
Fontanna dla kota – hit czy mit
Czas czytania: 3 min

Woda w diecie kota
Niestety brak większego zainteresowania wodą nie zmiania faktu, że woda jest bardzo ważnym elementem kociej diety. Powszechnie wiadomo, że najsłabszym ogniwem kociej anatomii są nerki, a zbyt mała ilość wody może doprowadzić właśnie do problemów z układem moczowym.
Jak zachęcić kota do picia wody?
Chyba śmiało można stwierdzić, że większość kotów preferuje wodę cieknącą, zamiast stojącej. Pewnie niektórym udało się zaobserwować kota, który pije wodę z cieknącego kranu. Nie bez znaczenie jest także lokalizacja. Odnośnie lokalizacji takie same zasady dotyczą misek z wodą, jak fontanny, ale najważniejsza zasada to daleko od kuwety i nie przy jedzeniu, kot w naturze nigdy nie wypróżnia się obok źródła wody z której pije, tak samo nie je w tym samym miejscu co pije. Woda powinna być dostępna w kilku lokalizacjach, dlatego decydując się na fontannę nie rezygnujmy z dodatkowych misek z wodą.
Fontanny dostępne na rynku
Na rynku pojawia się coraz więcej fontann, dzięki czemu mamy coraz większy wybór i możemy wybrać fontannę niemalże idealną. Jeżeli chodzi o sprawy techniczne to warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: materiał z jakiego jest wykonana, głośność pompy, czyli poziom hałasu jaki wytwarza, łatwość montaż i czyszczenia. Wydaje się zatem, że wygląd wizualny powinien zostać na ostatnim miejscu, aczkolwiek też jest ważny.
W sklepach zoologicznych dostępne są fontanny ceramiczne i plastikowe. Niestety większośc fontann wymaga regularnego wymieniania filtrów co podnosi koszty eksploatacji, choć istnieją fontanny, które filtra nie wymagają – jest to ciekawe i ekologiczne rozwiązanie. Niektóre.
Utrzymanie w czystości fontanny ceramicznej jest łatwiejsze niż plastikowej, dodatkowo niektóre fontanny ceramiczne można myć w zmywarce. Problemem w fontannach z plastiku są mikro szczeliny i zadrapania w których mogą rozwijać się bakterie.

Jaką fontannę wybrać?
Szeroka oferta fontann sprawia, że kiedy stajemy przed wyborem fontanny dla naszego kota często nie wiemy na co się zdecydować. W takich przypadkach zawsze doradzam, aby obserwować kota i wybrać fontannę, która będzie dopasowana do jego preferencji kota. Jedne koty przepadają za fontannami przypominającymi źródełko, w których nic nie cieknie i wystarcza im ruszająca się tafla wody, inne preferują fontanny w których woda spływa. Naszym celem jest zwiększenie pobierania wody przez kota, dlatego wybierzmy fontannę, która najskuteczniej pomoże nam osiągnąć ten cel.
Niezależnie od ostatecznego wyboru pamiętajmy o regularnej wymianie wody i nie podawaniu kotom wody mineralnej przeznaczonej dla ludzi
Fontanna – hit czy mit?
Fontanna to nie tylko gadżet, a produkt, który podnosi dobrostan kota i ma realny wpływ na jego zdrowie. Fontanna to ruch na który wyczulony jest kot jako łowca, dlatego płynąca się woda wzbudza zainteresowanie i zachęca do picia. Jeżeli jednak nie chcemy inwestować w fontannę, a zależy nam, aby nasz kota zwiększył pobieranie wody warto postawić w mieszkaniu kilka dodatkowych misek, w różnych lokalizacjach.
FONTANNA DLA KOTA TO HIT !
Wybrane dla Ciebie
Czy królik tęskni?
Większość szczęśliwych posiadaczy królików nie może towarzyszyć im przez długi czas z uwagi na liczne obowiązki poza domem. W tym czasie uszak pozostaje sam. Czy tęskni?
czytajWaleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.