Dlaczego pies przywiązuje się do jednego właściciela?

Analizując psie zachowania, często zadajemy sobie różne pytania. Jednym z nich jest kwestia przywiązania się zwierzęcia do właścicieli, czy też, jak to często bywa - do konkretnej, wybranej przez niego spośród “stada” osoby. Oczywiście na takie zachowanie mamy wyjaśnienie, ale zanim przejdziemy z Wami do tematu stricte zwierzęco, zaczniemy od strony bardziej ludzkiej.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Psiak, zarówno, jak i człowiek, ma swoje emocje, uczucia, w tym także ma możliwość stworzenia więzi przywiązania. Można więc to sobie zobrazować w bardzo prosty sposób – wyrażając swoją miłość do drugiej osoby, czworonóg wpada w sieć przywiązania. Często bywa, że to właśnie ten jego ulubiony człowiek pełni rolę Pani, bądź Pana domu, albo pracuje zdalnie lub po prostu jest najwięcej czasu w towarzystwie zwierzaka. Chwile, które spędzamy ze swoim przyjacielem, tworzą więź, której żaden psiak się nie wyprze. To te momenty, dla nas niekoniecznie istotne, wpływają na psychikę i różne zachowania zwierzęcia, w tym także na przywiązanie.

Czy zwierzak rzeczywiście posiada emocje tak silne, jak człowiek?

Wiele badań pokazało, że biorąc pod nasze skrzydła psiaka, stajemy się dla niego rodzicem. Dokładnie tak, zwierzę zamienia się nieświadomie w nasze dziecko – i nie mówimy w tym momencie o perspektywie osób, które traktują swoje czworonogie pociechy, jak własnego potomka, lecz odnosimy się do sytuacji, w której to zwierzę widzi w nas swojego opiekuno-rodzica. 

Na co przekłada się przywiązanie?

Zwierzę we właścicielu widzi swoje sacrum, czyli bezpieczne i niemal święte miejsce, które w każdej sytuacji zapewni mu ochronę. To właśnie dlatego czworonogi najczęściej upodobają sobie jedną, konkretną osobę. Zwierzęta posiadają ogromną potrzebę poczucia wewnętrznego bezpieczeństwa. Bardzo łatwo jest zauważyć, że psiak jest bardzo potulny, grzeczny, a czasem nawet senny w środowisku konkretnych domowników, natomiast w momencie, gdy pojawi się jego ukochana osoba – zaczyna chodzić pewnie, z wysoko uniesionym ogonem, jego zabawki nagle stają się atrakcyjniejsze niż kiedykolwiek, apetyt wraca i… nie boi się on także pokazać co myśli za pomocą szczeknięcia. 

Czy istnieje sposób na pozbycie się tej więzi?

Zdajemy sobie sprawę, że istnieją sytuacje, w których zwierzak przywiązuje się do osoby, która niekoniecznie tego chce i tutaj pojawia się pytanie – i co teraz? Przede wszystkim, odpowiedz sobie szczerze: czy naprawdę przeszkadza Ci ta relacja? Co prawda, istnieją sposoby na zerwanie silnej więzi z psiakiem, ale zawsze wiąże się to dla niego z ogromnym ryzykiem i stresem. Pamiętaj, że to właśnie przy tej konkretnej osobie on czuje: ulgę, ukojenie, spokój, a wtedy nagle zostałoby mu to odebrane. 

Natomiast, jeśli chcesz przekonać swojego psiaka do innych domowników i tym samym stopniowo oddalać go od siebie, to spróbuj metody ignorancji: nie przychodź na każde jego zawołanie, nie głaszcz go w jego ulubiony sposób, nie nawiązuj długiego kontaktu wzrokowego, po prostu: traktuj go jak powietrze.

Tak jak wspominaliśmy, zrywanie takiej więzi nie należy do rzeczy przyjemnych i jeśli nie ma takiej potrzeby, odradzamy robienie tego. Dodatkowo istnieje ryzyko, że zwierzę jest tak silnie przywiązane, że nawet “zimne traktowanie” może nie przynieść zamierzonego efektu, a na pewno pozostawi w Was obu pewien niesmak. 

Jeśli to właśnie Ty zostałeś szczęśliwym wybrańcem swojego futrzastego czworonoga to ogromne gratulacje! Nie ma nic piękniejszego od bezwarunkowej miłości, którą będzie Cię obdarzał dzień w dzień ten zwierzak. Pielęgnuj więc tę więź i ciesz się przyjacielem na dobre i na złe. 

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz