Fitoterapia – czym jest?

Fitoterapia może stać się czymś, o czym będziemy sporo słyszeć w najbliższych latach. Pomimo że ten termin dla wielu z nas może brzmieć jak zagadka, to po zagłębieniu się w temat okazuje się, że jest on nam całkiem bliski. Fitoterapia to nic innego, jak leczenie… ziołami. Jest to metoda stosowana od wielu stuleci przez naszych przodków, a jak się okazuje, wykracza ona poza granice ludzkie, bowiem można stosować ją także u zwierząt.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Fitoterapia – jest z nami od zawsze

Leczenie ziołami było tak naprawdę pierwszym ratunkiem dla ludzkości. W momencie, gdy nie było dostępu do jakichkolwiek leków, to właśnie różne roślinne specjały pomogły przetrwać naszym przodkom i stawiać czoło nawet najbardziej niebezpiecznym chorobom.

Oczywiście cała ta “magia” roślin nie była uprawiana na chybił-trafił, ponieważ starożytni Grecy opierali swoje lecznicze mikstury na książce zawierającej opisy wszystkich roślin i ich właściwości. To właśnie tym eksperymentom zawdzięczamy rozwój medycyny i tak szeroki dostęp do leków.

Fitoterapia w ostatnim czasie jednak zyskała spore zainteresowanie, a wynika to z tego, że uważana jest ona za medycynę niekonwencjonalną i co najważniejsze – naturalną, nieprzetworzoną.

W związku z powyższym, tematem zainteresowali się nie tylko ludzie z własnych pobudek, ale także w celu ewentualnego wspomagania swoich pupili, jeśli zajdzie taka potrzeba.


Czy zwierzęta mogą stosować fitoterapię?

Obserwatorzy wolnożyjących dzikich zwierząt zauważyli, że one instynktownie sięgają po poszczególne roślinny, gdy dopadają je poszczególne infekcje, czy też dolegliwości. Co więcej, rzadko zdarzały się przypadki, by zwierzę w ten sposób siebie otruło – wręcz przeciwnie, w ten sposób doprowadziło do pełnego powrotu do zdrowia.

Czy w takim razie zwierzę domowe może być leczone tą metodą?

Żyjemy w czasach, kiedy mało tematów stanowi dla nas zagadkę. Weterynaria jest na tyle rozwinięta, że fizjologia psa nie skrywa przed lekarzami żadnych tajemnic. Dzięki temu, po przeprowadzeniu stosownych badań i namierzeniu problemu o wiele łatwiej podjąć się medycyny niekonwencjonalnej, kiedy to dokładnie wiemy gdzie szukać problemu i jaka roślina przyniesie nam ku temu rozwiązanie.

Co ważne, absolutnie nie powinniśmy działać na własną rękę. Istnieje szereg roślin, które mogą okazać się dla naszego pupila po prostu toksyczne. Stąd też popularność zyskują fitoterapeuci, którzy po otrzymaniu konkretnych badań są w stanie dobrać bezpieczny lek dla naszego zwierzaka – bez obawy o skutki uboczne.

Pamiętajmy o tym, by w każdym przypadku przede wszystkim słuchać lekarzy, którzy doskonale znają się na swoim fachu i chcą tego, co najlepsze dla naszych zwierzaków. Odradzamy eksperymentowania, które może okazać się przykre w skutkach.

Warto wiedzieć, że fitoterapia sprawdza się nie tylko w kwestiach chorób fizycznych, ale także przy problemach behawioralnych. Wszystko wskazuje na to, że jest to temat, który zdecydowanie warto obserwować, a może i nawet wdrożyć w swoją codzienność.

Wybrane dla Ciebie

5 najczęstszych chorób u psów rasy golden retriever

Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Są kojarzone jako psy bardzo rodzinne i znane ze swojej przyjaznej natury, inteligencji, zdolności do pracy jako psy terapeutyczne, a nawet jako psy przewodnicy dla osób niewidomych.

czytaj

Czym różni się królik od gryzonia?

Zwyczajowo mówiąc o gryzoniach mamy na myśli gatunki takie jak myszy, szczury, chomiki, świnki morskie i króliki. Nawet sklepy zoologiczne, oferując produkty dla tych gatunków, często posługują się wspólną kategorią „gryzonie”. Mało kto zdaje sobie sprawę, że podział ten jest błędny z zoologicznego punktu widzenia, a przeświadczenie to jest tak rozpowszechnione, że trudno znaleźć osoby, które zdawałyby sobie z niego sprawę.

czytaj

Gdzie kupić papugę?

Zakup papugi to ważna decyzja, która wymaga starannego rozważenia różnych opcji. Papugi żyją średnio kilkadziesiąt lat, dlatego decydując się na papugę musimy wiedzieć, że nie każda opcja będzie odpowiednia. Istnieje kilka miejsc, gdzie można kupić papugę, a każde z nich ma swoje zalety i wady.

czytaj

Jak pomóc kotu w walce z lękiem i stresem?

Stereotypowo koty to odważne, aktywne drapieżniki. Jednakże nawet najodważniejsi łowcy, czasem zmagają się ze stresem i lękiem. Odbija się to niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu naszego zwierzęcia, a czasem skutki odczuwają także opiekunowie. Jak więc pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom w takich chwilach?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz