Dlaczego mój pies nie chce jeść?

Przyczyn uzasadniających brak apetytu jest bardzo wiele. Może się okazać, że problem jest bardzo prosty i przywrócenie apetytu naszemu pupilowi nie zajmie dużo czasu, ale może się okazać, że problem będzie bardziej złożony i będzie wymagał od nas większego zaangażowania, jeśli chodzi o jadłospis.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Psy, tak jak i ludzie. Mają swoje lepsze i gorsze dni. Spadek apetytu, który występuje bardzo krótko nie jest powodem do niepokoju. Dorosły i zdrowy pies może nie jeść nawet do 3 dni i nic mu się z tego powodu nie stanie. Szczególnie wtedy, kiedy żar leje się z nieba. Kiedy jest gorąco, wszyscy pijemy więcej wody, a tym samym uciszamy nieco nasz głód.

Jeśli karmisz swojego psiaka karmą jednej marki przez długi czas, to strata apetytu może okazać się momentem, kiedy należy zmienić karmę lub zacząć ją w odpowiedni sposób dosmaczać. Właściciele psiaków na forach internetowych przedstawiają różne pomysły. Niektórym psom wystarczy wkroić odrobinę surowego mięsa, aby zawartość miski zniknęła w kilka sekund. Roztopiony, przestudzony smalec z gęsi czy kaczki, to także dobry dodatek na pobudzenie psiego apetytu. Wiele osób dodaje psiakom również olej z łososia. Jest on dostępny niemal w każdym sklepie zoologicznym i oprócz podnoszenia walorów smakowych danego posiłku dostarcza organizmowi niezbędne kwasy tłuszczowe. Cena za 500ml tego oleju waha się między 25-60zł i wystarcza na długi czas.

Jeśli dosmaczanie jedzenia nie pomaga, to oznaczać może, że czas na wizytę u weterynarza i dokładny przegląd jamy ustnej. Kłopoty z uzębieniem i dziąsłami są częstą przyczyną spadku apetytu. Weterynarz po przeglądzie zębów zadecyduje, czy należy je oczyścić, a może nawet wyrwać chwiejący się ząb, jeśli zajdzie taka potrzeba. Spadek apetytu może nastąpić również po wszelkich szczepieniach czy po odrobaczeniu. Nie ma powodu do niepokoju. Po tych zabiegach mniejszy apetyt, to normalna rzecz. W przypadku, kiedy zwierzę choruje przewlekle i dostaje leki przez długi czas także może stracić ochotę na jedzenie. Dopytaj swojego lekarza weterynarii czy lekarstwa, które przyjmuje twój pies mogą mieć taki skutek uboczny. Jeśli ze zdrowiem jest wszystko w porządku, to czas przyjrzeć się karmie, sposobie jej podawania, rozmiarom granulek, dacie ważności i temu czy aby na pewno wszyscy domownicy przestrzegają zasad i nie dokarmiają pupila pod stołem.

Sucha karma podczas obróbki traci wiele wartości smakowych i zapachowym. To może być dużym problemem dla wielu psów. Jeśli chcesz, aby psiak spożywał suchą karmę kupuj dla niego tylko tą z wysoką zawartością mięsa i bez dodatkowych zbożowych. Przy zakupie karmy sprawdzaj opakowanie. Nawet najmniejsze uszkodzenie paczki może spowodować wysuszenie lub zawilgocenie karmy, która nie będzie smakować. Niektóre psy nie lubią jeść z miski, wolą węszyć i polować na swój posiłek, dlatego możesz wprowadzić psu wszelkiego rodzaju zabawki lub maty w których będziesz umieszczał dzienną porcję jedzenia, a pies oprócz obiadu będzie miał frajdę ze zdobycia go. Dobieranie odpowiedniej wielkości granulek jest bardzo ważne. Zawsze dobieraj karmę do wielkości psa. Każdy producent umieszcza informacje na opakowaniu dla jakiej wielkości psów dany pokarm jest odpowiedni.

Jeśli wszystko jest w porządku, a mimo to pies nadal nie chce jeść – przyjrzyj się wszystkim domownikom. Psy są najlepszymi wyłudzaczami smakowitości przy stole. Każdy dodatkowy kęs obniża zapotrzebowanie na ten właściwy posiłek.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz