Dokarmianie ptaków wolno żyjących.

Minusowe temperatury nadal za oknem. Wiele osób dokarmia ptaki, zwłaszcza w takim chłodnym okresie. Należy jednak robić to mądrze, aby nie zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Najważniejszą kwestią jest wybór pokarmu. Musimy pamiętać, że jedzenie które sami spożywamy w większości przypadków nie nadaje się jako pokarm dla ptaków. Nieodpowiedni pokarm może być przyczyną chorób, a nawet śmierci naszych pierzastych przyjaciół. Możemy sami przygotować mieszanki lub skorzystać z gotowych pokarmów dostępnych na rynku, skomponowanych specjalnie z myślą o dzikich ptakach.
AUTOR: Rafał Antoniszewski

Czas czytania: 3 min

Dla ptaków wodnych wybieramy gotowe granulaty wyprodukowane z nasion i innych części roślin. Możemy podawać również drobno pokrojone, gotowane bez soli lub surowe warzywa takie jak ziemniaki, marchew, buraki, kapusta. Dla małych ptaków wybieramy mieszanki nasion, specjalne pokarmy tłuszczowe z ziarnami, świeże owoce (jabłka, gruszki) oraz suszone owady (larwy mącznika, drewnojada lub świerszcze) jako urozmaicenie diety. Ptaki krukowate (gawrony, kawki, wrony siwe) dokarmiamy warzywami, gotowanymi bez soli kaszami oraz orzechami bez łupin lub tylko rozgniecionymi. Nie podawajmy ptakom chleba, który może zalegać i psuć się w wolu i żołądku, ma wiele szkodliwych dla ptaków dodatków (np. sól), szybko pleśnieje i nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. Choć to popularny pokarm, to może wywoływać wiele nieprzyjemnych, a także niebezpiecznych skutków doprowadzając nawet do śmierci ptaków.  Ważne jest miejsce w którym będziemy podawać pokarm. W przypadku ptaków wodnych pokarm wysypujemy na ziemi przy brzegu zbiorników wodnych lub do płytkich pojemników. Starajmy się nie karmić ich cały czas w tym samym miejscu. Zanieczyszczone odchodami podłoże jest świetnym wektorem chorób i pasożytów. Dla pozostałych ptaków musimy zaopatrzyć się w karmnik. Ważne, aby był on zadaszony oraz otwarty przynajmniej z dwóch stron, co ułatwia ptakom ucieczkę w przypadku ataku drapieżnika. Karmnik umieszczamy w pewnej odległości od budynków i miejsc często uczęszczanych przez ludzi, aby zapewnić ptakom spokój podczas żerowania i tym samym zwiększyć szansę na odwiedzenie go przez bardziej płochliwe gatunki. Zawieśmy go dość wysoko na gałęziach drzew lub metalowym słupku, aby ograniczyć dostęp do niego drapieżnikom takim jak kot, lis czy pies.

Jeżeli umieścimy go wśród krzewów lub niskich drzew zmniejszymy również szansę na skuteczne ataki ptaków drapieżnych. Możemy również używać gotowych pokarmów tłuszczowych w formie kul, kolb lub w niewielkich pojemnikach. Takie pokarmy wieszamy na cienkich gałęziach dość wysoko nad ziemią. Podobnie postępujemy z owocami, które zawieszamy na cienkich sznurkach. Warto jeszcze wiosną pomyśleć o ptakach i zasadzić w ogrodzie rośliny o jadalnych dla nich owocach takich jak jarzębina, róża, bez czarny. Pamiętajmy aby regularnie sprzątać karmnik z ptasich odchodów i wymieniać pokarm. Ustawmy również w pobliżu karmnika niewielki, płytki pojemnik z wodą. Jest to ważne zwłaszcza zimą i latem kiedy dostęp do wody jest bardzo ograniczony. Dokarmiając ptaki przyciągamy je do swojego ogrodu, a w okresie wiosny i lata odwdzięczą się nam ograniczając populację owadów. Dokarmianie można ograniczyć do okresu zimowego, kiedy ptaki mają utrudniony dostęp do naturalnej bazy żerowej. Wiosną, latem i jesienią znajdą odpowiednio dużo naturalnego pokarmu. Jednak jeżeli odczuwamy potrzebę dokarmiania również w tych okresach, ograniczmy się do wkładania mieszanki nasion bez dodatku tłuszczów.

Pamiętajmy, że dokarmianie ma służyć w pierwszej kolejności ptakom, aby mogły przetrwać w zdrowiu i dobrej kondycji niekorzystny okres. Jeżeli będziemy robić to właściwie zyskamy wspaniałą okazję do obserwacji zwyczajów dzikich zwierząt  i podziwiania ich piękna.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz