Dlaczego pies goni swój ogon?

Gonienie przez psa ogona na pozór wygląda niewinnie, a dla dużej grupy właścicieli nawet zabawnie. Nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji często cieszą się, że pies potrafi się sobą sam zająć. Gonienie ogona może świadczyć o poważnych problemach behawioralnych. Problem ten często pojawia się u psów żyjących na dość małej ograniczonej przestrzeni. Pies schroniskowy żyjący tylko w boksie, rzadko wychodząc na spacery czy też pies mieszkający na podwórku mający do dyspozycji wyłącznie boks mogą w ten sposób rozładowywać emocje. Każda przechodząca osoba czy szczekający obok inny pies powodują stres z którym pies nie potrafi i nie ma jak sobie poradzić, a skumulowane emocje próbuje rozładować goniąc lub wygryzają ogon.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Jedną z przyczyn gonienia ogona może być nuda. Pies który przebywa wiele godzin sam zaczyna szukać sobie zajęcia a pogoń za ruchomym celem jest naturalnym zachowaniem wynikającym z popędu łowieckiego. Jeżeli podejrzewamy, że właśnie to jest przyczyną zachowania naszego psa warto pomyśleć o wzbogaceniu środowiska. Mata węchowa czy zabawki do wypełniania jedzeniem mogą być dobrym urozmaiceniem czasu psa kiedy zostaje sam. Musimy również przemyśleć jak wygląda nasz czas który wspólnie spędzamy z psem. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych warto zwiększyć aktywność fizyczna psa. Dłuższe i ciekawsze spacery, zwłaszcza w miejsca z mniejszą ilością stresujących dla naszego psa bodźców, pozwolenia psu na swobodne wrażenie tak by mógł „zmęczyć głowę” mogą pomóc w ograniczeniu problemu.

Obsesyjne wygryzanie ogona może wynikać również z niezaspokojonej potrzeby żucia i gryzienia. W tym przypadku pomocne może być wprowadzenie gryzaków naturalnych takich jak suszone skóry czy żwacze, gryzaki z poroża czy ser himalajski. Gonienie i wygryzanie ogona może być objawem zaburzeń obsesyjno kompulsywnych. Dla psa może być to sposób na rozładowanie energii, zwłaszcza tej negatywnej a także poprawienie sobie nastroju. Przyczyną tego typu zaburzeń może być długotrwały stres. Pojawienie się takiego długotrwałego stresu może mieć podłoże w nieregularnym trybie życia psa. Przewidywalny i regularny rytm dnia jest dla psa bardzo ważny, jeżeli psiak nagle zaczął być bardziej niespokojny i pobudzony lub zaczął wykazywać właśnie zachowania o charakterze kompulsywnym zastanówmy się czy coś się w jego codziennym życiu nie zmieniło.

Mniejszą ilość ruchy czy zmienione pory karmienia mogą wydawać się nam wręcz kosmetycznymi zmianami w planie dnia ale z punktu widzenia psa są one ogromne i mogą znaczącą zaburzyć jego poczucie bezpieczeństwa. W przypadku dużo większych zmian jak na przykład pojawienie się dziecka utrzymanie stałego schematu dnia i poświęcanie psu podobnej ilości czasu jak przed zmianami może być bardzo pomocne w przystosowaniu się psa do nowej rzeczywistości.

W przypadku bardzo silnych zaburzeń kompulsywnych sama terapia behawioralna może być nieskuteczna bez wprowadzenia farmakoterapii. Najlepiej skonsultować się z behawiorystą i lekarzem weterynarii którzy współpracują ze sobą dzięki czemu pomogą dobrać najlepszą formę terapii dla naszego psa.

Przed wprowadzeniem terapii behawioralnej dobrze jest rozważyć przyczyny stricte zdrowotne takiego zachowania. Gonienie i wygryzanie ogona może być spowodowane chociażby przez obecność pasożytów. Pchły lubią bytować przy nasadzie psiego ogona. Ich obecność może powodować wzmożony świąd co z kolei będzie może sprawić, że pies będzie chciał uporczywie wygryzać ogon i chcieć go gonić. Podobnie może być w przypadku zapaleń skóry lub alergii. Próby chwycenia ogona a oprócz tego saneczkowa nie mogą z kolei sugerować problemy z zatokami okołoodbytowymi. Jeżeli zaobserwujemy u naszego psa wzmożone zainteresowanie ogonem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Wybrane dla Ciebie

Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?

Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.

czytaj

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz