Hand made – zabawki dla naszych pupili część II

Prezentujemy Wam II część pomysłów na własnoręczne stworzenie unikatowych zabawek dla kotów i psów! Pamiętaj trochę kreatywności i zużytych materiałów może okazać się przydatne do zrobienia super zabawki dla Twojego pupila, która zapewni mu godziny świetnej zabawy!
AUTOR: Anna Siennicka

Prostą zabawkę dla kota jesteśmy w stanie zrobić z korka od wina. W górę korka wbijamy kilka piórek i podrzucamy kotu do zabawy. Jeżeli nasz kot nie jest wymagający i lubi proste zabawki ta również na pewno go zainteresuje. Podobnie niewielką zabawkę możemy stworzyć wykorzystując gumkę do włosów i kawałki materiału obcięte, np. ze starego koca. Materiał tniemy na wąskie kawałki i zawiązujemy kolejno koło siebie na gumce tworząc coś na kształt słońca. Tego typu zabawki możemy wykorzystać samodzielnie lub jako końcówkę wędki mocując je na końcu sznurka. Bardzo prostą zabawkę zajmującą koty wykonamy z… węzełka. Niezbyt długi, ale szeroki kawałek materiału zawiązujemy w węzeł, umieszczając w środku powstającego węzła kocimiętkę albo kawałek korzenia kozłka lekarskiego (tzw. waleriana). Ze względu na zawartość zabawka bardzo zainteresuje koty, jednocześnie lepiej używać jej do zabawy w ciągu dnia żeby nie pobudzać kota nadmiernie wieczorami.

Koty kochają pudełka! Możemy je wykorzystać nie tylko jako kryjówkę ale i podstawę zabawki. Do pudełka po butach wrzucamy kilka smakołyków, dla utrudnienia możemy też wrzucić kilka niedużych piłeczek. W przykrywce pudełka wycinamy otwory – na tyle duże żeby kot swobodnie mógł włożyć i wyciągnąć łapę i jednocześnie na tyle małe żeby nie był w nie wstanie włożyć w nie głowy. Podobne wycięcie potrzebne będzie też na boku pudełka blisko dna, tak, żeby kot przepychając smakołyki po dnie był je w stanie wyciągnąć. Podsuwamy pudełko kotu i obserwujemy jak „łowi” smakołyki. Pudełka możemy również wykorzystać jako podstawę zabawek dla psów. Do środka wrzucamy piłki lub ścinki materiału a pomiędzy nie kilka smakołyków.  Zadaniem psa będzie odnalezienie wszystkich ukrytych w pudełku smaczków.

Zabawkę która mocno zaangażuje psa czy kota ale też będzie wymagała od nas trochę większych nakładów pracy zrobimy z rurki PCV. Poza kawałkiem rury będzie nam również potrzebna wiertarka i dwie zaślepki do rurki. Na różnych wysokościach i różnych, losowych odległościach od siebie nawiercamy w rurce otwory (dopasowane wielkością do smakołyków jakimi dysponujemy – muszą się swobodnie wysypywać). Zaślepką zatykamy rurkę z jednej strony, wsypujemy smakołyki i tak samo zatykamy rurkę z drugiej strony. Rurka w trakcie turlania będzie gubić smakołyki. Jeśli odpowiednio dobierzemy rozmiar zabawka będzie odpowiednia nie tylko dla psa czy kota ale też dla mniejszych zwierząt takich jak króliki czy fretki. Dobrą bazą do wykonania zabawki wypełnianej jedzeniem jest też plastikowa butelka. Podobnie jak w rurce wycinamy lub wywiercamy otwory, do środka wsypujemy trochę suchej karmy lub kawałków suszonego mięsa. Ze względu na rozmiar i dźwięki które może wydawać butelka będzie to jednak zabawka dla większych i mało płochliwych zwierzaków. Poza tworzeniem zabawek od podstaw możemy też „odnowić” zabawki które nasz zwierzak już posiada.

Polarowy szarpak opisany w części I możemy wzbogacić o piłkę, gumową zabawkę lub kawałek futerka. Ażurową piłkę możemy wypełnić paskami materiału pomiędzy które powciskamy smakołyki. Taka zabawka zajmie psa na trochę dłużej niż zwykłą piłka, będzie musiał się napracować żeby wyciągając kolejne kawałki materiału dostać się do jedzenia.

Bez względu na to, którą zabawkę zdecydujecie się wykonać to zabawa powinna odbywać się pod kontrolą opiekuna. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy nasz zwierzak nie zechce połknąć kawałka materiału czy sznurka oderwanego od zabawki, a taka sytuacja niestety może skończyć się interwencją chirurgiczną.

Wybane dla Ciebie

Rasy psów: Berneński Pies Pasterski

Pies, który będzie Twoim przyjacielem – to cecha, której poszukuje każdy, rozglądający się za swoim własnym czworonożnym pupilem. Rasa, o której dzisiaj powiemy nieco więcej, charakteryzuje się m.in. tym, że szybko przywiązuje się do drugiego człowieka – tego dorosłego, jak i tego, który stawia dopiero swoje pierwsze kroki na tym świecie – jednak to nie wszystko, co wyróżnia te piękne stworzenia!

czytaj

Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Do niedawna opieką nad zwierzętami zajmowały się osoby uczące się bądź studiujące traktując to jako formę dodatkowego zajęcia. Dzisiaj petsitter jest zawodem, którym zajmują się osoby profesjonalnie do tego przygotowane. Często są to osoby które poza petsittingiem są behawiorystami, technikami weterynarii czy zootechnikami.

czytaj

Bąblowica – niebezpieczna choroba

Bąblowica, to zoonoza, którą człowiek może zarazić się od zwierzęcia. Chorobę tą powodują larwy tasiemca: Echinococcus granulosus oraz Echinococcus multilocularis. Jest to niebezpieczna choroba, które może być utajona nawet kilkanaście lat.

czytaj

Rasy psów: Mops

Czy wiecie, że za hodowlę psów tej rasy poza Chińskim Pałacem Cesarskim groziła kara śmierci, a do dziś są kraje które zakazują ich hodowli. Z jednej strony nieduży, uroczy, wesoły pies z drugiej stworzenie z poważnymi problemami z oddychaniem Jakie naprawdę są mopsy i na co się przygotować decydując się akurat na tę rasę?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz