Jak dobry jest węch konia?

Zastanawiałeś się kiedyś czy konie mają dobry węch? Psy są znane z rozdzielania drobinek zapachu na drobne części, znajdowania ludzi pod lawiną i wielu innych bohaterskich czynów. A jak jest z koniem? Czy jego węch jest lepszy od naszego?
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 3 min

Węch i smak

Konie mają zdecydowanie lepszy węch niż ludzie, ponieważ jest on im potrzebny do przetrwania. Dla porównania człowiek ma około 350 genów receptorów węchowych podczas gdy koń ma ich 1000 (są na wszystkich chromosomach). Zmysł węchu połączony ściśle ze zmysłem smaku, ostrzega przed zepsutym lub trującym pokarmem. Konie nie wymiotują, dlatego wszystko co trafi do żołądka musi przejść przez cały układ pokarmowy. Dlatego ich węch ma bardzo ważne zadanie – ostrzeganie przed niebezpiecznym pokarmem. Można powiedzieć, że konie są najlepszymi botanikami i bezbłędnie odróżniają rośliny trujące od jadalnych, wyczuwają zgniłą trawę i nie lubią jeść gorzkich rzeczy (dlatego tak trudno jest im przemycić lekarstwa). Potrafią też rozpoznać zmianę źródła wody po zapachu i odmówić picia. W jaki sposób? Wyczuwa różnice w zawartości składników mineralnych. Jeżeli podróżujesz z koniem, warto przygotować go na tę zmianę np. dodając soku jabłkowego, który zmieni zapach i smak wody na kilka dni przed podróżą. W ten sposób łatwiej mu będzie zaakceptować nowy napój.

Reakcja flehmen

Konie tak samo jak psy, wąchają się na przywitanie, chcąc jak najwięcej dowiedzieć się o nowym znajomym. W ten sposób oceniają zamiary. Jeżeli wyczują zagrożenie lub wyzwanie, mogą ruszyć do ataku. Kiedy witają się z przyjaciółmi, obwąchują się krócej i cieszą się ze spotkania. Taki rytuał przywitania obejmuje rozpoznawanie hormonów w moczu, pocie i innych płynach ustrojowych, które wywołują reakcję flehmen. Co to takiego? Widziałeś kiedyś konia z wywiniętą górną wargą i śmieszną miną? Z głową zadartą do góry wygląda jakby nieumiejętnie uśmiechał się do zdjęcia, pokazując swoje zęby. Cząsteczki zapachu są wtedy przetwarzane przez narząd lemieszowo-nosowy (narząd Jacobsona). Taką reakcję mogą wywołać także lekarstwa, perfumy, dym, krew, zapach rąk. Co ciekawe u niektórych koni ta reakcja występuje zdecydowanie częściej niż u ich kolegów ze stajni, są też konie, u których nigdy tego nie zaobserwowano.

Zapach a zachowanie

Świat zapachów może warunkować konkretne zachowania u wierzchowców, pozwala im zdobywać liczne informacje i nawiązywać więzi. Po narodzinach źrebaka, klacz liże swoje dziecko, a ono ssie mleko, co umożliwia im rozpoznawanie siebie na całe życie. Po zapachu konie odróżniają swoich przyjaciół od wrogów, wiedzą kto był na pastwisku przed nimi i kogo głaskałeś zanim wszedłeś do boksu. Jego zachowanie może się gwałtownie zmienić, jeżeli wyczuje Twoją złość lub strach. Wierzchowce znaczą też teren tak jak psy i obwąchują kał. Lubią też się tarzać, aby atrakcyjnie pachnieć – nie wnikajmy w czym.

Koński węch jest wrażliwy i umożliwia mu zrozumienie świata oraz przetrwanie. Jest ważny i zrozumienie, że może wpływać na zachowanie wierzchowca, może przyczynić się do ogromnego progresu w waszym treningu.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz