Dlaczego warto adoptować psa?

Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Istnieje wiele powodów, by adoptować czworonoga. Naukowcy przeprowadzają coraz więcej badań, które wykazują, że obecność psa w życiu człowieka ma zbawienne efekty, w tym zdrowotne. Jeśli jesteś z grupy niedowiarków, sam sprawdź jakie zalety niesie za sobą opieka nad psem.
AUTOR: Malwina Szargan

  • Wpływa na zdrowie człowieka

Pies jest dobrym terapeutą zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Naukowcy potwierdzają, że obecność czworonoga dobrze wpływa na nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Powodem jest chociażby zapewnienie codziennej dawki ruchu wraz z pupilem. W dzisiejszych czasach lekarze alarmują, że brak ruchu i otyłość nas zgubi. Pies jest idealnym motywatorem, by wstać rano wcześniej i iść na spacer. Dodatkowo to zwierzę rozluźnia stres, a osoba spokojna ma niższe ciśnienie krwi. Osoby samotne, na które czeka w domu czworonożny przyjaciel sprawia, że mogą się poczuć kochane i potrzebne. Niekończące się pokłady energii i merdający ogon na nasz widok potrafi skutecznie poprawić nastrój. Badania pokazują, że psiarze rzadziej zmagają się z bezsennością i depresją.

  • Uczy dzieci odpowiedzialności

Często to namowy dzieci sprawiają, że adoptujemy psa. Czy ma to na nie dobry wpływ? Bez wątpienia tak! I to w każdym wieku. Okazuje się, że wychowywanie z psem ma ogromny wpływ na rozwój pociechy. Wpływa na pewność siebie dziecka oraz na budowanie relacji z innymi ludźmi. Dodatkowo pomaga radzić sobie ze stresem oraz lepiej panować nad emocjami. Ważnym aspektem jest również budowanie odpowiedzialności, które z pewnością przyda się w dorosłym życiu. Należy jednak pamiętać, że to rodzice uczą dzieci szacunku do zwierząt. Badania pokazują, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami rzadziej cierpią na alergie.

  • Pies wykrywa choroby

Już od pewnego czasu słychać głosy, że pies potrafi rozpoznawać choroby u człowieka, w tym raka. Naukowcy pracują nad tym, by wykorzystać te umiejętności w diagnostyce. Pacjenci opisują przypadki, gdzie byli lizani w miejsce chorobowe, dzięki czemu udali się do lekarza, co uratowało ich życie.

  • Pomaga poznać nowych ludzi

Spacer z psem sprzyja poznaniu nowych ludzi. Podczas kiedy psy się sobą zainteresują, trudno nie wymienić kilku zdań między sobą. Przy każdym kolejnym wyjściu, gdy mijamy tych samych ludzi, rozmowa staje się już rutyną. Wspólna miłość do psów potrafi skutecznie do siebie przyciągać ludzi. Część takich znajomości kończy się przyjaźnią na długie lata, a nawet małżeństwem!

  • Podsumowanie

Czy potrzeba więcej powodów, by pies zamieszkał w Twoim domu? Radość, która towarzyszy właścicielem czworonogów jest nieopisana! W schroniskach czeka wiele piesków, którym do szczęścia brakuje człowieka na wyłączność i ciepłego kąta. Pies nie ocenia Twojego wyglądu ani statusu materialnego. Pies kocha swojego człowieka ponad wszystko i pozostaje mu wierny na zawsze.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz