Hard Dog Race

Hard Dog Race jest niezwykłym biegiem z przeszkodami, w którym pies w parze z właścicielem musi pokonać specjalnie przygotowaną trasę składającą się z wzniesień: wodnych, błotnych i specjalnie skonstruowanych przeszkód. W trakcie HDR, nie tylko konkuruje się z czasem, trzeba pokonać trudne przeszkody, upór psa oraz własne słabości. Zmęczenie mija po przekroczeniu linii mety, a pojawia się szczęście i duma – duma z samego siebie i ze swojego psa, czyli twardego duetu. Odpowiedzi na pytania udzieliła Kornelia Radzikowska - Dyrektor Regionalna HDR w Polsce i Czechach, związana z zawodami HDR od początku ich istnienia. Miłośniczka zwierząt, zajmująca się organizacją wydarzeń kulturalnych i sportowych od 15 lat.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 5 min

Co wyróżnia zawody Hard Dog Race od innych?

Hasłem zawodów jest „sześć nóg, dwa serca, jedno zwycięstwo”. To nie tylko wyzwanie dla człowieka i jego psa, to wyzwanie dla nich jako drużyny! HDR to coś więcej niż zwykłe zawody. To styl życia, to niezapomniane przeżycie, które sprawia, że pies i jego właściciel stają się watahą, jednością, drużyną.

Kto był pomysłodawcą tych zawodów i od kiedy one funkcjonują?

Pomysłodawcą i założycielem Hard Dog Race jest András Púza. Świat psów zauroczył go 30 lat temu. W czasie swojej misji w Afganistanie jako przewodnik psa-sapera zrozumiał, co znaczy współpracować z psem w warunkach ekstremalnych. Regularnie bierze udział w biegach z przeszkodami. Od ponad 20 lat trenuje sztuki walki. Z takim zapleczem pomysł stworzenia zawodów Hard Dog Race był praktycznie czymś naturalnych. Natomiast, aby z pomysłu powstał biznesplan i dobrze zorganizowana impreza potrzebował zespołu specjalistów. Siedem lat istnienia zawodów są dowodem na wypełnienie przez HDR niszy OCR, zarówno w Polsce jak i reszcie Europy. Pierwsze zawody HDR odbyły się jesienią 2016 rok na Węgrzech i wtedy na linii startu stanęło 180 odważnych par. W kolejnym roku zawody odbyły się zarówno na Węgrzech i po raz pierwszy w Polsce, w Dąbrowie Górniczej. Obecnie zawody odbywają się w czterech europejskich krajach: na Węgrzech, w Polsce, Czechach i Niemczech. Rozwój marki zakłada wprowadzenie zawodów w innych krajach w Europie, a docelowo również w Ameryce Północnej i Azji.  

Jak wyglądają trasy na takich zawodach?

Trasy są zróżnicowane i zależą od miejsca przeprowadzania zawodów. Każda lokalizacja ma swoją charakterystykę. W Polsce były już: tor motocrossowy z olbrzymią ilością błota. Góra Kamieńsk –i super podbieg, ale i tereny leśne, malownicza Farma Makedońskich, OSiR Wawrzkowizna, jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej i Leśny Park Myślęcinek w Bydgoszczy. Przeszkody na każdych zawodach są zróżnicowane: pochylne, schody, tunele do agility, poducha, po której trzeba przebiec, dużo przeszkód wodnych i błotnych i itp.. Zawody HDR odbywają się w trzech konkurencjach:

  1. NJR – Not Just Run – Bieg przełajowy z psem na dystansie 6 kilometrów, któremu przyświeca szczytny cel, ponieważ jest to bieg charytatywny, w ramach którego każdego roku wspieramy wybraną organizację / fundację non profit, albo inną ważną inicjatywę. W tych zawodach mogą brać udział osoby od 12 roku życia.
  2. Base – 6 kilometrów, 16 przeszkód, niezapomniane przeżycia, wspaniałe towarzystwo, bo przecież biegniesz razem ze swoim psem, świetna impreza, wyzwanie i oczywiście duma u mety – tego możesz spodziewać się na zawodach. W tych zawodach mogą brać udział osoby od 14 roku życia.
  3. Wild – 12 kilometrów, 22 przeszkody dla zagorzałych fanów wyzwań, którzy chcą sprawdzić się w jeszcze dzikszych okolicznościach i wystawić na próbę swoją wolę walki! W tych zawodach mogą brać udział osoby od 18 roku życia.

Jakie warunki musi spełnić pies aby wystartować w zawodach? Czy można startować w kilka osób?

W każdej konkurencji zawodów HDR mogą brać udział psy, niezależnie od rasy, które skończyły pierwszy rok życia oraz mają wymagane szczepienia i są odrobaczone. W zawodach HDR można wystartować indywidualnie (człowiek + pies), drużynowo (6 osób i 4-6 psów) oraz nowość, w opcji 3in1, czyli dwie osoby z jednym psem. Organizatorzy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich zawodników i od zeszłego roku można wystartować w zawodach razem ze swoim partnerem, żoną, mężem, przyjacielem, przyjaciółką, synem lub córką wraz z jednym psem!

Kiedy odbywają się zawody?

W 2023 roku zawody w Polsce planowane są na południu Polski późną wiosną oraz na północy jesienią. Lokalizacje są jeszcze w fazie ustalania. Zapisać się można przez stronę zawodów https://harddograce.pl/zgloszenie/ na 2-3 miesiące przed planowaną datą HDR. Dodatkowo można zapisać się na miejscu zawodów w dniu ich organizacji.

Czy na zawodach można coś wygrać?

Każdy z zawodników po przekroczeniu mety otrzymuje od organizatorów: po medalu dla człowieka i dla psa, koszulkę biegową oraz zestaw prezentów od partnerów i sponsorów. Nagrody główne dla wygranych (pierwsze trzy miejsca) wręczane są wśród kobiet, mężczyzn oraz drużyn 6-osobowych. Wśród nagród głównych znajdują się duże worki z karmą dla psów, vouchery na zakupy w sklepie zoologicznym, vouchery na sprzęt do biegania z psem itp.

Czy można dołączyć do watahy?

Wataha HDR jest wspólnotą ludzi, którzy lubią sportowy tryb życia i biorą aktywny udział w rozmaitych wydarzeniach sportowych oraz wspólnych treningach. Istnieją zarówno Watahy związane z konkretnymi miastami, jak i te zrzeszające właścicieli psów tej samej rasy. Aby dołączyć do Watahy wystarczy odezwać się do niech na ich funpage’u na Facebook’u. Linki do stron Watah można znaleźć tutaj: https://harddograce.pl/hdr-falka/. Można również założyć własną Watahę związaną z nową rasą lub miastem, którego nie ma jeszcze na liście. Aby to zrobić należy odezwać się do organizatorów pod adresem infopl@harddograce.pl.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz