Czy rzeczywiście jesień bywa dla psów niebezpieczna?

Wbrew pozorom, gdy przychodzi jesień, każdy właściciel czworonogów powinien zachować szczególną ostrożność. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele negatywnych czynników czai się tuż za rogiem. Warto mieć oczy dookoła głowy i przede wszystkim - reagować zawczasu! Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę w tym sezonie.
AUTOR: Sara Migaj

Jesień oznacza… spacery w zimnie

Zwierzak niestety nie wie, że o 6 rano jest naprawdę chłodno i że tym razem nie będzie to miłe wyjście w celu załatwienia spraw fizjologicznych. To Ty musisz pamiętać o tym, by zadbać o jego odporność i nie nabawić go przeziębienia. Przede wszystkim po powrocie ze spaceru sprawdź, czy jego ciało jest suche (nie pozostawiaj go mokrym!). Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o utrzymanie prawidłowej temperatury – zainwestuj w dedykowane ubranka. W tym wypadku doskonale sprawdzą się wodoodporne płaszcze marki Trixie.

Uważaj na niespodziewane hałasy

Niestety w sezonie jesień-zima zaczyna się okres znienawidzony przez wszystkie zwierzaki. Mowa o fajerwerkach, które mocno wpływają na układ nerwowy naszych przyjaciół. Pamiętaj, by starać się nie puszczać psa wolno na nieznanym terenie – w takim momencie może on po prostu uciec, co oczywiście spowodowane będzie przeraźliwym strachem. Jeśli jesteś świadom tego, że w danym dniu bądź miejscu będą puszczane fajerwerki – zostań w domu i zaoszczędź mu dodatkowego stresu.

Grzyby – cichy wróg zwierząt

Lubisz spacery po lesie? Świetnie! Pamiętaj jednak, by zwracać szczególną uwagę na to, co Twój psiak je. Jeśli napotka on trującego grzyba, którego przez przypadek potraktuje jako przekąskę… Może to się skończyć zatruciem i wizytą u weterynarza. Zadbaj o to, by nie zjadł niczego niepożądanego.

Pomimo że kasztany to cudowna oznaka jesieni, to mogą one sprawić sporo kłopotu. Mowa głównie o tych okazach, które spadając na ziemię pozostały w swojej kolczastej i zarazem pancernej obudowie. W tym przypadku należy uważać, by pies przez przypadek nie położył na nich swojej łapki – co mogłoby uszkodzić jego delikatne poduszki – i dodatkowo, by nie zaczął się bawić kasztanem pyszczkiem, co niestety może również go zranić. 

Czy to wszystko, na co należy uważać? Zdecydowanie nie. Jesienią także lubią uaktywniać się kleszcze (zwłaszcza podczas klimatycznych spacerów w lesie) oraz wszelkiego rodzaju pasożyty. Dodatkowo, gdy zaskakują nas mroźne poranki, to należy pamiętać, że nad ranem, czy też w nocy, chodniki i ulice mogły zostać pokryte solą w celu zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom, co niestety również uszkadza łapki psiaków. Pamiętaj, by w takim przypadku przemyć łapki po spacerze letnią wodą, w celu opłukania toksyn. Po osuszeniu dokładnie im się przyjrzyj – jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, skontaktuj się z weterynarzem. 

W tym sezonie przede wszystkim musisz obserwować swojego psiaka – jeśli cokolwiek będzie nie tak, to na pewno zwrócisz na to uwagę! Pamiętaj, by mimo wszystko cieszyć się tym pięknym sezonem i nie panikować na zapas. Czujność to podstawa – wtedy nic Cię nie zaskoczy. 

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz