Higiena jamy ustnej u pupili

Koty mają 26 zębów mlecznych które pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia wymieniają na 30 zębów stałych. W przypadku psów 28 zębów mlecznych zostaje wymienionych na 42 żeby stałe pomiędzy trzecim a dziewiątym miesiącem życia.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Auć!

W przypadku psów zdecydowanie częściej niż u kotów pojawiają się problemy z wymianą uzębienia. Mamy wówczas doczynienia z tak zwanymi przetrwałymi zębami mlecznymi. Są one o tyle niebezpieczne, że mogą utrudniać prawidłowy wzrostu zębów stałych a rosnąć równolegle z nimi sprzyjają odkładaniu się resztek jedzenia i powstawania stanów zapalnych przyzębia. Jeśli zauważymy u naszego psiaka podwójne kły lub inne zęby skonsultujmy to z lekarzem weterynarii.

Płytka nazębna to resztki pożywienia, ślina i bakterie bytujące w jamie ustnej. Zaczyna się ona odkładać już po mniej więcej dobie, a po kilku dniach ulega mineralizacji co jest podstawą do powstawania kamienia nazębnego którego usunięcie domowymi metodami jest w zasadzie niemożliwe. Najlepiej jest więc zapobiegać tworzeniu się kamienia.

Do lekarza!

Jeżeli u naszego zwierzaka zauważymy nadmierną płytkę nazębną lub zaawansowany już kamień nazębny powinniśmy się zgłosić do lekarza weterynarii. Symptomami które mogą sugerować, że z jama ustna naszego zwierzaka coś się dzieje może być nieprzyjemny zapach z pyszczka, pocieranie pyska łapami lub ocieranie go o przedmioty a także niechęć do gryzienia twardszego pożywienia i preferowanie miękkiej karmy, nawet jeśli to tej pory nasz psiak czy kot jadły wyłącznie suchą. Jeżeli zauważymy któreś z wymienionych zachowań skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, być może konieczny będzie zabieg sanacji jamy ustnej czyli dokładnego badania stomatologicznego wykonanego pod narkoza i oczyszczenia powierzchni zębów (także poniżej linii dziąsła) skalerem ultradźwiękowym. Powinno również zostać wykonane zdjęcie RTG pomagające ocenić stan korzeni zębowych, a także sprawdzić czy w obrębie dziąseł nie ma żadnych ciał obcych. Po zabiegu oczyszczania poleruje się szkliwo które staje się gładkie co opóźnia proces zbierania się płytki nazębnej.

Mitem jest więc, że sanacja przyspiesza proces odkładania się kamienia nazębnego. Proces ten postępuje jeżeli nie zachowujemy prawidłowej higieny jamy ustnej naszego zwierzęcia.

Może preparaty?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów pomagających w zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zarówno klasyczne pasty służące do mycia szczoteczką jak i enzymatyczne pomagające rozpuszczać płytkę nazębną dzięki działaniu enzymów. Chusteczki do przecierania zębów i dziąseł, a także płyny lub proszki które możemy dodawać do wody podawanej zwierzęciu. Niezależnie od tego jaki typ preparatu wybierzemy najważniejsza jest systematyczność, bez niej nie osiągniemy zadowalającego rezultatu.

W usuwaniu płytki nazębnej pomaga żucie. Wszystkie smakołyki wymagające od zwierzęcia długotrwałego, intensywnego żucia takie jak żwacze wołowe, kawałki suszonego mięsa i skór wspomagają zachowanie zdrowych zębów i dziąseł. Dodatkowo co jakiś czas można podawać kawałki surowego mięsa, najlepiej takiego poprzerastanego sporą ilością tkanki łącznej którego zwierzak nie będzie mógł zjeść w kilku kęsach.

A u kotów?

W przypadku kotów jako narzędzie wspomagające oczyszczanie zębów znakomicie sprawdzają się patyczki matatabi. Dzięki olejkom wydzielanym przez drewno zachęcają koty do intensywnej zabawy a gryzienie drewna pomaga w ścieraniu płytki nazębnej.

Zabawki zachęcające do żucia jak gryzaki z różnego rodzaju wypustkami czy sznury również mogą wspomóc mechaniczne ścierania płytki nazębnej ale nie zastąpią pełnej pielęgnacji jamy ustnej.

Pamiętajmy o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Choroby zębów i przyzębia są dla zwierząt bardzo bolesne i znaczącą obniżają komfort życia.

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz