Jak często odrobaczać kota?

Sztandarową kwestią profilaktyki zwierząt obok szczepień na choroby zakaźne i wściekliznę jest odrobaczanie. Endopasożyty przez lata ewolucji stały się niewielkie, z ogromnym potencjałem do namnażania jaj i cyst, które z zakażonego organizmu wydostają się na zewnątrz. Dbanie o regularne odrobaczenie kota powoduje nie tylko dbałość o jego zdrowie, ale również chroni nas-ludzi oraz inne zwierzęta przed zarażeniem się tymi pasożytami.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Wśród grupy pasożytów wewnętrznych znajdują się: tasiemce, włosogłówki, tęgoryjce, kokcydia, rzęsistek, toksoplazmoza czy lamblie. Niektóre z nich nawet po wydostaniu się z ciała żywiciela są niewidoczne dla ludzkiego oka, dlatego zaleca się przed odrobaczeniem kota zebrać próbki kału i przekazać do zbadania pod mikroskopem, dobrać preparaty odpowiednie do niwelowania danego rodzaju pasożyta.

Potocznie zwane „robaki” umiejscawiają się w różnych odcinkach przewodu pokarmowego, dlatego ich obecność bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Zaburzają one wchłanianie się różnych substancji, a odżywianie się krwią i płynami ustrojowymi prowadzi do anemii, która to niesie za sobą ryzyko wielu chorób. Choroby wywoływanie pasożytami to bardzo trudny temat. Potoczne stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć w tym przypadku jest idealnie dopasowane. Koszty odrobaczenia są znikome w porównaniu z kosztami leczenia chorób powstałych na skutek zarobaczenia.

Odrobaczanie kota powinno się zacząć w trzecim lub czwartym tygodniu jego życia. Mały, słaby i podatny na czynniki zewnętrzne organizm to idealne środowisko do rozwijania się wszelkiego robactwa. Zaatakowane kociaki mogą słabiej się rozwijać, być apatyczne a nawet odtrącone przez matkę. W skrajnych wypadkach może dojść do śmierci zwierzęcia. Następnie kontynuujemy odrobaczenia wedle zaleceń weterynarza. Przyjęło się, że młode osobniki należy odrobaczać nawet co dwa tygodnie, układając kalendarz profilaktyki tak, aby odrobaczenie następowało tydzień przed szczepieniem. Po odsadzeniu potomstwa od matki należy wykonywać odrobaczenie co miesiąc aż do ukończenia 6 miesiąca życia.

Jeśli decydujemy się na przygarnięcie dorosłego osobnika i nie mamy pewności czy był poddany profilaktyce pasożytniczej należy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza i podać preparat. Później w przypadku kota niewychodzącego należy odrobaczenie powtarzać co 3-5 miesięcy, a kota wychodzącego znacznie częściej, nawet raz na 2 miesiące.

Terminy podawania preparatów powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii, ponieważ przy niektórych schorzeniach i chorobach należy wstrzymać się z odrobaczeniem, aby nie obciążać organizmu toksynami wydostającymi się z zatruwanych, umierających robaków. Dobór odpowiednich preparatów to również bardzo ważna kwestia. Podawanie „w ciemno” często zabija tylko jeden rodzaj pasożyta, a ich w organizmie może znajdować się znacznie więcej. Kupowanie lekarstwa bez badania kału jest niewystarczające. Zbieranie próbek kału z kuwety jest banalnie proste. Nie musisz tego robić przed każdym odrobaczeniem, ale warto chociaż raz w roku zbadać odchody, aby dowiedzieć się jakie życie wewnętrzne toczy się w ciele twojego pupila.

Pamiętaj, że zrównoważona, ale konsekwentna i regularna profilaktyka to klucz do zdrowego i długiego życia twojego kota. To również dbałość o inne zwierzęta. Często te, które nie mają odpowiedzialnych opiekunów.

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz