Feromony u kota – czym są i czy warto je stosować?

Życie naszych kocich przyjaciół toczy się wokół wytwarzanych feromonów. Jest to dla nich bardzo istotne źródło komunikacji. Pomimo że dla nas niewyczuwalne, to są wydzielane z wielu miejsc w ciele kota. Istnieją także dedykowane feromony, które można podawać mruczkom, np. w przypadku problemów behawioralnych. Jednak czy na pewno warto po nie sięgnąć? O tym dziś opowiemy.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 2 min

Jaką pełnią funkcję?

Feromony to forma komunikacji między kotem a innymi zwierzętami. Są to sygnały przekazywane na zewnątrz organizmu, a pozostawiane, np. poprzez ślinę, czy różne elementy ciała. Pomimo dogłębnej analizy, nigdy nie udało się dotrzeć do jasno określonego celu wytwarzania feromonów. Kocięta, jak na tajemniczych osobników przystało, mają wciąż kilka sekretów pozostawionych do odkrycia.

Gdzie są wydzielane?

Feromony można znaleźć we wspomnianej już ślinie, a także w odchodach. Oprócz tego znajdują się one w okolicach pyska (np. w policzkach), na łapkach, w okolicach ogona, a także w… gruczołach sutkowych.

Jeśli jesteś właścicielem kociaka, to zapewne zdarzyło się, że ocierał się on o Ciebie pyszczkiem. Możesz to uznać jako próbę “oznaczenia” oraz przekazania swoich feromonów. W ten sposób kot próbował stworzyć z Tobą silniejszą więź.

Ciekawym aspektem jest wydzielanie feromonów poprzez gruczoły sutkowe – to doskonale pokazuje, jak genialnie działa koci organizm i że tym sposobem chce dostarczyć maluchom wszystkiego, co najlepsze, w trakcie karmienia ich mlekiem. Udowodniono, że feromony wpływają pozytywnie na układ nerwowy. 

Substancja podawana w przypadku problemów behawioralnych

Nasi koci przyjaciele cierpią również na problemy, np. w kwestii radzenia sobie ze stresem. W tym przypadku naprzeciw wychodzą dedykowane feromony, które regulują układ nerwowy. Na rynku znajdziemy aż trzy produkty, które pomogą w odstresowaniu kociaka, a co najciekawsze – jeden z nich został odpowiednikiem feromonów znajdujących się w mleku karmiącej kociej matki.

Jeśli jednak zdecydujemy się na podanie feromonów naszemu pupilowi, to najlepiej przedyskutować to z weterynarzem lub behawiorystą, który podzieli się swoim doświadczeniem i pomoże w jak najlepszej decyzji. Badania pokazują, że produkt ten pomimo najlepszych chęci nie jest w 100% skuteczny. Warto jednak reagować gdy nasz kociak wykazuje złe zachowanie pod względem behawioralnym. Szybka interwencja to klucz do dobrego samopoczucia naszego kociego dziecka.

Pomimo że feromony to wciąż ogromna zagadka do odkrycia (nawet wśród ekspertów!) to jest to temat, któremu warto się przyglądać i mieć go na uwadze. Nic dziwnego, że nasi koci przyjaciele owiani nutką tajemniczości wciąż potrafią zaskoczyć. A może jest coś jeszcze, czego o nich nie wiemy? Niech życie nas zaskoczy!

Wybrane dla Ciebie

Najbardziej inteligentne zwierzęta świata – ranking i przykłady

Inteligencja w królestwie zwierząt manifestuje się na wiele poziomów. To fascynujący temat, który od lat budzi zainteresowanie naukowców. Czym jest inteligencja?

czytaj

Ślimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?

Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.

czytaj

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz