Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach
AUTOR: Karina Ubowska

Obroża, krople czy tabletki? Preparaty dostępne u lekarza weterynarii

Obecnie największą popularnością cieszą się krople typu spot-on, dlaczego? Po pierwsze ich cena nie zwala z nóg ponieważ jest to wydatek rzędu około 30zł w zależności od tego jaką firmę wybierzemy oraz jakiej wielkości jest nasz psiak. Ale nie jest to wydatek jednorazowy jak w przypadku obroży, która powinna starczyć na wiele miesięcy więc przy dłuższym stosowaniu na pewno przepłacamy. Co nie zmienia faktu, że wiele osób decyduje się właśnie na taką formę zabezpieczenia swojego psa ze względu na jego choroby czy alergię. Tak, niektóre preparaty mogą uczulić nasze zwierzaki, dlatego wybór nie jest tak prosty i oczywisty, nie można kierować się wyłącznie kwotą jaką musimy wydać. A w przypadku kropli mamy do wyboru jednoskładnikowe oraz te, które mają w składzie więcej substancji – te będą oczywiście skuteczniejsze na większość kleszczy ale dla wrażliwych psiaków mogą okazać się dużo gorszym wyborem.

Co do obroży to ostatnio są one coraz łatwiej dostępne, znajdziemy je nie tylko stacjonarnie w sklepach zoologicznych i większych marketach ale również online. I tu bardzo łatwo przepaść i skusić się na tą, która kosztuje zaledwie 10zł a wyglądem przypomina te droższe po 100zł. Ale szybko po zakupie okazuje się z czym tak naprawdę mamy do czynienia… Jest to produkt słabej jakości, który może odstraszyć część kleszczy ale co do tego i tak pojawia się wiele wątpliwości gdy psiak jest nimi wręcz oblepiony. Jeśli wybierzemy tę droższą wtedy możemy mówić o wielu plusach. A pierwszym pewno jest fakt, że psiaki, które lubią zażywać kąpieli mogą robić to do woli. Obroża dobrej jakości nie powinna tracić swoich właściwości a jej zapach dalej powinien być wyczuwalny i odstraszający dla kleszczy. Choć te nie raz spacerują po futrze naszego psiaka to rzadko kiedy się wbijają. Jeśli się to staje wtedy zazwyczaj szybko wysychają a swoim wyglądem przypominają rodzynek. Przy obroży nie musimy też pamiętać o systematyczności jak w przypadku kropli czy tabletek, ponieważ działa ona od 5 do 8 miesięcy. A warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet kilka dni bez ponownej aplikacji takich preparatów może kosztować naszego zwierzaka chorobę odkleszczową.

Po tabletki sięga się dosyć rzadko. Po części na pewno wynika to z braku wiedzy na temat ich działania ale na pewno też są zupełnie nie brane pod uwagę przez osoby, które mają psiaka z problemami wątroby i układu pokarmowego. I słusznie ponieważ to będzie sporym przeciwskazaniem do ich stosowania. Taka tabletka działa w organizmie od 4 do 12 tygodni więc jest to na pewno środek o silnym działaniu, który dosyć długo utrzymuje się w organizmie.

Trio z naturalnym składem – Czystek, wrotycz i olejki eteryczne

Czystek to krzew, który liczy ponad 50 różnych gatunków. Niektóre z nich hamują rozwój bakterii wywołujących boreliozę lecz mówi się, że regularne stosowanie jako dodatek żywieniowy u psa/kota sprawia, że zmienia się zapach jego sierści i skóry, co czyni zwierzę mniej atrakcyjne dla pasożytów. Działa także przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo co jest jego dodatkowym atutem. Wrotycz to roślina o żółtych koszyczkach występująca w całej Europie, która może sięgać do 1,5m wysokości. Rośnie na łąkach i przy leśnych dróżkach choć wiele osób go omija nie znając jego magicznych właściwości. Jak się okazuje wrotycz jest bardzo często używany jako jeden ze składników preparatów do zwalczania wszawicy u ludzi. Jego zapach odstrasza wiele pasożytów i owadów, dlatego jest nazywany rośliną leczniczą.

Lawenda dzięki swoim dobroczynnym składnikom była niegdyś używana do ochrony ubrań przed inwazją insektów a teraz okazuje się, że olejek z tej rośliny bardzo dobrze odstrasza pchły i kleszcze. Oprócz tego jest idealnym neutralizatorem psiego zapachu, który wyczuwają te pasożyty. Jego dodatkowym plusem jest to, że działa przeciwbólowo i uspokajająco co czyni go najbardziej wszechstronnym olejkiem eterycznym. Bez względu na to na jaki preparat się zdecydujemy trzeba pamiętać o tym, że bardzo ważne jest zapoznanie się z obecnym stanem zdrowia zwierzaka. Do wybrania i zaaplikowania zarówno kropli, tabletki czy założenia obroży musimy znać wagę psa. Dlatego mój artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza weterynarii.

Wybane dla Ciebie

Kot wydrapuje się, robiąc sobie rany, co może mu dolegać?

Koty podobnie jak ludzie muszą od czasu do czasu się podrapać. Jeżeli takie zachowanie jest sporadyczne i powoduje urazów skóry, wtedy należy uznać je za normalne zachowanie. W przypadku, gdy nadmierne wydrapywanie prowadzi do powstawania ran, obowiązkiem opiekuna jest ustalenie przyczyny, dlatego wizyta u lekarza weterynarii w takim przypadku to konieczność.

czytaj

Masaż dla konia?

Wierzchowce to niezwykłe zwierzęta, które odnalazły swoje miejsce w świecie ludzi. Dzięki odpowiedniej budowie mogą nosić człowieka na swoim grzbiecie, a ich niezwykła siła umożliwia ciągnięcie bryczki. Konie lubią partnerstwo i współpracę z człowiekiem, jeżeli odbywa się ona we wzajemnym szacunku. Jednym z jego elementów jest zadbanie o swojego pupila, kiedy tak pięknie dla nas pracuje. W jaki sposób? Między innymi poprzez wprowadzenie rutyny masażu do stajni!

czytaj

Pomysł na prezent świąteczny dla psa

Świąteczne prezenty to nasza polska tradycja. Podarowanie komuś nawet małego drobiazgu zawsze wywołuje duży uśmiech. Co zatem sprawić naszemu czworonożnemu przyjacielowi?

czytaj

Szylkretowe koty – fakty i mity

Szylkrety to koty piękne, niezwykłe i niepowtarzalne, a także trochę tajemnicze za sprawą czego narosło na ich temat sporo mitów. Szylkret jest określeniem jednego z kocich umaszczeń, połączenia dwóch barw które nie tworzą wyodrębnionych plam ale łączą się ze sobą bardzo nieregularnie. Najczęściej są to rudo – czarne, od takiej kombinacji zresztą pochodzi nazwa. Nieregularne czarno rdzawe plamy przypominają żółwią skorupę, w języku niemieckim żółw to Schildkröte.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz