Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kotów na tle stresowym

Koci układ moczowy jest dość wrażliwy i choroby z nim związane są kolejną częstą przyczyną wizyt w gabinetach weterynaryjnych. Idiopatyczne lub nazywane zamiennie śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego (FIC) również należy do coraz częstszych przypadłości występujących u kotów, zwłaszcza młodych lub w średnim wieku, zwykle niewychodzących. Patogeneza FIC wciąż jest niezrozumiała i nie do końca poznana, przez to jest to przypadłość dość problematyczna. Na pierwszy rzut oka widząc kota mającego problemy z układem moczowym w pierwszej kolejności zwykle myśli się o bakteriach. Jednak może się zdarzyć, że badania laboratoryjne są wręcz książkowe, a mimo to kot zmaga się z zapaleniem pęcherza. Wtedy często mówimy o idiopatycznym zapaleniu pęcherza.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Jak rozwija się FIC?

Czynnikami predysponującymi do rozwoju FIC są: brak aktywności, nadwaga i otyłość, życie w grupie i przede wszystkim narażenie na stres. FIC dotyczy zarówno samic, jak i samców, choć istnieją przesłanki mówiące o tym, że bardziej narażone są kastrowane samce. Niestety aktualnie nie da się określić, dlaczego u jednych osobników rozwija się FIC, a u drugich nie. W przypadku rozwoju idiopatycznego zapalenia pęcherza jak już wyżej wspomniano, ogromną rolę odgrywa stres. U wielu osobników epizody choroby są wywoływane przez stresujące dla nich wydarzenia. Koty uwielbiają rutynę, tak naprawdę każda zmiana może być dla nich stresująca. Stres mogą powodować konflikty z pozostałymi zwierzętami, zbyt mała kuweta lub zbyt mała ich ilość, nuda, brak miejsca do odpoczynku, przeprowadzka, ból (trzeba pamiętać, że koty są świetne w ukrywaniu bólu), hałas, goście. Koty to zwierzęta, które czują się dobrze, gdy mają poczucie kontroli nad swoim otoczeniem.

Objawy

U kotów z idiopatycznym zapaleniem pęcherza obserwuje się objawy, które są charakterystyczne dla wielu innych chorób dolnych dróg moczowych: oddawanie moczu poza kuwetą, częste oddawanie niewielkich ilości moczu, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, wokalizacja podczas mikcji, krwiomocz, nadmierne wylizywanie okolic brzucha i cewki moczowej. Kot może przyjmować też charakterystyczną spiętą postawę w kuwecie, która świadczy o bólu. Zdarzają się sytuacje, w których może dojść do niedrożności cewki moczowej z powodu skurczu lub zablokowania przez osad moczu. Dolegliwości te wskazują na FLUTD, czyli zespół chorób dolnych dróg moczowych, do których zalicza się też FIC.  Takie epizody chorobowe mają charakter nawrotowy, objawy pojawiają się nagle i samoistnie znikają po 5-7 dniach. 

Diagnostyka

Ze względu na to, że objawy są charakterystyczne również dla innych chorób dolnych dróg moczowych diagnostyka powinna obejmować: posiew bakteriologiczny, badanie ogólne moczu, RTG i USG układu moczowego. Wnikliwa diagnostyka jest konieczna w celu ostatecznego rozpoznania choroby.

Podsumowanie

Leczenie opiera się na zwalczaniu objawów. Podstawą jest jednak szczegółowe przeanalizowanie warunków, w których kot się znajduje. Kluczowe jest znalezienie źródła stresu i jego wyeliminowanie. Być może to jest nuda lub zbyt mała przestrzeń, albo nowy zwierzak w domu lub przeludnienie. Koty lubią ciszę i rutynę, nie przepadają za zmianami. Czasami nam opiekunom wydaje się, że kot nie ma powodów do stresu, a tymczasem jest zupełnie inaczej. Dla niektórych kotów nawet przesuwanie mebli może być stresujące. Nasz ludzki świat mimo wszystko jest dość złożony dla kotów i to, co dla nas jest normalne, dla kota nie musi takim być. Dlatego warto, a nawet trzeba nauczyć się obserwować swoje zwierzę, jego zachowania, bo każdy nietypowy objaw jest sygnałem dla opiekuna.

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz