
Feromony u kota – czym są i czy warto je stosować?
Czas czytania: 2 min

Jaką pełnią funkcję?
Feromony to forma komunikacji między kotem a innymi zwierzętami. Są to sygnały przekazywane na zewnątrz organizmu, a pozostawiane, np. poprzez ślinę, czy różne elementy ciała. Pomimo dogłębnej analizy, nigdy nie udało się dotrzeć do jasno określonego celu wytwarzania feromonów. Kocięta, jak na tajemniczych osobników przystało, mają wciąż kilka sekretów pozostawionych do odkrycia.
Gdzie są wydzielane?
Feromony można znaleźć we wspomnianej już ślinie, a także w odchodach. Oprócz tego znajdują się one w okolicach pyska (np. w policzkach), na łapkach, w okolicach ogona, a także w… gruczołach sutkowych.
Jeśli jesteś właścicielem kociaka, to zapewne zdarzyło się, że ocierał się on o Ciebie pyszczkiem. Możesz to uznać jako próbę “oznaczenia” oraz przekazania swoich feromonów. W ten sposób kot próbował stworzyć z Tobą silniejszą więź.
Ciekawym aspektem jest wydzielanie feromonów poprzez gruczoły sutkowe – to doskonale pokazuje, jak genialnie działa koci organizm i że tym sposobem chce dostarczyć maluchom wszystkiego, co najlepsze, w trakcie karmienia ich mlekiem. Udowodniono, że feromony wpływają pozytywnie na układ nerwowy.
Substancja podawana w przypadku problemów behawioralnych
Nasi koci przyjaciele cierpią również na problemy, np. w kwestii radzenia sobie ze stresem. W tym przypadku naprzeciw wychodzą dedykowane feromony, które regulują układ nerwowy. Na rynku znajdziemy aż trzy produkty, które pomogą w odstresowaniu kociaka, a co najciekawsze – jeden z nich został odpowiednikiem feromonów znajdujących się w mleku karmiącej kociej matki.
Jeśli jednak zdecydujemy się na podanie feromonów naszemu pupilowi, to najlepiej przedyskutować to z weterynarzem lub behawiorystą, który podzieli się swoim doświadczeniem i pomoże w jak najlepszej decyzji. Badania pokazują, że produkt ten pomimo najlepszych chęci nie jest w 100% skuteczny. Warto jednak reagować gdy nasz kociak wykazuje złe zachowanie pod względem behawioralnym. Szybka interwencja to klucz do dobrego samopoczucia naszego kociego dziecka.
Pomimo że feromony to wciąż ogromna zagadka do odkrycia (nawet wśród ekspertów!) to jest to temat, któremu warto się przyglądać i mieć go na uwadze. Nic dziwnego, że nasi koci przyjaciele owiani nutką tajemniczości wciąż potrafią zaskoczyć. A może jest coś jeszcze, czego o nich nie wiemy? Niech życie nas zaskoczy!
Wybrane dla Ciebie
Czy królik tęskni?
Większość szczęśliwych posiadaczy królików nie może towarzyszyć im przez długi czas z uwagi na liczne obowiązki poza domem. W tym czasie uszak pozostaje sam. Czy tęskni?
czytajWaleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.