Czym jest zespół falującej skóry (FHS) u kotów?

Pierwsze wzmianki o FHS pojawiły się już w 1980 roku. Jest to syndrom, który choć występuje u kotów od dawna, to wciąż nie jest dokładnie poznany i stanowi spore wyzwanie. To jeden z najbardziej niejasnych kocich dolegliwości i wciąż stanowi jedną z większych weterynaryjnych zagadek. Łączy w sobie objawy behawioralne, dermatologiczne i neurologiczne. Nazywany jest także przeczulicą (hiperstazją), padaczką psychosomatyczną, rolowaniem skóry, chorobą drgawkową.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Prawdopodobne przyczyny FHS

Etiologia tego zaburzenia niestety jest złożona i niejednoznaczna. Niektórzy badacze sugerują, że powodem są czynniki neurologiczne i fizjologiczne, z kolei inni uznają czynniki behawioralne za podłoże tego zaburzenia. Wśród przyczyn w ostatnim czasie wymienia się także predyspozycje genetyczne, ze względu na to, że FHS jest diagnozowany u niektórych ras zdecydowanie częściej niż u pozostałych. Autorzy prac naukowych w tym przypadku wymieniają głównie rasy orientalne. Częstą przyczyną braną pod uwagę są zachowania kompulsywne. Przypuszcza się także, że FHS jest formą zachowania zastępczego, które pojawia się alternatywnie dla dwóch różnych zachowań, np. strachu (lub nudy) i głodu. Kot, który jest postawiony przed kilkoma skrajnymi potrzebami, będzie szukał rozwiązania, które pozwoli mu rozładować napięcie. Prosty przykład – kot chce załatwić się w kuwecie (ma więc potrzebę fizjologiczną), ale odczuwa strach, który uniemożliwia mu to.  Wtedy może zacząć się wylizywać. Jest to czynność typowa dla tego zwierzęcia, ale nie jest związana z daną sytuacją. Wśród możliwych przyczyn FHS sugeruje się także napady padaczki idiopatycznej. Sugeruje się, że powodem może być także nuda i brak wystarczającej uwagi ze strony opiekuna kota. Kot w pewnym sensie „wymyśla sobie” problem, żeby nim się zająć. Niestety do tej pory nie określono jednej dokładnej przyczyny.

Jak objawia się FHS?

Objawia się najczęściej nagłym i intensywnym wylizywaniem lub wygryzaniem okolic grzbietu, tylnych nóg oraz ogona. Nierzadko z tego powodu dochodzi do uszkodzeń skóry i w efekcie do wtórnych infekcji. Są to zwykle krótki epizody trwające od kilku sekund do kilku minut. Pomiędzy tymi napadami zwierzę zachowuje się całkowicie normalnie. Ponadto charakterystycznym objawem jest falująca lub opisywana przez niektórych opiekunów drgająca skóra grzbietu. „Falowanie” skóry może być wywołane delikatnym dotykiem lub występować spontanicznie. Zwierzę może mieć także rozszerzone źrenice i  być silnie pobudzone. Po kilku minutach kot zachowuje się normalnie. Epizody mogą występować z różną częstotliwością. U jednych kotów mogą występować kilka razy w tygodniu, a u drugich kilka razy w ciągu dnia. Nie rzadko występują też: nagłe ataki biegania, nadmierna wokalizacja, a nawet agresja wobec innych zwierząt i/lub opiekuna. Diagnozowanie jest trudne i polega na wykluczeniu wszystkich innych możliwych przyczyn. Trzeba mieć na uwadze również fakt, że podobne objawy daje zaburzenie w rejonie przodomózgowia, dlatego podstawą jest bardzo wnikliwy wywiad i wyeliminowanie innych jednostek chorobowych. Podstawę stanowi wnikliwy wywiad z opiekunem, który umożliwia przeanalizowanie zachowań kota w trakcie epizodu i po nim.

Leczenie

Nie ma złotego standardu w leczeniu, ale podstawą jest minimalizacja stresu i identyfikacja bodźca, który przyczynia się do występowania epizodów. W środowisku kota mogą występować czynniki, które pogarszają kocie samopoczucie lub po prostu wywołują napad. Często wraz z terapią behawioralną stosuje się leczenie farmakologiczne, które wycisza napady. Koty to zwierzęta, które mogą stresować się z wielu różnych powodów i należy eliminować wszystkie stresory.

Wybrane dla Ciebie

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

Bąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?

Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?

czytaj

Splay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków

„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz