Feromony u kota – czym są i czy warto je stosować?
Czas czytania: 2 min
Jaką pełnią funkcję?
Feromony to forma komunikacji między kotem a innymi zwierzętami. Są to sygnały przekazywane na zewnątrz organizmu, a pozostawiane, np. poprzez ślinę, czy różne elementy ciała. Pomimo dogłębnej analizy, nigdy nie udało się dotrzeć do jasno określonego celu wytwarzania feromonów. Kocięta, jak na tajemniczych osobników przystało, mają wciąż kilka sekretów pozostawionych do odkrycia.
Gdzie są wydzielane?
Feromony można znaleźć we wspomnianej już ślinie, a także w odchodach. Oprócz tego znajdują się one w okolicach pyska (np. w policzkach), na łapkach, w okolicach ogona, a także w… gruczołach sutkowych.
Jeśli jesteś właścicielem kociaka, to zapewne zdarzyło się, że ocierał się on o Ciebie pyszczkiem. Możesz to uznać jako próbę “oznaczenia” oraz przekazania swoich feromonów. W ten sposób kot próbował stworzyć z Tobą silniejszą więź.
Ciekawym aspektem jest wydzielanie feromonów poprzez gruczoły sutkowe – to doskonale pokazuje, jak genialnie działa koci organizm i że tym sposobem chce dostarczyć maluchom wszystkiego, co najlepsze, w trakcie karmienia ich mlekiem. Udowodniono, że feromony wpływają pozytywnie na układ nerwowy.
Substancja podawana w przypadku problemów behawioralnych
Nasi koci przyjaciele cierpią również na problemy, np. w kwestii radzenia sobie ze stresem. W tym przypadku naprzeciw wychodzą dedykowane feromony, które regulują układ nerwowy. Na rynku znajdziemy aż trzy produkty, które pomogą w odstresowaniu kociaka, a co najciekawsze – jeden z nich został odpowiednikiem feromonów znajdujących się w mleku karmiącej kociej matki.
Jeśli jednak zdecydujemy się na podanie feromonów naszemu pupilowi, to najlepiej przedyskutować to z weterynarzem lub behawiorystą, który podzieli się swoim doświadczeniem i pomoże w jak najlepszej decyzji. Badania pokazują, że produkt ten pomimo najlepszych chęci nie jest w 100% skuteczny. Warto jednak reagować gdy nasz kociak wykazuje złe zachowanie pod względem behawioralnym. Szybka interwencja to klucz do dobrego samopoczucia naszego kociego dziecka.
Pomimo że feromony to wciąż ogromna zagadka do odkrycia (nawet wśród ekspertów!) to jest to temat, któremu warto się przyglądać i mieć go na uwadze. Nic dziwnego, że nasi koci przyjaciele owiani nutką tajemniczości wciąż potrafią zaskoczyć. A może jest coś jeszcze, czego o nich nie wiemy? Niech życie nas zaskoczy!
Wybrane dla Ciebie
Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?
Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.
czytajJakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytaj