianie, czy też malutka muszka owocówka, której nawet człowiek czasem nie jest w stanie zauważyć. Psiaki bez problemu także zwrócą uwagę na to, że do naszego domu wtargnął nieproszony gość w postaci mrówki, którą człowiek zapewne by zdeptał będąc tej sytuacji absolutnie nieświadomym.

Cienie, to element, który zawsze z nami będzie, ale nie powinniśmy sprawiać, by pies uważał je za swojego towarzysza do zabaw. Kwestie behawioralne to podstawa dobrego wychowania naszego pupila, który uczony od małego konkretnych zasad, nie będzie nam przysparzał problemów, czy też dokładał nowych wyzwań w kolejnych latach.

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz