Fajerwerki – jak pomóc naszemu psu podczas Sylwestra?

Twój pies czy kot źle znoszą głośne huki strzałów i petard? Nie wiesz jak mu ulżyć? Oto kilka rad: Zakryj to zło Zasłoń okna, zaciągnij rolety, zapal wszystkie światła, włącz telewizor albo radio z ulubioną muzyką. Takie postępowanie chociaż po części spowoduje, że zagłuszysz to co tak przeraża Twojego czworonożnego przyjaciela Nie panikuj Zwierzęta czują […]
AUTOR: Redakcja

Twój pies czy kot źle znoszą głośne huki strzałów i petard? Nie wiesz jak mu ulżyć? Oto kilka rad:


Zakryj to zło

Zasłoń okna, zaciągnij rolety, zapal wszystkie światła, włącz telewizor albo radio z ulubioną muzyką. Takie postępowanie chociaż po części spowoduje, że zagłuszysz to co tak przeraża Twojego czworonożnego przyjaciela

Nie panikuj

Zwierzęta czują Twój strach. Jeśli widzisz, że pies czy kot bardzo się boją nie reaguj nadmierną czułością. Nie przytulaj zwierzaka, nie głaszcz go, nie pocieszaj. Jeśli będziemy to robić nasz przyjaciel pomyśli, że grozi mu niebezpieczeństwo i będzie bał się jeszcze mocniej. Dawaj odczuć swojemu pupilowi, że wszystko jest w porządku i to co się dzieje, nie jest niczym złym.

Zajmij go czymś

Co może pomóc? Wspólna zabawa. Stres skutecznie rozładuje duża dawka pozytywnej energii. Wymyśl zabawę, która będzie w pełni angażowała Twojego psa albo kota do całkowitego skupienia na danej czynności. Może to być mata węchowa ze smakołykami, albo tunel z przeszkodami! Ty najlepiej wiesz, co lubi Twój zwierzak.Zostaw zwierzę w domu

Psy i koty podczas silnego stresu, np. podczas wybuchu petardy mogą ze strachu uciec i zgubić się. To bardzo częsta sytuacja w Sylwestra. Zwierzę w silnym strachu reaguje instynktownie – ucieka, biegnie przed siebie, traci orientację w terenie i gubi się.

Pozwól mu schować się w bezpieczne miejsce

Jeśli Twój zwierzak jest przestraszony i nie chce uczestniczyć w żadnych zabawach, pozwól mu schować się w bezpieczne miejsce. Daj mu swobodę i przestrzeń ale bądź na wyciągnięcie ręki.

Feromony

Możesz zastosować feromony. Będą one jednak skuteczne wtedy, kiedy zaczniesz ich używać kilka tygodni przez Sylwestrem.

Pomoc weterynarza

Jeśli stres jest bardzo silny, poszukaj pomocy u Twojego lekarza weterynarii. Z pewnością dostosuje on odpowiednią dawkę leków i zadba i to, aby Twój zwierzak przeżył tą noc najlepiej jak się da.

Wybane dla Ciebie

Feromony u kota – czym są i czy warto je stosować?

Życie naszych kocich przyjaciół toczy się wokół wytwarzanych feromonów. Jest to dla nich bardzo istotne źródło komunikacji. Pomimo że dla nas niewyczuwalne, to są wydzielane z wielu miejsc w ciele kota. Istnieją także dedykowane feromony, które można podawać mruczkom, np. w przypadku problemów behawioralnych. Jednak czy na pewno warto po nie sięgnąć? O tym dziś opowiemy.

czytaj

Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy, znany również jako Pomeranin wygląda jak żywa maskotka. Nie należy go tak jednak traktować. Mimo niewielkich rozmiarów jest psem aktywnym i bardzo inteligentnym. W ostatnim czasie stał się popularną rasą wśród polskich celebrytów. Czy przypadnie do gustu i Tobie?

czytaj

Apteczka dla zwierząt – co powinna zawierać ?

Nie zależnie czy przebywamy w domu czy wybieramy się na wycieczkę z naszym pupilem powinniśmy zaopatrzyć się w apteczkę, która pozwoli nam na szybką pomoc zwierzakowi gdy tylko będzie tego potrzebował. Warto o tym pamiętać, jednak co powinno się w niej znajdować?

czytaj

Psie potrzeby

Dzisiaj psy to członkowie rodzin, przyjaciele i towarzysze codzienności. Wielu ludzi niestety zapomina o ich naturalnych potrzebach, a część na pewno o nich nie wie. Wiele osób twierdzi, że ich psy mają lepsze życie od niejednego człowieka, ale czy na pewno? Często takie twierdzenia podyktowane są tym, że inwestujemy ogromne sumy w zabawki, kolorowe obroże czy mięciutkie legowiska. Nie ma w tym nic złego o ile określanie takiego zachowania nie przysłania tego, co dla psa najważniejsze. Niezależnie od tego jak bardzo kochamy swoje psy musimy pamiętać, że są zwierzętami i ich potrzeby nieco różnią się od naszych, chociaż w wielu aspektach na pewno będą podobne.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz