Feromony u kota – czym są i czy warto je stosować?

Życie naszych kocich przyjaciół toczy się wokół wytwarzanych feromonów. Jest to dla nich bardzo istotne źródło komunikacji. Pomimo że dla nas niewyczuwalne, to są wydzielane z wielu miejsc w ciele kota. Istnieją także dedykowane feromony, które można podawać mruczkom, np. w przypadku problemów behawioralnych. Jednak czy na pewno warto po nie sięgnąć? O tym dziś opowiemy.
AUTOR: Sara Migaj

Jaką pełnią funkcję?

Feromony to forma komunikacji między kotem a innymi zwierzętami. Są to sygnały przekazywane na zewnątrz organizmu, a pozostawiane, np. poprzez ślinę, czy różne elementy ciała. Pomimo dogłębnej analizy, nigdy nie udało się dotrzeć do jasno określonego celu wytwarzania feromonów. Kocięta, jak na tajemniczych osobników przystało, mają wciąż kilka sekretów pozostawionych do odkrycia.

Gdzie są wydzielane?

Feromony można znaleźć we wspomnianej już ślinie, a także w odchodach. Oprócz tego znajdują się one w okolicach pyska (np. w policzkach), na łapkach, w okolicach ogona, a także w… gruczołach sutkowych.

Jeśli jesteś właścicielem kociaka, to zapewne zdarzyło się, że ocierał się on o Ciebie pyszczkiem. Możesz to uznać jako próbę “oznaczenia” oraz przekazania swoich feromonów. W ten sposób kot próbował stworzyć z Tobą silniejszą więź.

Ciekawym aspektem jest wydzielanie feromonów poprzez gruczoły sutkowe – to doskonale pokazuje, jak genialnie działa koci organizm i że tym sposobem chce dostarczyć maluchom wszystkiego, co najlepsze, w trakcie karmienia ich mlekiem. Udowodniono, że feromony wpływają pozytywnie na układ nerwowy. 

Substancja podawana w przypadku problemów behawioralnych

Nasi koci przyjaciele cierpią również na problemy, np. w kwestii radzenia sobie ze stresem. W tym przypadku naprzeciw wychodzą dedykowane feromony, które regulują układ nerwowy. Na rynku znajdziemy aż trzy produkty, które pomogą w odstresowaniu kociaka, a co najciekawsze – jeden z nich został odpowiednikiem feromonów znajdujących się w mleku karmiącej kociej matki.

Jeśli jednak zdecydujemy się na podanie feromonów naszemu pupilowi, to najlepiej przedyskutować to z weterynarzem lub behawiorystą, który podzieli się swoim doświadczeniem i pomoże w jak najlepszej decyzji. Badania pokazują, że produkt ten pomimo najlepszych chęci nie jest w 100% skuteczny. Warto jednak reagować gdy nasz kociak wykazuje złe zachowanie pod względem behawioralnym. Szybka interwencja to klucz do dobrego samopoczucia naszego kociego dziecka.

Pomimo że feromony to wciąż ogromna zagadka do odkrycia (nawet wśród ekspertów!) to jest to temat, któremu warto się przyglądać i mieć go na uwadze. Nic dziwnego, że nasi koci przyjaciele owiani nutką tajemniczości wciąż potrafią zaskoczyć. A może jest coś jeszcze, czego o nich nie wiemy? Niech życie nas zaskoczy!

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz