Dokarmianie ptaków wolno żyjących.

Minusowe temperatury nadal za oknem. Wiele osób dokarmia ptaki, zwłaszcza w takim chłodnym okresie. Należy jednak robić to mądrze, aby nie zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Najważniejszą kwestią jest wybór pokarmu. Musimy pamiętać, że jedzenie które sami spożywamy w większości przypadków nie nadaje się jako pokarm dla ptaków. Nieodpowiedni pokarm może być przyczyną chorób, a nawet śmierci naszych pierzastych przyjaciół. Możemy sami przygotować mieszanki lub skorzystać z gotowych pokarmów dostępnych na rynku, skomponowanych specjalnie z myślą o dzikich ptakach.
AUTOR: Rafał Antoniszewski

Dla ptaków wodnych wybieramy gotowe granulaty wyprodukowane z nasion i innych części roślin. Możemy podawać również drobno pokrojone, gotowane bez soli lub surowe warzywa takie jak ziemniaki, marchew, buraki, kapusta. Dla małych ptaków wybieramy mieszanki nasion, specjalne pokarmy tłuszczowe z ziarnami, świeże owoce (jabłka, gruszki) oraz suszone owady (larwy mącznika, drewnojada lub świerszcze) jako urozmaicenie diety. Ptaki krukowate (gawrony, kawki, wrony siwe) dokarmiamy warzywami, gotowanymi bez soli kaszami oraz orzechami bez łupin lub tylko rozgniecionymi. Nie podawajmy ptakom chleba, który może zalegać i psuć się w wolu i żołądku, ma wiele szkodliwych dla ptaków dodatków (np. sól), szybko pleśnieje i nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. Choć to popularny pokarm, to może wywoływać wiele nieprzyjemnych, a także niebezpiecznych skutków doprowadzając nawet do śmierci ptaków.  Ważne jest miejsce w którym będziemy podawać pokarm. W przypadku ptaków wodnych pokarm wysypujemy na ziemi przy brzegu zbiorników wodnych lub do płytkich pojemników. Starajmy się nie karmić ich cały czas w tym samym miejscu. Zanieczyszczone odchodami podłoże jest świetnym wektorem chorób i pasożytów. Dla pozostałych ptaków musimy zaopatrzyć się w karmnik. Ważne, aby był on zadaszony oraz otwarty przynajmniej z dwóch stron, co ułatwia ptakom ucieczkę w przypadku ataku drapieżnika. Karmnik umieszczamy w pewnej odległości od budynków i miejsc często uczęszczanych przez ludzi, aby zapewnić ptakom spokój podczas żerowania i tym samym zwiększyć szansę na odwiedzenie go przez bardziej płochliwe gatunki. Zawieśmy go dość wysoko na gałęziach drzew lub metalowym słupku, aby ograniczyć dostęp do niego drapieżnikom takim jak kot, lis czy pies.

Jeżeli umieścimy go wśród krzewów lub niskich drzew zmniejszymy również szansę na skuteczne ataki ptaków drapieżnych. Możemy również używać gotowych pokarmów tłuszczowych w formie kul, kolb lub w niewielkich pojemnikach. Takie pokarmy wieszamy na cienkich gałęziach dość wysoko nad ziemią. Podobnie postępujemy z owocami, które zawieszamy na cienkich sznurkach. Warto jeszcze wiosną pomyśleć o ptakach i zasadzić w ogrodzie rośliny o jadalnych dla nich owocach takich jak jarzębina, róża, bez czarny. Pamiętajmy aby regularnie sprzątać karmnik z ptasich odchodów i wymieniać pokarm. Ustawmy również w pobliżu karmnika niewielki, płytki pojemnik z wodą. Jest to ważne zwłaszcza zimą i latem kiedy dostęp do wody jest bardzo ograniczony. Dokarmiając ptaki przyciągamy je do swojego ogrodu, a w okresie wiosny i lata odwdzięczą się nam ograniczając populację owadów. Dokarmianie można ograniczyć do okresu zimowego, kiedy ptaki mają utrudniony dostęp do naturalnej bazy żerowej. Wiosną, latem i jesienią znajdą odpowiednio dużo naturalnego pokarmu. Jednak jeżeli odczuwamy potrzebę dokarmiania również w tych okresach, ograniczmy się do wkładania mieszanki nasion bez dodatku tłuszczów.

Pamiętajmy, że dokarmianie ma służyć w pierwszej kolejności ptakom, aby mogły przetrwać w zdrowiu i dobrej kondycji niekorzystny okres. Jeżeli będziemy robić to właściwie zyskamy wspaniałą okazję do obserwacji zwyczajów dzikich zwierząt  i podziwiania ich piękna.

Wybane dla Ciebie

Rasy psów: Berneński Pies Pasterski

Pies, który będzie Twoim przyjacielem – to cecha, której poszukuje każdy, rozglądający się za swoim własnym czworonożnym pupilem. Rasa, o której dzisiaj powiemy nieco więcej, charakteryzuje się m.in. tym, że szybko przywiązuje się do drugiego człowieka – tego dorosłego, jak i tego, który stawia dopiero swoje pierwsze kroki na tym świecie – jednak to nie wszystko, co wyróżnia te piękne stworzenia!

czytaj

Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Do niedawna opieką nad zwierzętami zajmowały się osoby uczące się bądź studiujące traktując to jako formę dodatkowego zajęcia. Dzisiaj petsitter jest zawodem, którym zajmują się osoby profesjonalnie do tego przygotowane. Często są to osoby które poza petsittingiem są behawiorystami, technikami weterynarii czy zootechnikami.

czytaj

Bąblowica – niebezpieczna choroba

Bąblowica, to zoonoza, którą człowiek może zarazić się od zwierzęcia. Chorobę tą powodują larwy tasiemca: Echinococcus granulosus oraz Echinococcus multilocularis. Jest to niebezpieczna choroba, które może być utajona nawet kilkanaście lat.

czytaj

Rasy psów: Mops

Czy wiecie, że za hodowlę psów tej rasy poza Chińskim Pałacem Cesarskim groziła kara śmierci, a do dziś są kraje które zakazują ich hodowli. Z jednej strony nieduży, uroczy, wesoły pies z drugiej stworzenie z poważnymi problemami z oddychaniem Jakie naprawdę są mopsy i na co się przygotować decydując się akurat na tę rasę?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz