
Fajerwerki – jak pomóc naszemu psu podczas Sylwestra?
Czas czytania: 2 min

Twój pies czy kot źle znoszą głośne huki strzałów i petard? Nie wiesz jak mu ulżyć? Oto kilka rad:
Zakryj to zło
Zasłoń okna, zaciągnij rolety, zapal wszystkie światła, włącz telewizor albo radio z ulubioną muzyką. Takie postępowanie chociaż po części spowoduje, że zagłuszysz to co tak przeraża Twojego czworonożnego przyjaciela
Nie panikuj
Zwierzęta czują Twój strach. Jeśli widzisz, że pies czy kot bardzo się boją nie reaguj nadmierną czułością. Nie przytulaj zwierzaka, nie głaszcz go, nie pocieszaj. Jeśli będziemy to robić nasz przyjaciel pomyśli, że grozi mu niebezpieczeństwo i będzie bał się jeszcze mocniej. Dawaj odczuć swojemu pupilowi, że wszystko jest w porządku i to co się dzieje, nie jest niczym złym.
Zajmij go czymś
Co może pomóc? Wspólna zabawa. Stres skutecznie rozładuje duża dawka pozytywnej energii. Wymyśl zabawę, która będzie w pełni angażowała Twojego psa albo kota do całkowitego skupienia na danej czynności. Może to być mata węchowa ze smakołykami, albo tunel z przeszkodami! Ty najlepiej wiesz, co lubi Twój zwierzak.

Zostaw zwierzę w domu
Psy i koty podczas silnego stresu, np. podczas wybuchu petardy mogą ze strachu uciec i zgubić się. To bardzo częsta sytuacja w Sylwestra. Zwierzę w silnym strachu reaguje instynktownie – ucieka, biegnie przed siebie, traci orientację w terenie i gubi się.
Pozwól mu schować się w bezpieczne miejsce
Jeśli Twój zwierzak jest przestraszony i nie chce uczestniczyć w żadnych zabawach, pozwól mu schować się w bezpieczne miejsce. Daj mu swobodę i przestrzeń ale bądź na wyciągnięcie ręki.
Feromony
Możesz zastosować feromony. Będą one jednak skuteczne wtedy, kiedy zaczniesz ich używać kilka tygodni przez Sylwestrem.
Pomoc weterynarza
Jeśli stres jest bardzo silny, poszukaj pomocy u Twojego lekarza weterynarii. Z pewnością dostosuje on odpowiednią dawkę leków i zadba i to, aby Twój zwierzak przeżył tą noc najlepiej jak się da.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj