Fajerwerki – jak pomóc naszemu psu podczas Sylwestra?

Czas czytania: 2 min Twój pies czy kot źle znoszą głośne huki strzałów i petard? Nie wiesz jak mu ulżyć? Oto kilka rad: Zakryj to zło Zasłoń okna, zaciągnij rolety, zapal wszystkie światła, włącz telewizor albo radio z ulubioną muzyką. Takie postępowanie chociaż po części spowoduje, że zagłuszysz to co tak przeraża Twojego czworonożnego przyjaciela […]
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Twój pies czy kot źle znoszą głośne huki strzałów i petard? Nie wiesz jak mu ulżyć? Oto kilka rad:


Zakryj to zło

Zasłoń okna, zaciągnij rolety, zapal wszystkie światła, włącz telewizor albo radio z ulubioną muzyką. Takie postępowanie chociaż po części spowoduje, że zagłuszysz to co tak przeraża Twojego czworonożnego przyjaciela

Nie panikuj

Zwierzęta czują Twój strach. Jeśli widzisz, że pies czy kot bardzo się boją nie reaguj nadmierną czułością. Nie przytulaj zwierzaka, nie głaszcz go, nie pocieszaj. Jeśli będziemy to robić nasz przyjaciel pomyśli, że grozi mu niebezpieczeństwo i będzie bał się jeszcze mocniej. Dawaj odczuć swojemu pupilowi, że wszystko jest w porządku i to co się dzieje, nie jest niczym złym.

Zajmij go czymś

Co może pomóc? Wspólna zabawa. Stres skutecznie rozładuje duża dawka pozytywnej energii. Wymyśl zabawę, która będzie w pełni angażowała Twojego psa albo kota do całkowitego skupienia na danej czynności. Może to być mata węchowa ze smakołykami, albo tunel z przeszkodami! Ty najlepiej wiesz, co lubi Twój zwierzak.



Zostaw zwierzę w domu

Psy i koty podczas silnego stresu, np. podczas wybuchu petardy mogą ze strachu uciec i zgubić się. To bardzo częsta sytuacja w Sylwestra. Zwierzę w silnym strachu reaguje instynktownie – ucieka, biegnie przed siebie, traci orientację w terenie i gubi się.

Pozwól mu schować się w bezpieczne miejsce

Jeśli Twój zwierzak jest przestraszony i nie chce uczestniczyć w żadnych zabawach, pozwól mu schować się w bezpieczne miejsce. Daj mu swobodę i przestrzeń ale bądź na wyciągnięcie ręki.

Feromony

Możesz zastosować feromony. Będą one jednak skuteczne wtedy, kiedy zaczniesz ich używać kilka tygodni przez Sylwestrem.

Pomoc weterynarza

Jeśli stres jest bardzo silny, poszukaj pomocy u Twojego lekarza weterynarii. Z pewnością dostosuje on odpowiednią dawkę leków i zadba i to, aby Twój zwierzak przeżył tą noc najlepiej jak się da.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz