Jak dobry jest słuch konia?

isza, spokój, konik wesoło pasie się na łące. Nagle podnosi łeb, staje nieruchomo, a jego uszy niczym antenki kierują się do przodu. A potem rzuca się do ucieczki na śmierć i życie, a zatrzymuje się dopiero przez końcem ogrodzenia. Zdezorientowana rozglądasz się na boki i zaczynasz się zastanawiać, co tu właśnie się wydarzyło? Przecież tutaj kompletnie nikogo nie ma! A może on usłyszał coś czego Ty nie możesz?
AUTOR: Marta Szewczyk

Cisza, spokój, konik wesoło pasie się na łące. Nagle podnosi łeb, staje nieruchomo, a jego uszy niczym antenki kierują się do przodu. A potem rzuca się do ucieczki na śmierć i życie, a zatrzymuje się dopiero przez końcem ogrodzenia. Zdezorientowana rozglądasz się na boki i zaczynasz się zastanawiać, co tu właśnie się wydarzyło? Przecież tutaj kompletnie nikogo nie ma! A może on usłyszał coś czego Ty nie możesz?

Ruchome uszy

Cherry Hill, autorka wielu książek o koniach twierdzi, że wierzchowce mają najbardziej ruchome uszy w świecie zwierząt domowych. Jak im się przyjrzysz, to faktycznie potrafią kręcić na głowie niezłe piruety, nawet o sto osiemdziesiąt stopni do tyłu! I to wszystko niezależnie od siebie – prawe ucho może obracać się w jedną stronę, podczas gdy lewe skręca w drugą. Dzięki temu potrafią zbierać dźwięki z większych odległości niż ludzie. Czy mogę zatem wychwycić, kiedy ziewasz w domu o poranku?

Częstotliwość dźwięków

Konie słyszą wyższe częstotliwości dźwięku niż ludzie, a w dodatku niższe tony odbierają nie tylko uszami, ale również wyczuwają je przez kopyta i zęby! Ludzkie ucho u zdrowej, młodej osoby słyszy dźwięki od 20 do 20 tysięcy herców. Konie w szczytowej formie wyłapują dźwięki od 55 do 25 tysięcy herców. Różnica na pierwszy rzut oka nie wydaje się być zbyt duża, ale co, jeżeli do częstotliwości dodamy natężenie?

Natężenie dźwięku

Konie są bardziej wrażliwe na hałasy i potrafią wyłapać dźwięki z odległości kilku kilometrów (w zależności od wiatru). Podczas wietrznej pogody wierzchowce mogą być bardziej zaniepokojone, bo odbierają hałasy nawet z odległości 2400 metrów! Z drugiej strony niewiele słyszą pod wiatr, co budzi ich frustrację. Przetrwanie koni zależało od tego, czy wykryją zagrożenie i zdążą uciec, zatem musiały wykształcić dobry słuch. Nawet podczas spokojnego popasu cały czas nasłuchują i łatwo się płoszą lub nieruchomieją. Niepokoją je dźwięki o wysokim poziomie decybeli np. strzelający gaźnik czy głośna muzyka.


Kiedy koń boi się hałasu

Zwierzęta uciekające mają to do siebie, że jeżeli coś wywoła u nich niepokój, to dają nogi za pas. Dzięki temu ich gatunek mógł przetrwać i jest to ich naturalny instynkt przetrwania. Jest to jednak zachowanie niebezpieczne i stresujące, dlatego odwrażliwiaj swojego konia na dźwięki tak, aby się nie bał. Proces ten trwa długo, ale przyniesie nie tylko spokój Twojemu pupilowi, ale również zapewni Wam bezpieczeństwo podczas wspólnych treningów. Jeżeli musisz użyć przyczepy, to pamiętaj, że dźwięk ruchu ulicznego i samochodu, mogą być bardzo stresujące, dlatego na początku możesz złagodzić podróż, wkładając zwierzęciu do uszu kawałki waty.

Skąd koń wie, że zaraz będzie śniadanie?

Słyszałeś o psach Pawłowa, które śliniły się na dźwięk dzwonka? Robiły tak, bo dzwonek oznaczał dla nich jedzenie. Konie tak samo jak psy potrafią połączyć określone czynności z karmieniem. O poranku wychwytują ze stajni jak ziewasz i wstajesz z łóżka, co może objawiać się rżeniem albo zwiększeniem aktywności. Ewolucyjnie wierzchowce musiały wyłapywać takie subtelne dźwięki, kiedy ktoś wchodził na ich terytorium. Na rancho Cherry Hill konie słyszą jak zaganiane jest bydło kilka kilometrów dalej i zaczynają go wypatrywać. Po upływie godziny faktycznie ze wskazanego przez nie kierunku nadchodzą krowy.

Zaklinacze koni

Nie musisz krzyczeć czy mówić głośno do swojego konia. On naprawdę słyszy nawet wyszeptane słowa. Kowboje często mamroczą cichutko pod nosem komendy i w ten sposób porozumiewają się ze swoimi wierzchowcami. Stąd wziął się właśnie termin „zaklinacze koni”. Czworonogi lubią ciche kojące tony i chętniej wtedy z nami współpracują. Pamiętaj, że krzykiem nic nie wskórasz, za to miłym i kojącym głosem, możesz zostać prawdziwym zaklinaczem koni! Jak na kowboja przystało.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz