Ile lat żyją nasi pupile?

W piątek przedstawialiśmy Wam to, jak obliczyć wiek naszego pupila. Dzisiaj zapoznamy się z tym, jak długą żyją koty i psy. Oczywiście zależy to od wielu czynników, m.in rasy i przebytych oraz wrodzonych chorób. Możemy jednak postarać się uśrednić ten wiek.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 2 min

Ile przeciętnie żyją koty?

W zależności od rasy, stanu zdrowotnego i wielu innych czynników, które mają na to znaczący wpływ, mówi się, że nasi mruczący przyjaciele dożywają przeciętnie od 12 do aż 20 lat. Co więcej, ten sam przelicznik dotyczy także ich większej postury krewnych, czyli – tygrysów, lampartów, czy lwów. 

Ważnym aspektem jest także miejsce przebywania kota. Jeżeli jest on domowym zwierzęciem, to jego kres życia powinien nastąpić później, natomiast u wychodnych drapieżników, może on się skrócić. 

Wiele zależy także od żywienia, profilaktyki w zakresie chorób, odpowiednich szczepień oraz dostępu do pomocy medycznej.

Są pewne rzeczy, na które wpływu jednak nie mamy. Często jest to po prostu genetyka, lecz pamiętajmy, że w większości przypadków, jeśli szybko zareagujemy, to mamy możliwość pomocy swojemu przyjacielowi, bądź złagodzenia występujących objawów.

Ile przeciętnie żyją psy?

Tak samo, jak w przypadku kotów, czynników, które wpływają na długość psiego życia, jest naprawdę wiele. Jak sami teraz się dowiedzieliście – nawet wielkość ma na to wpływ. Jednak mówi się, że psiaki żyją przeciętnie od 10 do 15 lat.

Czy mam realny wpływ na żywotność swojego zwierzaka?

Oczywiście, że tak. Pamiętaj, by zapewnić mu przede wszystkim:

  • karmę wysokiej jakości;
  • spokój i duuużo miłości;
  • świeżą, czystą wodę w jego misce;
  • ochronę zarówno przed mrozem, jak i przed upałami;
  • troskę o jego zdrowie i dietę – aktywność to podstawa;
  • reakcję na niepokojące objawy.

Zwierzęce życie jest niesamowicie krótkie, dlatego odłóżcie już ten tekst i biegnijcie mocno przytulić swojego czworonoga! Ogrom miłości na pewno Wam obojgu nie zaszkodzi.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz