Dokarmianie ptaków wolno żyjących.

Minusowe temperatury nadal za oknem. Wiele osób dokarmia ptaki, zwłaszcza w takim chłodnym okresie. Należy jednak robić to mądrze, aby nie zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Najważniejszą kwestią jest wybór pokarmu. Musimy pamiętać, że jedzenie które sami spożywamy w większości przypadków nie nadaje się jako pokarm dla ptaków. Nieodpowiedni pokarm może być przyczyną chorób, a nawet śmierci naszych pierzastych przyjaciół. Możemy sami przygotować mieszanki lub skorzystać z gotowych pokarmów dostępnych na rynku, skomponowanych specjalnie z myślą o dzikich ptakach.
AUTOR: Rafał Antoniszewski

Dla ptaków wodnych wybieramy gotowe granulaty wyprodukowane z nasion i innych części roślin. Możemy podawać również drobno pokrojone, gotowane bez soli lub surowe warzywa takie jak ziemniaki, marchew, buraki, kapusta. Dla małych ptaków wybieramy mieszanki nasion, specjalne pokarmy tłuszczowe z ziarnami, świeże owoce (jabłka, gruszki) oraz suszone owady (larwy mącznika, drewnojada lub świerszcze) jako urozmaicenie diety. Ptaki krukowate (gawrony, kawki, wrony siwe) dokarmiamy warzywami, gotowanymi bez soli kaszami oraz orzechami bez łupin lub tylko rozgniecionymi. Nie podawajmy ptakom chleba, który może zalegać i psuć się w wolu i żołądku, ma wiele szkodliwych dla ptaków dodatków (np. sól), szybko pleśnieje i nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. Choć to popularny pokarm, to może wywoływać wiele nieprzyjemnych, a także niebezpiecznych skutków doprowadzając nawet do śmierci ptaków.  Ważne jest miejsce w którym będziemy podawać pokarm. W przypadku ptaków wodnych pokarm wysypujemy na ziemi przy brzegu zbiorników wodnych lub do płytkich pojemników. Starajmy się nie karmić ich cały czas w tym samym miejscu. Zanieczyszczone odchodami podłoże jest świetnym wektorem chorób i pasożytów. Dla pozostałych ptaków musimy zaopatrzyć się w karmnik. Ważne, aby był on zadaszony oraz otwarty przynajmniej z dwóch stron, co ułatwia ptakom ucieczkę w przypadku ataku drapieżnika. Karmnik umieszczamy w pewnej odległości od budynków i miejsc często uczęszczanych przez ludzi, aby zapewnić ptakom spokój podczas żerowania i tym samym zwiększyć szansę na odwiedzenie go przez bardziej płochliwe gatunki. Zawieśmy go dość wysoko na gałęziach drzew lub metalowym słupku, aby ograniczyć dostęp do niego drapieżnikom takim jak kot, lis czy pies.

Jeżeli umieścimy go wśród krzewów lub niskich drzew zmniejszymy również szansę na skuteczne ataki ptaków drapieżnych. Możemy również używać gotowych pokarmów tłuszczowych w formie kul, kolb lub w niewielkich pojemnikach. Takie pokarmy wieszamy na cienkich gałęziach dość wysoko nad ziemią. Podobnie postępujemy z owocami, które zawieszamy na cienkich sznurkach. Warto jeszcze wiosną pomyśleć o ptakach i zasadzić w ogrodzie rośliny o jadalnych dla nich owocach takich jak jarzębina, róża, bez czarny. Pamiętajmy aby regularnie sprzątać karmnik z ptasich odchodów i wymieniać pokarm. Ustawmy również w pobliżu karmnika niewielki, płytki pojemnik z wodą. Jest to ważne zwłaszcza zimą i latem kiedy dostęp do wody jest bardzo ograniczony. Dokarmiając ptaki przyciągamy je do swojego ogrodu, a w okresie wiosny i lata odwdzięczą się nam ograniczając populację owadów. Dokarmianie można ograniczyć do okresu zimowego, kiedy ptaki mają utrudniony dostęp do naturalnej bazy żerowej. Wiosną, latem i jesienią znajdą odpowiednio dużo naturalnego pokarmu. Jednak jeżeli odczuwamy potrzebę dokarmiania również w tych okresach, ograniczmy się do wkładania mieszanki nasion bez dodatku tłuszczów.

Pamiętajmy, że dokarmianie ma służyć w pierwszej kolejności ptakom, aby mogły przetrwać w zdrowiu i dobrej kondycji niekorzystny okres. Jeżeli będziemy robić to właściwie zyskamy wspaniałą okazję do obserwacji zwyczajów dzikich zwierząt  i podziwiania ich piękna.

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz